Muzę opanowali gracze

121

Z wielkim rozmachem przygotowana została druga odsłona ITPlanet E-Sports Masters w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Pierwszy weekend września to wielkie wydarzenie dla miłośników gier i nowych technologii.

IMG_2569

– Przyjechała cała Polska, przyjechali z Warszawy, kujawsko-pomorskiego, ze Śląska, jechali całą noc, teraz będziemy obserwować ich zmagania. Dziękuję sponsorom, szczególnie KGHM, którzy ufundowali wspaniałe nagrody – mówiła na otwarciu Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza.

– W każdym kącie Muzy dzieje się coś ciekawego –  dodaje organizator drugiej edycji ITPlanet E-Sports Masters, Marcin Zięciak. – W małej sali prelekcje i wywiady z youtuberami, w głębi korytarza sekcja planszówek. Do tego można zostać gwiazdą rocka, czyli koncerty digital hero. Niewielu miało okazję zagrać na scenie, my to umożliwiamy. Jest też symulator jazdy samochodem – wylicza.

IMG_2579

Czy w Centrum Kultury jest miejsce dla gier komputerowych? – Oczywiście, że tak – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak. – Chcieliśmy pokazać Muzę w innej odsłonie, przyciągnąć inną publiczność i to nam się udało. Zaangażowaliśmy wielu młodych ludzi, pomaga nam ponad 70 wolontariuszy, tzw. helperów. Czuję, że Muza jest oswajana przez to wydarzenie, ludzie przypominają sobie, że jest u nas dobre kino bez reklam, za to z szatnią, że dzieją się ciekawe rzeczy. I ta młodzież wróci do nas, nie tylko, żeby pograć, ale przyjdzie na koncert lub do kina – dodaje.

IMG_2570

– Rok temu też pomagałem przy organizacji, może nie jestem wielkim pasjonatem gier, ale dobrze pracuje mi się z zespołem, dogadujemy się i próbujemy zrobić fajną dużą imprezę – mówi jeden z wolontariuszy, Beatles.

– Cieszę się, że coś ciekawego dzieje się w Lubinie, chciałabym mieć w tym swój udział, sama grałam trochę w LOL-a –  dodaje jego dziewczyna, Zuza

Oczywiście, chociaż większość uczestników to młodzież, dorośli też mogą znaleźć coś dla siebie.

– W mojej rodzinie rodzinie gram nie tylko ja, ale mój tata i starszy brat. Przyjdą do Muzy później – mówi Kuba. 

– Ja niestety mam limity, mogę grać tylko dwie godziny dziennie – dodaje jego kolega Oskar. – Rodzice nie bardzo rozumieją moje hobby.

– Niesłusznie, gry komputerowe rozwijają wiele kompetencji – mówi Filip Nałkowski z warszawskiego Budda Play. – Logiczne myślenie, podzielność uwagi, koncentrację, uwagę, wrażliwość na detale, refleks, koordynację ruchową. Nowe technologie angażują całe ciało, gry typu kinect sport promują zdrowy tryb życia. Można ćwiczyć w domu z programem aerobiku, można rysować w 3D świetlistym mazakiem rozwijając kreatywność. Poza tym w grach przemycanych jest wiele wiedzy np. historycznej, dziecko nawet nie wie, że się uczy. W jednej ze szkół w Szwecji gra Minecraft została nawet wprowadzona jako obowiązkowy przedmiot szkolny – stwierdza.

Także polskie ministerstwo rozważa wprowadzenie gier, choć póki co tylko planszowych, do programów nauczania. 

IMG_2585

– Jesteśmy takim analogowym akcentem na cyfrowej imprezie, liczymy, że będzie równie wesoło – zaprasza Maciej Głuszek z wydawnictwa Black Monk, specjalizującego się w grach planszowych i karcianych. –Najpopularniejszą z naszych propozycji jest Munchkin, który gra różnymi konwencjami – są wątki mitów i legend greckich, zombie, piratów z Karaibów. Popularna i bardzo zabawna jest też gra o życiu poststudenckim „Igranie z gruzem”, stworzona przez Kobietę Ślimak, blogerkę i rysowniczkę. Mamy też karty z popularnym Kotem Szymona. We wszystkie gry można zagrać, nasi wolontariusze wytłumaczą wszystkie zasady – zachęca do wzięcia udziału w rozgrywce.

IMG_2558

– Dobra gra jest jakby dziełem sztuki, jest jak książka, może mieć ciekawą fabułę, inspirujących bohaterów, pod warstwą wartkiej akcji jest też miejsce na przekaz wartości – zapewnia gość festiwalu, youtuberka Gold7G. –  Gram dużo, a filmiki z mojej gry wraz komentarzem wrzucam na YouTube. Ludzie lubią chyba mój styl, moje komentarze. Przyjechałam z Dzierżoniowa, cieszę się, że znów jestem Lubinie – mówi.

– Kreacja gry może być rodzajem sztuki – mówi dyrektor Małgorzata Życzkowska-Czesak. – Choć tutaj mamy bardziej zmagania sportowe, stąd nazwa E-Sports Masters. Przez cały weekend odbywają się tu finały turniejów League of Legends, Counter Strike: Global Offensive i Hearthstone. Na zwycięzców czekają wysokie nagrody pieniężne. 

Impreza jest biletowana i potrwa do niedzieli, bilet kosztuje 25 zł. Jeśli ktoś nie może przyjść do Muzy, może obejrzeć transmisję z wydarzenia w TV Regionalnej w niedzielę od godziny 13 do 17.

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY