Lubiński ratusz z czasów II wojny światowej i nie tylko

227

Lubiński ratusz z czasów II wojny światowej oraz tzw. Małe Koszary zobaczycie tym razem w naszym cotygodniowym cyklu. Jak co niedzielę zapraszamy do obejrzenia starych pocztówek ze zdjęciami Lubina.

Wszystkie cztery pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Lubiński ratusz

Tak prezentował się lubiński rynek i ratusz w latach II wojny światowej.

Widoczne w budynku ratusza podcienie zostały po wojnie zabudowane i powstałe wnętrza stanowiły fragment dużego, przestronnego lokalu. W lokalu tym, przez dziesiątki lat, funkcjonowała kawiarnia MPiK-u.

Z prawej strony fragment podcieni hotelu Pod Zielonym Drzewem.

Baszta Bramy Głogowskiej i dom Habsburgów

Ładna kolorowa pocztówka z widokiem na basztę Bramy Głogowskiej i dom Habsburgów.

Po lewej stronie widoczny pomnik z 1968 r. poświęcony żołnierzom II Ludowego Wojska Polskiego.

Południowa pierzeja rynku

Mamy tutaj prawie „czyściutki” widok na pierzeję południową lubińskiego rynku.

Pocztówka ta może stanowić busolę przy określaniu położenia poszczególnych pierzei. Otóż wydawca pocztówki, George Müller, podpisał ją wyraźnie „Südliche Ringseite”, dlatego też, mając ją za podstawę, można wynieść położenie pozostałych pierzei według stron świata. T

o, że nasza pocztówka pokazuje „prawie” całą pierzeję południową, pisałem na wstępie. Czegóż więc brakuje? Brakuje tylko po lewej stronie zakończenia w postaci narożnego „balkoniku pani Schulz”. Rekonstruując po latach tę pierzeję, zadbano z pietyzmem o to, że możemy i dziś ten narożny balkonik oglądać. Ale, żeby pokazać także rekonstrukcyjne „zmiany”, należy przypomnieć, że pierzeja ta składała się z pięciu kamieniczek, a przy rekonstrukcji wzniesiono przy tej samej kubaturze trzy kamienice.

Małe Koszary – Kleine Kaserne

Na naszej pocztówce koszary 4. Pułku (Regimentu) Dragonów „von Bredow”, położone u zbiegu obecnych ulic Bema (Schűtsenstrasse) i 1 Maja (Haynauerstrasse).

Wybudowane w latach 1872/73 tzw. Małe Koszary – Kleine Kaserne były rozwiązaniem tymczasowym. Nie mogły pomieścić żołnierzy z całego pułku, którego szwadrony kwaterowały w kilku sąsiednich miejscowościach.

Budynek widoczny na zdjęciu górnym to maneż, czyli ujeżdżalnia dla koni. Na zdjęciu dolnym zabudowania mieszkalne dla żołnierzy. Po II wojnie zabudowania te były przez szereg lat użytkowane przez PSS Społem.


POWIĄZANE ARTYKUŁY