Łatwiej z meldunkiem

65

Teraz wszystkie kwestie związane z meldunkiem będzie można załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Ułatwienia obowiązują już od 1 stycznia 2013 roku.

Od nowego roku nie będzie konieczne wymeldowanie się w jednym urzędzie, aby zameldować się w drugim. Wszystkie te czynności wykonać będzie można w tym samym urzędzie, w którym ma nastąpić meldunek.

Ponadto nie trzeba będzie już podawać informacji o wykształceniu czy obowiązku wojskowym, ani pokazywać książeczki wojskowej.

Nie będzie też kar między innymi dla obywateli polskich czy Unii Europejskiej za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Wcześniej groziła za to grzywna.

1 stycznia 2013 roku zgłoszenie meldunku będzie można zrobić w ciągu 30 dni, a nie jak do tej pory w ciągu 4. Będzie można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Będzie on mógł m.in. zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.

Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.

Zniknie obowiązek weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Do tej pory mieli to robić właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY