Lubin pamięta!

1084

Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82, w towarzystwie strażaków z płonącymi pochodniami i racami, złożono dziś kwiaty, wspominając wydarzenia sprzed 42 lat, czyli wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Dziś nie było tak mroźno i śnieżnie, jak 13 grudnia 1981 roku. Ci, którzy pamiętają tamte czasy, wspominają, że na ulice wyjechały czołgi, a w telewizji puszczano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Wielu nadal ma jeszcze w pamięci, co wtedy czuło, dla nich to bardzo smutna rocznica, ale jednocześnie podkreślają, że nie należy o niej zapominać.

– Pamięć jest bardzo ważna – przyznaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, który wziął udział w dzisiejszej uroczystości w Lubinie. – Rzadko wyciągamy wnioski z historii, a jeżeli tej historii nie będziemy przekazywać młodszym pokoleniom, to te błędy będziemy popełniać ponownie. 13 grudnia powinien być zapamiętany doskonale przez wszystkich Polaków, abyśmy więcej nie powtórzyli historii, że brat podnosi rękę na brata – dodaje.

– Bez historii naród ginie, dlatego zawsze będziemy pamiętać i będziemy starali się o to, żeby inni pamiętali – wtóruje Tymoteuszowi Myrdzie starosta lubiński Paweł Kleszcz. – Lubin i powiat lubiński pamiętają o stanie wojennym, który został wprowadzony 42 lata temu, który czasowo zakończył sierpień ‘80 i kosztował zdrowie oraz życie wielu ludzi – dodaje, przyznając, że sam bardzo mgliście pamięta stan wojenny, miał bowiem zaledwie 7 lat: – Pamiętam, co się działo na ulicach, pamiętam koksowniki, milicjantów, zoomowców i wojsko. Dla mnie, jako małego chłopaka, to było coś niesamowitego, że na ulicach były BWP-y i czołgi. Ale wszędzie był smutek i przygnębienie. To był niefajny czas, dobrze, że się skończył. Oby się nigdy nie powtórzył – mówi.

Pod pomnikiem na Wzgórzu Zamkowym, by wspomnieć rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i upamiętnić ofiary tamtych czasów, pojawiło się dziś sporo osób. Byli wśród nich mieszkańcy Lubina, a także samorządowcy, w tym radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele lokalnych instytucji, „Solidarności”, środowisk kombatanckich i harcerstwa.

Wcześniej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona została msza, którą uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego.

Dzisiejsze obchody zorganizował – jak co roku – powiat lubiński. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY