Jak obniżyć koszt prądu w dużej firmie?

226

Cena energii elektrycznej na tle innych surowców energetycznych oraz dostaw produktów i usług dla firm, rośnie. Cena prądu dla firm wzrosła z 0,6113 zł/kWh netto w 2021 roku do 0,978 zł/kWh netto w pierwszych tygodniach 2022 roku. Skończył się tani prąd dla firm. Jak tłumaczyć podwyżki prądu dla firm i aktualny poziom cenowy energii elektrycznej dla przedsiębiorstw w Polsce?

70% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodzi z węgla. Według Najwyższej Izby Kontroli, w 2019 r. Polska była drugim najbardziej emisyjnym państwem Unii Europejskiej za Estonią. Z powodu unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU-ETS) i wzrostu cen uprawnień, który ma zachęcać kraje członkowskie do inwestycji w odnawialne źródła energii, Polska energetyka oparta na węglu jest coraz mniej opłacalna. Według brytyjskiego think-tanku Carbon Tracker, już w 2012 roku 50% polskich elektrowni nie była rentowna. Nic dziwnego, kiedy w okresie 2018-2022 cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla podskoczyła o 900% (z 7,68 euro za tonę do 84,24 euro za tonę).

 

źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices

Kolejnym czynnikiem tłumaczącym wzrost cen energii elektrycznej dla firm jest przestarzała polska infrastruktura energetyczna. Istotna część linii przesyłowych, stacji transformatorowych i elektrowni nie była modernizowana od lat siedemdziesiątych. Według Urzędu Regulacji Energetyki, Polska potrzebuje 100 miliardów złotych na samą modernizację sieci dystrybucyjnej do końca 2030 roku. 

Zmienność regulacji prawnych sektora energetycznego sprawia że prywatni inwestorzy niechętnie angażują się w proces dostosowania polskiej infrastruktury energetycznej do dzisiejszych, europejskich standardów. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2019 roku, między 2010, a 2014 rokiem, prywatni przedsiębiorcy w Polsce zrezygnowali z budowy 10 nowych bloków energetycznych właśnie z powodu zmienności polskiego prawa energetycznego. Dla przykładu, w 2021 roku, operatorzy sieci dystrybucyjnych łącznie zainwestowali jedynie 2,6 miliardów złotych w modernizację i rozwój sieci. Modernizacje są konieczne, a z tego powodu przynajmniej część z nich będzie finansowana przez odbiorców przy podwyżkach rachunków za prąd. Opłata mocowa wprowadzona w 2021 w celu poprawienia bezpieczeństwa energetycznego jest dobrym przykładem. W związku z ogromnymi potrzebami i brakiem ich finansowania, kolejne podwyżki rachunków za prąd są bardzo prawdopodobne. Opłaty dystrybucyjne na rachunku za energię elektryczną nie są jednymi opłatami które będą rosnąć.

Pozycja „cena energii czynnej” oraz „opłata handlowa” tworzą część sprzedażową rachunku za prąd dla firm. Cena sprzedaży detalicznej prądu dla firm bezpośrednio odzwierciedla poziom hurtowych cen prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Na początku 2021 roku, cena hurtowa prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 roku była na poziomie 262,38 zł/MWh, podczas gdy cena sprzedaży detalicznej prądu dla firm wynosiła 300-350 zł/MWh w zależności od sprzedawcy prądu. 6 maja 2022, cena prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 była na poziomie 1 000 zł/MWh, a ceny prądu dla firm na rynku detalicznym były na poziomie 1240 zł/MWh.

 

źródło:https://tge.pl/energia-elektryczna-otf

Jak przedsiębiorstwo może przetrwać przy takich cenach? Czy sytuacja się odwróci? Według specjalistów rynku obrotu energią elektryczną, sytuacja jest nieporównywalna w stosunku do lat wcześniejszych i trudno jest przewidzieć, co może się wydarzyć.

Każda firma w Polsce ma prawo do zmiany swojego dostawcy prądu. Dostawcę prądu w Polsce można zmienić w celu optymalizacji cen sprzedaży energii elektrycznej (różnica w cenie końcowej może wynieść ponad 100 zł między jednym sprzedawcą prądu a drugim). Można również wybrać innego dostawcę prądu w celu zabezpieczenia się przed kolejnymi podwyżkami prądu dla firm, wybierając stałą, gwarantowaną cenę na cały okres trwania umowy.

Jak wybrać dostawcę prądu? Jak zmienić dostawcę prądu w Lubinie? Zmiana dostawcy prądu jest bezpłatna i nie naraża na przerwy w dostawie energii elektrycznej dla firm. Nowa umowa sprzedaży prądu wchodzi w życie w momencie wygaśnięcia dotychczasowej umowy. Można upoważnić nowego dostawcę prądu, aby wypowiedział naszą dotychczasową umowę zakupu energii w naszym imieniu. Tak naprawdę do zmiany dostawcy prądu wystarczy jeden podpis. Obecnie na polskim rynku obrotu energią elektryczną ok. 150 podmiotów posiada koncesję na obrót, z czego około 30 dostawców aktywnie działa na rynku,a 15 z nich jest rzetelnych i warto z nimi współpracować.

Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy w Lubinie. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY