Krew pilnie potrzebna

1968

Brakuje krwi grup 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh- – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca wszystkich, by podzielili się tym życiodajnym płynem. Wakacje to bowiem szczególnie trudny czas dla punktów oddawania krwi, zapasy topnieją, a stali krwiodawcy wyjeżdżają.

– Wakacje to czas beztroskiej zabawy, letniego wypoczynku. Należy jednak pamiętać o tym, że w szpitalach osoby chore oczekujące na naszą pomoc w postaci daru krwi czekają na przetoczenia, które dają im szansę na powrót do zdrowia. W okresie urlopowym wielu naszych stałych krwiodawców wyjeżdża, stąd też zmagamy się z problemem malejących zapasów tego życiodajnego leku. W tej chwili szczególnie serdecznie zapraszamy dawców, osoby z grupami krwi O Rh-, A Rh- oraz B Rh- – mówi Adrianna Franc, zastępca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego i promocji w RCKiK we Wrocławiu, zapraszając do oddziałów terenowych Centrum, w tym również w Lubinie.

Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym. Do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi, więc jedynie drugi człowiek – krwiodawca – daje szansę w wielu przypadkach na wyzdrowienie lub życie.

Co najważniejsze krwi nie można długo magazynować, np. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców.

Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet kilka osób, gdyż z jednego oddania pozyskiwane są: krwinki czerwone, płytki krwi i osocze, czyli nawet trzech pacjentów może dostać składniki krwi z jednego oddania.

W Lubinie oddział RCKiK znajduje się przy ul. Bema 5. Krew można tu oddać od poniedziałku do piątku. W poniedziałki i czwartki od godz. 7 do 16, a we wtorki, środy i piątki w godz. 7-12. Mile widziany jest każdy krwiodawca, ale w tej chwili szczególnie potrzebne są osoby z grupami krwi 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-. Tych bowiem brakuje. Na stronie internetowej www.rckik.wroclaw.pl na bieżąco można sprawdzić stan zapasów krwi.

Lubiński oddział RCKiK wkrótce będzie też pobierać krew w plenerze. 26 lipca w godzinach 9-13 w lubińskim zoo stanie bowiem krwiobus. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Przypomnijmy, że zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do 60 lat (jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić minimum 2l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze nawodnić się (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY