Kibicuj szczypiornistkom, pomóż ocalić życie młodej mamy

5478

Data sama w sobie jest szczególna – 29 marca przypada bowiem Wielki Piątek. Tego samego dnia szczypiornistki podejmą w hali RCS swoje przeciwniczki z Koszalina. Tymczasem jeszcze przed meczem będzie można pomóc uratować życie młodej mamy – Fundacja DKMS prowadzić będzie rejestrację dawców szpiku dla Moniki i innych.

Monika to 31-letnia strażacka ochotniczka z Trzebnic. Żona strażaka i mama dwójki dzieci.

To pełna życia, zawsze uśmiechnięta, silna, zawsze pomocna kobieta, która niedawno usłyszała diagnozę: ostra białaczka szpikowa. Konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Poszukiwany jest dawca.

Wraz z Fundacją DKMS 29 marca w hali RCS przed meczem piłkarek ręcznych organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku dla Moniki i innych.

W tym dniu wolontariusze będą obecni na hali przed meczem. Będzie możliwość zarejestrowania się w bazie jako potencjalny dawca. Można będzie uzyskać informację o całym procesie, rozwiać wątpliwości, dowiedzieć się, na czym polega akcja oraz działalność fundacji – opowiada Dorota Dutkanicz, radna miejska, jedna z inicjatorek akcji.

Wolontariusze Fundacji podkreślają, że rejestracja do bazy dawców jest bardzo łatwa, szybka i bezpłatna. Wystarczy poświęcić około 10 minut.

– Na początku należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą trzech pałeczek. Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. Jeżeli dawca będzie zgodny z jakimś pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania – wyjaśnia Konrad Rzeźniczak, koordynator z Fundacji DKMS.

Punkt rejestracyjny zostanie uruchomiony 29 marca w godzinach od 16.30 do 19.00.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba: pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi i świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Dodajmy, że są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90 proc. przypadków) oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10 proc. przypadków). Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa.

Fot. DKMS/archiwum pani Moniki


POWIĄZANE ARTYKUŁY