I LO wchodzi w XXI wiek

2957

Będzie nowocześnie, ekologicznie, a przede wszystkim taniej – w I Liceum Ogólnokształcącym już wkrótce ruszy termomodernizacja. Powiat złożył już wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Prace będą polegać przede wszystkim na termomodernizacji sali gimnastycznej. Na dachu budynku pojawią się panele fotowoltaiczne, wymienimy też oświetlenie na ledowe – wylicza Józef Marciniszyn, dyrektor I LO. – Wchodzimy w XXI wiek, oczywiście na tyle, ile możemy, biorąc pod uwagę budynek, w jakim funkcjonujemy – dodaje.

Fotowoltaika zapewni dostawę prądu na terenie sali gimnastycznej, a może i nawet na inne pomieszczenia na terenie szkoły. – Po pierwsze będzie to energia pozyskiwana z ekologicznego źródła, a po drugie, co równie istotne dla nas, jak i dla organu prowadzącego, oznacza to mniejsze zużycie energii i obniżenie kosztów – tłumaczy dyrektor.

Musimy zapewnić młodzieży naukę w nowoczesnych warunkach. Stosując takie rozwiązania zyskujemy podwójnie: zmniejszamy nasz wpływ na środowisko naturalne, ale też ograniczamy koszty. W przypadku szkół zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na dalsze inwestycje i innowacje – mówi starosta lubiński Adam Myrda.

Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 1 mln zł, ale zdecydowana większość – 892 tys. zł – ma pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Powiat złożył już wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO województwa dolnośląskiego.

Według szacunków prace mają się zakończyć wraz z nowym rokiem szkolnym – na przełomie września i października 2022 roku.

Termomodernizacja I Liceum Ogólnokształcącego to jeden z elementów większego projektu powiatu lubińskiego: remonty w czterech podległych mu szkołach średnich. W I LO zakres prac jest najmniejszy, ale – jak przekonuje dyrektor – potrzeby tej placówki na dziś są najmniejsze. – Mamy wymienione wszystkie instalacje, stolarkę drzwiową i okienną, na bieżąco dbaliśmy o stan techniczny naszego budynku, a tym samym bezpieczeństwo uczniów i pracowników. Ta inwestycja, która jest przed nami, to krok w nowoczesność i proekologiczne działanie – podsumowuje dyrektor Marciniszyn.


POWIĄZANE ARTYKUŁY