Lubiński szpital uruchomił specjalny program dla kobiet w ciąży

1843

W lubińskim szpitalu RCZ właśnie ruszył specjalny program opieki nad kobietami w ciąży. Wkrótce uruchomiony zostanie też nowy trakt porodowy, a panie podczas porodu będą mogły skorzystać nie tylko z podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego, ale też ze znieczulenia okołoporodowego.

Fot. Pixabay

Program Koordynowanej Opieki nad Ciężarną, w skrócie KOC, funkcjonuje w lubińskim szpitalu od 1 stycznia tego roku.

– Jest to szeroko rozumiana opieka nad ciężarną i myślę, że program bardzo ładnie odpowiada na potrzebę bezpieczeństwa ciężarnej, dlatego że w jego ramach znajdzie ona odpowiedź na wszelkie swoje wątpliwości, wsparcie i opiekę w dolegliwościach, które być może ją niepokoją na różnych etapach ciąży, skorzysta z konsultacji ginekologa-położnika, z porady położnej, z edukacji laktacyjnej, wreszcie może w naszym szpitalu urodzić i jest objęta opieką w ciągu sześciu tygodni po porodzie, jeśli wyrazi taką wolę – wylicza Małgorzata Bacia, członek zarządu szpitala RCZ w Lubinie.

W ramach KOC nad zdrowiem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej i koordynatora. W razie potrzeby, prowadzący ciążę specjalista, może zlecać niezbędne badania, konsultacje innych lekarzy lub przyjąć pacjentkę do szpitala, jeśli jej san zdrowia będzie tego wymagał.

Do programu można przystąpić na każdym etapie ciąży, nawet tuż przed porodem. Po podpisaniu deklaracji każda pacjentka otrzyma kartę informacyjną KOC, wraz z danymi kontaktowymi do koordynatora, który będzie sprawował opiekę nad ciężarną oraz wszelkie niezbędne numery telefonów. Nowością jest także całodobowy telefoniczny kontakt ze szpitalem przez specjalny numer telefonu (76 84 01 755) – dzięki temu o każdej porze przyszła mama będzie mogła zadzwonić, uzyskać konsultację i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące swojego stanu.

Każda ciężarna otrzyma też plan opieki dostosowany do jej stanu zdrowia i etapu ciąży. Położne zaś pomogą w odpracowaniu indywidualnego planu porodu, uwzględniającego oczekiwania pacjentki, w tym m.in. czy ma to być poród rodzinny i czy są wskazania do znieczulenia okołoporodowego.

– Dotąd kobiety w ciąży same umawiały się do lekarza czy na badania. Dlatego nie wszystkie korzystały z zalecanej liczby wizyt u ginekologa podczas ciąży, badań USG czy laboratoryjnych. W ramach KOC o wszystko, m.in. o terminowość, rodzaj i liczbę wykonywanych badań czy konsultacji zadbamy my – mówi Lidia Albrechowicz, dyrektor szpitala. – Przyszłe mamy, które zgłoszą się do nas, będą miały też więcej czasu i możliwości na lepsze poznanie szpitala i pracowników, dzięki temu podczas porodu będą w dobrze sobie znanym otoczeniu. Po przyjściu dziecka na świat też cały czas będziemy służyć im pomocą i opieką. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzrośnie ich komfort i poczucie bezpieczeństwa – dodaje dyrektor.

Fot. Pixabay

W tej chwili co miesiąc w lubińskim szpitalu rodzi się około 150 dzieci. Jak podkreśla Małgorzata Bacia z RCZ, to bardzo wysoki wskaźnik. Do 9 stycznia na świat przyszło tutaj 30 maluchów. Wszystkie świeżo upieczone mamy zdecydowały się przystąpić do nowego programu szpitala.

Wprowadzenie KOC to niejedyna nowość. Wkrótce uruchomiony zostanie nowy trakt porodowy.

– W nowej strukturze otwieramy, prawdopodobnie w lutym, świetnie wyposażony, bardzo nowoczesny, nieodstający od standardów europejskich trakt porodowy, oferujący tę samą wykwalifikowaną kadrę ginekologiczno-położniczą, ale w nowym, bardzo nowoczesnym miejscu – mówi Bacia.

Małgorzata Bacia, członek zarządu szpitala RCZ w Lubinie

Nowością mają być znieczulenia okołoporodowe, o które – tak jak w przypadku znieczulenia wziewnego podtlenkiem azotu – będzie mogła poprosić każda rodząca. – Myślę, że uruchomimy je w okolicach końca pierwszego kwartału tego roku – dodaje Bacia. – Oczywiście nie każda pacjentka do takiego znieczulenia się kwalifikuje, tutaj musi nastąpić kwalifikacja ze strony jej ginekologa-położnika – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY