Milion złotych na zdrowie

979

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął na ostatniej sesji ważną uchwałę dotyczącą polityki zdrowotnej w regionie. Dzięki niej dolnośląskie gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie realizacji programów prozdrowotnych. W gronie beneficjantów znalazł się również powiat lubiński. 

Dolnośląski sejmik debatował nad projektem budżetu regionu na rok 2024. Będzie on rekordowy, bo do dyspozycji samorządu województwa trafi blisko 3 miliardy złotych. Milion złotych z tej puli przewidziano na realizację polityk zdrowotnych. Uchwały w sprawie programów zdrowotnych realizowanych przez samorządy na Dolnym Śląsku zostały przyjęte większością głosów radnych sejmiku województwa.

– Jesteśmy gotowi wspomóc i dofinansować programy. Zgłosiło się kilkadziesiąt podmiotów, m.in. powiat lubiński. Na tej bazie wsparliśmy je kwotami, o które te samorządy wnioskowały – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

– Cieszę się, że tyle samorządów wystąpiło o to wsparcie. Programy profilaktyki zdrowotnej prowadzone przez gminy i powiaty są bardzo ważne, ponieważ oddziałują na lokalną społeczność i dostrzegają potrzeby, jakie są na danym obszarze. Zgłoszono się do nas z różnymi programami, od wsparcie leczenia niepłodności metodą in vitro, poprzez cukrzycową stopę, wspieranie programów pierwszej pomocy czy też opieki stomatologicznej wśród najmłodszych. Dobrze, że możemy wspierać takie inicjatywy, bo to pomaga w dobrej kondycji utrzymać społeczeństwo na Dolnym Śląsku – dodaje samorządowiec.

Powiat lubiński otrzyma 20 tys. zł pomocy finansowej w formie dotacji celowej na realizację programu „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”, który jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Fot. ilustracyjne

Niektóre dolnośląskie samorządy wnioskowały o dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro.

– Ustawodawca przypisał województwu przede wszystkim zadania związane z profilaktyką i promocją zdrowia. Dostrzegamy jednak konieczność wsparcia samorządów w zakresie realizacji programów leczenia niepłodności metodą in vitro. Cieszę się, że dzięki dzisiejszej decyzji Sejmiku programy będą realizowane m.in. w Gminie Kotla, Gminie Żukowice, Świdnicy, powiecie kłodzkim, Oleśnicy czy Jelczu-Laskowicach. To efekt dobrej współpracy i dialogu, które są dla mnie kluczowe w pracy w samorządzie – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY