Innowacyjny sprzęt w szpitalu

1678

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego, którzy cierpią na choroby neurochirurgiczne, mogą liczyć na wysokospecjalistyczną opiekę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Tamtejsi lekarze mają do dyspozycji najnowszy na świecie mikroskop do operacji.

Fot. materiały prasowe

Mikroskop marki Zeiss kosztował blisko 2 miliony złotych, z czego większość, bo aż 1,4 mln zł, sfinansowało województwo dolnośląskie. Część pieniędzy przekazała też Fundacja KGHM Polska Miedź S.A.

Legnicki oddział neurochirurgii jest jednym z trzech ośrodków na Dolnym Śląsku – obok Wrocławia i Wałbrzycha – gdzie świadczone są usługi medyczne w tej specjalizacji. Wśród 900 pacjentów, leczonych tu w 2023 roku, byli też mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego.

Rocznie na legnickiej neurochirurgii wykonywanych jest do 700 operacji. Od teraz zespół pięciu lekarzy ma do dyspozycji najnowszy na świecie mikroskop, który będzie szczególnie pomocny w leczeniu pacjentów chorych na raka.

– To niewątpliwie najlepszy dostępny na świecie mikroskop operacyjny dedykowany neurochirurgii – uważa kierujący oddziałem lekarz Adam Druszcz. – Jego posiadanie znacznie poszerza nam możliwości przede wszystkim w zakresie operacji neuroonkologicznych. Dzięki temu mikroskopowi będziemy dokładniej operować guzy mózgu, a więc dokładniej je usuwać – zapewnia.

Przy nowym mikroskopie mogą operować trzy osoby jednocześnie. Wizualizacja zabiegu jest przedstawiana na dwóch wysokiej jakości monitorach, co pozwala obserwować przebieg operacji innym lekarzom lub studentom medycyny. Mikroskopowi towarzyszy aparat USG i mały endoskop asystujący, który pozwala zajrzeć tam, gdzie nie dotrze większa kamera głównego urządzenia. Legniccy lekarze mieli już okazję sprawdzić, o ile lepszy jest nowy sprzęt w porównaniu do tego, na którym pracowali w zeszłym roku.

– Nawet nie wolno ich porównywać. Stary był z innej rzeczywistości, powiem tak: przesiedliśmy się z trabanta do bentleya – podsumowuje Adam Druszcz.

– Na oddziale neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego leczeni są pacjenci z całego subregionu legnickiego, w tym także Lubina. Zależy nam na tym, żeby dolnośląscy pacjenci mieli równy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, bez konieczności dojeżdżania do Wrocławia. Dlatego osobiście zabiegałem o to, by w tegorocznym budżecie Dolnego Śląska znalazły się pieniądze na rozwój bazy medycznej legnickiego szpitala – podkreśla Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY