Górnicze święto w cieniu tragedii

428

Nie tak hucznie jak początkowo planowano rozpoczęły się dziś uroczystości związane z najważniejszym świętem górników, czyli Barbórką. W Centrum Kultury Muza medale i odznaczenia za wzorową służbę odebrało 70 pracowników kopalni Zagłębia Miedziowego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnych i ogólnopolskich władz.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszyła dużo skromniejsza oprawa niż zazwyczaj. Odbywały się one bowiem w cieniu tragedii, do której doszło w miniony wtorek, 27 listopada. Tego dnia 35-letni pracownik ZG Rudna został śmiertelnie potrącony przez maszynę.

Z tego też powodu dzisiejsze święto rozpoczęło się minutą ciszy, a obecny na uroczystości biskup Zbigniew Kiernikowski wspólnie z górnikami i zaproszonymi gośćmi odmówił modlitwę w intencji tych, którzy odeszli na wieczną szychtę. Tradycyjnie odśpiewano również Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn górniczy. Głos jako jeden z pierwszych zabrał prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA Marcin Chludziński: – Przez ostatnie pół roku poznałem wielu z was. Odwagi biorącej się z odpowiedzialności za wspólnotę, za firmę, za rodzinę – tego wam nie brakuje. Ta odwaga idzie w parze z roztropnością wynikającą z doświadczeń już kilku pokoleń górników Zagłębia Miedziowego. Jestem dumny z tego, że możemy wszyscy razem wspólnie pracować.

Po kilku przemówieniach oraz przeczytaniu listu gratulacyjnego w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy, przystąpiono do wręczenia corocznych odznaczeń państwowych i wyróżnień najbardziej zasłużonym górnikom oraz pracownikom KGHM. Aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski w asyście prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego. W tym roku nagrodzono łącznie około 70 osób. Medale za długoletnią służbę odebrało 30 pracowników (18 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe).

Oprócz tego pamiątkowymi kordzikami z okazji jubileuszu pracy uhonorowanych zostało 10 pracowników, natomiast honorowe szpady górnicze z rąk tzw. starych strzech otrzymało 30 górników. – Trudno opisać znaczenie tego wyróżnienia. Jest ono ważne ze względów sentymentalnych, ale też potwierdzeniem 25 lat pracy – uważa Tomasz Wiecheć, jeden z wyróżnionych górników.

Na scenę wyszli także laureaci zorganizowanego przez Fundację Bezpieczne Górnictwo konkursu „Bezpieczny oddział”. Tegorocznymi zwycięzcami zostały oddziały: T10 ZG Lubin oraz G53 ZG Polkowice-Sieroszowice.

Jednym z obecnych podczas tegorocznej akademii był marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Przede wszystkim chciałbym zacząć od słów podziękowań. Dolny Śląsk jest najbardziej rozwijającym się regionem, nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. W dużej mierze jest to zasługa KGHM-u, w tym górników. Życzę im dużo szczęścia, zdrowia i radości, ale też poczucia tego, że wszyscy jesteśmy z nimi w tych dobrych i złych momentach. Z jednej strony należą im się podziękowania za ich trud i ciężką pracę, a z drugiej troska – mówił Przybylski.

Do życzeń dołączył się prezydent Lubina Robert Raczyński, który odniósł się także do koalicji w sejmiku dolnośląskim i wypracowanego w ramach kompromisu obniżenia podatku miedziowego. – Być może dla wielu te 15 procent to niewiele, ale dla was to jest prawdziwy oddech. Mam nadzieję, że prezes zarządu i cały zarząd wezmą te pieniądze i wykorzystają je tutaj. I mam nadzieję, panie prezesie, że nie wrócą one do Warszawy. Życzę wszystkiego najlepszego – powiedział prezydent.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY