Miliony na walkę z rakiem

264

Miedziowe Centrum Zdrowia otrzymało ponad 13 mln złotych dotacji na walkę z nowotworami. Pieniądze zasilą lubińskie, głogowskie i legnickie placówki, a pacjenci z problemami onkologicznymi zyskają na jakości i dostępności badań.

Piotr Milczanowski, prezes MCZ

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z problemami onkologicznymi. Miedziowe Centrum Zdrowia pozyskało dotację na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i wykonanie niezbędnych prac budowlanych. Inwestycje obejmą cały region.

– Na pewno podniesie się jakość badań, a z czasem też dostępność, bo w miejscu jednego rezonansu będą już dwa. Skorzystają mieszkańcy Lubina, Legnicy oraz Głogowa, wzrośnie zgłaszalność na badania profilaktyczne, a zarazem zwiększy się wykrywalność chorób nowotworowych – mówi prezes zarządu MZC S.A. Piotr Milczanowski. – Większość chorób, w tym onkologicznych, wykryta w pierwszym stadium, jest uleczalna, dlatego szybka diagnostyka jest podstawą. Chcemy poszerzyć ofertę abonamentową dla pracowników naszej grupy kapitałowej i ich rodzin, którzy będą mogli potrzebne badania zrobić szybciej. Obecnie np. na rezonans kręgosłupa czeka się do pół roku: to długo, choć i tak o połowę krócej niż we Wrocławiu – mówi prezes.

Dla celów konkursowych MCZ utworzyło konsorcjum z doświadczonym w pozyskiwaniu unijnych środków Wielospecjalistycznym Szpitalem w Zgorzelcu. Przygotowany przez konsorcjum projekt Miedziowo-Turoszewskiego Zagłębia Onkologicznego otrzymał poparcie zarządu województwa dolnośląskiego i dotację w wysokości prawie 27 mln zł. Z tej kwoty do MCZ trafi ok. 13 mln.

– Choć mamy bardzo dobry zakład diagnostyki, to musimy cały czas wyposażać go w specjalistyczny sprzęt. Najwięcej, bo aż 4 mln zł kosztuje nowy rezonans magnetyczny, który zasili Zakład Diagnostyki Obrazowej w Lubinie. Dotychczasowy trafi do przebudowanej poradni w Głogowie, gdzie do tej pory rezonansu nie było. Ponadto projekt zakłada wymianę wszystkich trzech rentgenów na najnowocześniejsze – cyfrowe, zakup całego zestawu bardzo dobrych ultrasonografów, w tym specjalistycznego, ginekologicznego do poradni legnickiej, zestawu do cytoskopii i fotodynamicznej diagnostyki nowotworów pęcherza moczowego. Część pieniędzy to refundacja zakupionego w ciągu ostatnich dwóch lat sprzętu do diagnostyki onkologicznej w tym m.in. czterech ultrasonografów – wymienia Milczanowski.

Najbliższe kilkanaście miesięcy upłynie więc pod znakiem inwestycji, i to inwestycji wszechstronnych, zarówno w Lubinie, jak i Legnicy czy Głogowie.

– MCZ od początku istnienia miało służyć Zagłębiu Miedziowego kompleksową usługą. Te kierunki, w których szpital pracuje, nadal będziemy rozwijać. Dobrym przykładem jest interna, której, mimo że ekonomicznie deficytowa, nie mamy zamiaru ograniczać. Zakładamy, że jedne oddziały zarabiają na inne. Remontujemy oddział okulistyczny i na pewno będziemy rozwijali kardiologię, bo mamy dobrze przygotowaną kadrę. W najbliższym czasie będziemy organizowali kolejną pracownię hemodynamiki, będzie więc możliwość wszczepienia większej ilości rozruszników. Rozwijamy też działalność dotyczącym gastroenterologii, bo w tej dziedzinie mamy najwięcej specjalistów na Dolnym Śląsku. Te kadry i wiedzę trzeba wykorzystać – zaznacza prezes Milczanowski.

Projekt powinien się zakończyć do września 2018 roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY