Jak radzić sobie ze stresem

17

Wiele sytuacji wywołuje w nas poczucie stresu. Jest to zjawisko nieodłącznie związane z działaniami człowieka, towarzyszy nam od początków istnienia ludzkości. Życie współczesnego człowieka jest pełne pośpiechu, zmian, wyzwań i zagrożeń. Żeby normalnie funkcjonować, każdy z nas musi przetworzyć i zrozumieć tysiące informacji.

Stres jest naturalną reakcją organizmu. Jednak nadmierny stres powoduje choroby i obniża skuteczność naszego działania. Ile razy zdarzyło Ci się źle wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, oblać egzamin z powodu stresu, lub stresować się na samą myśl o nadchodzącej rozmowie z drugą osobą?

Jesteśmy zmuszeni żyć ze stresem, warto więc wiedzieć jak umiejętnie sobie z nim radzić. To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale to jak na niego reagujemy! Zdolność organizmu do przyjmowania kolejnych porcji stresu można porównać do beczki na deszczówkę, która stopniowo wypełnia sie wodą. Każdy z nas wyposażony jest w „naczynie do wchłaniania stresu”. W miarę jak się ono wypełnia, zaczynamy odczuwać różne niepokojące objawy psychofizyczne. Gdy z beczki zaczyna się przelewać, jesteśmy już poważnie chorzy.

Jak wynika z badań, 86% sytuacji, których obawiamy się – nie zdarza się wcale. Na kolejne 8% nie mamy wpływu. Następne 6% to sytuacje wynikające z naszej winy. Dlatego warto nauczyć się kontroli stresu, aby unikać niepotrzebnie wydzielanych hormonów a tym samym dłużej zachować zdrowie a nawet życie.

Stres można kontrolować na wiele sposobów. Jednym pomaga wysiłek fizyczny, joga, innym relaks w wannie lub spotkanie ze znajomymi, a jeszcze inni stawiają na racjonalne odżywianie i dbanie o zdrowy styl życia.

Często szukamy skomplikowanych metod, podczas gdy te najprostsze bywają najskuteczniejsze. Doskonale redukują napięcie płacz, śpiew, śmiech lub krzyk. Zwróćmy uwagę na to, że mężczyźni, osobnicy najbardziej podatni na stres, najczęściej tłumią w sobie emocje, kobiety zaś wyrzucają je na zewnątrz (płacz, krzyk). W wielu koncernach zachodnich pracodawcy zdają sobie sprawę z faktu, że zestresowany pracownik to zły pracownik. Dlatego od dawna istnieją tam specjalne, wytłumione pokoje, w których pracownicy mają możliwość uwolnienia napięcia poprzez krzyk. Tworzone też są specjalne pomieszczenia do ćwiczeń, gdzie po pracy można rozładować napięcie.

Istnieją także inne sposoby redukcji stresu takie jak: techniki relaksacyjne, wizualizacje, ćwiczenia fizyczne, uprawianie sportów i wiele innych. Bardziej zawansowaną techniką, ale i też najskuteczniejszą, jest medytacja.

Do technik relaksacyjnych należy m.in. praca z oddechem. Polega ona na zwolnieniu oddechu i nadaniu mu odpowiedniego rytmu. Wpływa to bezpośrednio na naszą fizjologię, a fizjologia – na emocje. Podstawową zasadą i celem relaksacji jest uwolnienie ciała od napięć mięśniowych i osiągnięcie stanu wyciszenia, w którym nasz organizm wypoczywa, harmonizuje się, odświeża swoją energię i powraca do normy. Wbrew pozorom osiągnięcie takiego stanu nie jest wcale tak proste, jak się wydaje i z reguły wymaga systematycznych ćwiczeń. Jest tak, dlatego, ponieważ większość ludzi praktycznie cały czas pozostaje w stanie napięcia i nie uświadamia sobie głębszych napięć w ciele.

GDY DOPADA CIĘ STRES:

1. Weź kilka głębokich przeponowych oddechów (obojętnie gdzie jesteś i co robisz).
2. Połóż się na wznak, rozluźnij ręce i nogi (niech leżą bezwładnie) i zacznij powoli głęboko oddychać. Wytrzymaj tak przez 5 minut.
3. Usiądź w wygodnym fotelu lub na krześle, połóż jedną rękę na brzuchu a drugą na klatce piersiowej. Oddychaj tak, żeby ręką na brzuchu unosiła się i opadała.
4. Połóż się lub wygodnie usiądź i koncentruj uwagę na poszczególnych częściach swojego ciała. Poszukaj napięć w ciele i oddychaj do nich do momentu, aż mięśnie nie ulegną rozluźnieniu.
5. Zamknij oczy i wizualizuj sobie miejsce, które kochasz – nadmorską plaże, szczyt góry, słoneczną polanę w lesie.
6. Idź do lasu, żeby pobiegać.
7. Posłuchaj muzyki, która cię relaksuje.

KAŻDY SPOSÓB JEST DOBRY, JEŚLI JEST DLA CIEBIE W DANEJ SYTUACJI SKUTECZNY. Szukaj, próbuj, eksperymentuj z różnymi technikami i znajdź taką, lub kombinację kilku, którą będzie dla Ciebie najlepsza.

Najważniejsze jest, aby uświadomić sobie trzy rzeczy:
Stres jest naturalną reakcją związaną z naszym funkcjonowaniem w świecie i życiu.
Stres mobilizuje nasz organizm do działania. W początkowej fazie stresu funkcjonujemy lepiej i efektywniej.
Stresu nie należy się bać ani zaprzeczać jego istnieniu. Należy nauczyć się z nim radzić.


POWIĄZANE ARTYKUŁY