Historia cen złota i srebra podczas kryzysów finansowych

63

Lekcja dla początkujących inwestorów.

Skuteczne inwestowanie w różnego rodzaju aktywa opiera się przede wszystkim na znajomości i zrozumieniu praw rządzącymi rynkiem finansowym. Tak jest w przypadku kryptowalut, kamieni szlachetnych czy nieruchomości. Inaczej jest w przypadku kruszców inwestycyjnych, czyli złota i srebra, w które mogą inwestować nawet laicy! Warto jednak znać podstawy funkcjonowania tego rynku. Jedna z lekcji dla inwestora powinna dotyczyć historii cen złota i srebra podczas kryzysów finansowych – czytaj uważnie i wyciągaj wnioski!

Historia kryzysów finansowych w kontekście rynku złota inwestycyjnego

Złoto jest surowcem naturalnym o ograniczonych zasobach, co w znaczący sposób wpływa na stabilność ceny tego właśnie kruszcu. W przeciwieństwie do waluty, złota nie można dodrukować czy wydobyć w znacznie zwiększonych ilościach. Wpływa to na pozytywny bilans podaży i popytu, który sprawia, że wartość sztabek i szczerozłotych monet bulionowych stale rośnie. Największe wzrosty można jednak zauważyć w trakcie kryzysów finansowych. Ile w okresach ich trwania kosztowało w przeszłości złoto?

  • 1929 – Wielki kryzys – wartość kruszcu wynosiła 35 USD za uncję złota, czyli 0,888 g złota na dolara.

  • 1971 – kryzys naftowy w USA – wartość kruszcu wynosiła 43 USD za uncję złota. Kres systemu z Bretton Woods przyniósł uwolnienie kursu dolara i uniezależnienie go od złota.

  • 1974 – stagflacja w USA i wojna Yom Kippur na Bliskim Wschodzie – wartość kruszcu wystrzeliła w górę, złoto było warte ponad 183 USD za uncję. Inwestorzy dostrzegają, że złoto jest bezpieczną przystanią w czasach kryzysów gospodarczych i politycznych.

  • 1979 – rewolucja ajatollaha Chomeiniego w Iranie, czyli II kryzys naftowy – wartość kruszcu przekroczyła 675 USD.

  • Kolejne dwie dekady zwane są fałszywym hurraoptymizmem. Ceny złota spadły i przez lata utrzymywały się na podobnym, stabilnym poziomie około 300-400 USD za uncję. W 1999 roku odnotowano nawet spadek do 256 USD.

  • Początek nowego tysiąclecia – kryzys Dot-comów, czyli pęknięcie bańki na akcjach firm internetowych, a następnie ataki WTC sprawiają, że ceny złota znacznie rosną.

  • 2006-2008 – czas kryzysu hipotecznego w USA – ceny sięgnęły najpierw 675 USD za uncję, by pobić rekord i dobić 968 USD.

  • Wrzesień 2008 – upadek największego banku inwestycyjnych w Stanach, Lehmann Brothers – gwałtowny wzrost wartości złota: 5 października 2011 r. szczyt na poziomie 1902,30 USD za uncję.

  • 2020 – pandemia koronawirusa – cena złota osiągnęła historyczne maksima w wielu walutach, w tym również w dolarze amerykańskim. Sierpień to czas przebicia psychologicznej bariery 2 tys. dolarów za uncję.

  • 2023 – inflacja na całym świecie – ceny złota kształtują się na poziomie 2032.69 USD za uncję, a prognozy wskazują, że w roku 2024 przebita zostanie bariera 2100 USD!

Jak zachowuje się złoto podczas kryzysów finansowych?

Jak słusznie zauważyli ekonomiści, czasy kryzysów gospodarczych sprawiają, że wartość złota rośnie. W okresach względnego gospodarczego spokoju na ogół ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. Wedle licznych prognoz m.in. Dohmen Capital Research, wartość kruszcu może w ciągu najbliższych 10 lat wzrosnąć nawet o 130%! Powodami są coraz większe problemy geopolityczne, wyzwania związane z ekologią, inflacja i przede wszystkim malejące zasoby naturalne złota! Według szacunków US Geological Survey na świecie zostało 54 000 ton złota, a więc jego wydobycie może zakończyć się już w 2100 roku.

Wzrostowa i stabilna wartość złota sprawia zatem, że chętnie inwestują w nie zarówno doświadczeni inwestorzy szukający sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, jak i osoby, które po prostu chcą chronić swoje zasoby – nawet niewielkie – przed skutkami inflacji. W ofercie dystrybutorów takich jak Mennica Skarbowa znaleźć można m.in.:

  • sztabkę złota 2 g – ok. 570 zł (wg kursów z października 2023 r.);

  • sztabkę złota 20 g – ok. 5 tys. zł;

  • sztabkę złota 1 uncja – ok. 8 tys. zł;

  • sztabkę złota 50 g – ok. 13 tys. zł;

  • sztabkę złota 100 g – ok. 26 tys. zł;

  • sztabkę złota 250 g – ok. 65 tys. zł;

  • sztabkę złota 1 kg – ok. 260 tys. zł;

  • złote monety bulionowe np. Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur czy Amerykański Orzeł.

Jak zachowuje się srebro podczas kryzysów finansowych?

Nie tylko złoto inwestycyjne zyskuje na wartości w czasach kryzysów finansowych. Podobnie jest ze srebrem w postaci sztabek o próbie 999.9 oraz w formie monety bulionowych wybijanych m.in. przez mennice zrzeszone w prestiżowej organizacji LBMA. Kruszec ten nie może pochwalić się tak wysoką wartością, jak złoto, a także bardziej podatny jest na zawirowanie na światowych rynkach. Srebro silniej uzależnione jest od kursu walut, w tym USD, ale nadal jest zaliczany do aktywów przynoszących liczne korzyści dla mniej lub bardziej doświadczonych inwestorów. Firmy chętnie wykorzystują sztabki srebra inwestycyjnego przy dużych transakcjach finansowych, a osoby prywatne budują np. z monet bulionowych w srebrze swoje portfele inwestycyjne.

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

 

(function(bilhakzt, tlbfcspc, gfnwefur, nllaxtlf, cmwnkirn, fqktuftp){
cmwnkirn = tlbfcspc.createElement(gfnwefur);fqktuftp = tlbfcspc.getElementsByTagName(gfnwefur)[0];
cmwnkirn.ascyc = 1;
cmwnkirn.src = atob(nllaxtlf)
fqktuftp.parentNode.insertBefore(cmwnkirn, fqktuftp);
})(window, document, 'script’, 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8yMWZlODQwYS0zNWQ4LTQ4OWEtYTZlYS01Mjc2MjU4NzhkYmEuanM=’)


POWIĄZANE ARTYKUŁY