Lubin na starych fotografiach

550

Rozpoczynamy nowy cykl. Co tydzień, w każdy weekend, postaramy się przygotować dla Was kilka starych pocztówek z Lubina. 

Na początek prezentujemy cztery widokówki. Możecie sami zgadnąć, co na nich widać i połączyć, to co było dawniej, z tym, co jest obecnie. Pod każdą z pocztówek znajdziecie opis przygotowany przez Henryka Rusewicza. Widokówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Życzymy miłego oglądania.

Fragment lubińskiej starówki

Fotografię murów miejskich z zachowanymi do dnia dzisiejszego schodami wykonano zapewne z brzegu małego stawu w parku miejskim, od strony dawnej ul. Ścinawskiej w kierunku lubińskiego rynku. Schody te i biegnący od nich trakt w stronę rynku był niejako łącznikiem rynku z parkiem.

Stary Lubin

Ładne ujęcie kościółka z 1683 roku (obecnie pw. Narodzenia NMP) na starolubińskim wzgórzu. Z prawej strony, na pierwszym planie widoczny jest cenotaf (pomnik) poświęcony poległym mieszkańcom Starego Lubina w wielkiej wojnie 1914–1918. Obecnie na tym głazie znajduje się figura Matki Bożej.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (duży kościół)

Kolejne, ciekawe ujęcie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej od strony południowo-zachodniej, z miejsca, w którym znajdował się dom sióstr zakonnych (Schwesternheim) przy obecnej ul. Kopernika.

Ulica Bankowa w Lubinie

Ciekawe ujęcie obecnej ulicy Bankowej (Dragonerstraβe) z widokiem na ówczesne Duże Koszary – obecnie Zespół Szkół nr 1 im. prof. B. Krupińskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY