„Muza” świętuje okrągłe urodziny. Widowisko w rynku

2801

Od zawsze, właśnie tutaj bije kulturalne serce miasta. Mowa o ośrodku kulturalnym dla mieszkańców naszego regionu – Centrum Kultury „Muza”. Placówka obchodzi w tym roku okrągły jubileusz 50 lat istnienia.

Panorama CK „Muza”

– 1 października 1969 roku odbyła się tutaj Ogólnopolska Inauguracja Roku Kulturalnego – wspomina Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. – Kontynuujemy działalność Domu Kultury Zagłębia Miedziowego w Lubinie, bo tak nazywała się wtedy ta instytucja, odpowiadająca za kreowanie życia kulturalnego w prężnie rozwijającym się mieście górniczego zagłębia.

„Muza” to nie tylko kino, ale także miejsce organizowania wielu konferencji, spotkań, warsztatów i festiwali.

– Od ponad dekady wielką popularnością cieszy się „Jesień Teatralna”, na którą są zapraszani artyści i teatry z całej Polski. W parku za „Muzą” od ponad dziesięciu lat w każdą niedzielę lipca i sierpnia organizowane są „Koncerty w Altanie” z muzyką na żywo. W CK „Muza” od 26 lat organizowany jest konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży „O Złotą Nutkę”, po raz dziesiąty odbył się w tym roku Ogólnopolski Przegląd Taneczny Lubin Dance, od 12 lat organizujemy „Festiwal Rękodzieła”, który w nowej formule jako „Plener Sztuk Wszelakich” przeniósł się z alei kasztanowej do parku za „Muzą”. Przez dekadę jest także z nami „Wiosna Kobiet” czyli marcowy festiwal dla pań – wylicza dyrektor.

W ciągu 50 lat istnienia wiele się zmieniło także w samym budynku. Początkowo restauracja mieściła się na piętrze – w miejscu, gdzie teraz jest sala kameralna na 150 miejsc. W 1996 roku restauracja została powiększona i przeniesiona na dół, w miejsce dawnego patio.

– Aby móc iść z duchem czasu i wyświetlać najnowsze premiery kinowe, w 2012 r. i 2013 r. wymieniliśmy projektor analogowy na nowoczesny sprzęt cyfrowy. Wcześniej, bo w 2010 r. została zakończona trzecia w historii „Muzy”wymiana foteli na dużej sali widowiskowo-kinowej, która jest w obiekcie od początku i liczy 400 miejsc. Tam również od sześciu lat wisi nowa kurtyna – dodaje dyrektor.

Każdego roku z oferty „Muzy” korzysta około 100 tysięcy gości.

Z okazji okrągłego święta, 30 czerwca od godzinie 17 na rynku czeka nas wiele atrakcji. Artyści Teatru Ocelot dadzą pokaz akrobatyki powietrznej, a Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” przedstawi niezwykle barwne widowisko pt.:„Korowód tańca”. Niecodzienne przedstawienie zawiera sceny komediowe i taneczne, a kolorowe kostiumy oraz mistrzowskie popisy tancerzy na szczudłach wciągają publiczność do zabawy w iście karnawałowej atmosferze.

Nad publicznością zgromadzoną w rynku będzie latał ogromny, 15-metrowy kolorowy smok z Teatru Groteska z Krakowa.

Podczas imprezy nie zabraknie także ciekawych warsztatów dla dzieci i rodziców. W planach również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na kartkę pocztową, którą Centrum Kultury „Muza” planuje wydać z okazji swojego 50-lecia. Do tego wyjątkowa wystawa plenerowa – lubinianie zobaczą jak przez 50 lat zmieniała się placówka. Pamiątkowe zdjęcia będzie można wykonać na tle makiety frontowej ściany CK „Muza”, którą z niezwykłą starannością w skali 1:10 wykonał jeden z pracowników, Pan Karol Kubiak.

Więcej o imprezie pisaliśmy TUTAJ.

Początek imprezy o godzinie 17. Wstęp wolny.


POWIĄZANE ARTYKUŁY