To będzie nowa impreza, ale jednocześnie nawiązująca do wydarzenia, które w Lubinie odbywało się przed laty – już w kwietniu prawdziwe święto gitary klasycznej, czyli Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej. – Mam nadzieję, że ten festiwal będzie trwał w Lubinie jak najdłużej – nie kryje Cezary Strokosz, dyrektor artystyczny wydarzenia.
1 i 2 kwietnia w Centrum Kultury Muza królować będzie gitara klasyczna. Oprócz konkursu i zmagań młodych muzyków, będą wykłady, prelekcje, wystawy i koncerty.
– Nabór do konkursu ogłosiliśmy na początku roku. W tej chwili lista osób, które wezmą w nim udział, jest zamknięta. Zgłosiło się 58 wykonawców z 32 miast z całej Polski, z czego się bardzo cieszymy. Wykonawców oceniać będzie jury w bardzo szacownym składzie – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie.
Uczestnicy konkursu rywalizować będą w kilku kategoriach: soliści w wieku do 9, 14 i 19 lat oraz zespoły kameralne. A oceniać ich będą m.in. prof. Alina Gruszka, jeden z najwybitniejszych autorytetów związanych z gitarą klasyczną, Anna Kowalik czy Yoshimasa Yoshida, wirtuoz gitary z Japonii oraz Gabriel Guillen Navarro z Wenezueli. Dwaj ostatni jurorzy również sami zaprezentują swój kunszt podczas koncertu na dużej scenie Muzy.
– Do południa będą się odbywały przesłuchania uczestników konkursu, a następnie, wieczorami koncerty. W pierwszy dzień mamy koncert inauguracyjny, na którym wystąpi dziecięca orkiestra gitarowa Green-Children’s Guitar Orchestra. Gwiazdą tego wieczoru będzie Yoshimasa Yoshida, mistrz gitary z Japonii. A na koniec zaprezentuje się Chór Madrygał z Legnicy, który wykona kilka utworów wspólnie z panem Cezarym Strokoszem, który oprócz tego, że jest dyrektorem artystycznym festiwalu, to jest wybitnym gitarzystą i pedagogiem z wielkimi osiągnięciami. W drugi dzień natomiast mamy koncert Grupy MoCarta, której towarzyszyć będzie sława gitarowa z Wenezueli Gabriel Guillen Navarro – wylicza Małgorzata Życzkowska-Czesak.
Co ciekawe Grupa MoCarta wystąpi z innym repertuarem niż ten, do którego przyzwyczaiła publiczność.
Wstęp na przesłuchania konkursowe jest bezpłatny. Bilety na koncerty kosztują natomiast 30 i 50 zł. Dyrektor artystyczny festiwalu zachęca gorąco, by wybrać się nie tylko na wieczorne wydarzenia, ale również prezentacje uczestników konkursu.
– Różnorodność kategorii sprawia, że konkurs staje się bardzo ciekawy – przyznaje Cezary Strokosz. – Bez wątpienia wielką wartością festiwalu są jego tegoroczne koncerty i obecność Yoshimasy Yoshidy z Kraju Kwitnącej Wiśni – dodaje.
Niestety pandemia pokrzyżowała plany organizatorów i do Lubina nie przyjedzie Niibori Guitar Orchestra, największa na świecie orkiestra gitarowa z 60-letnią tradycją.
– Mamy nadzieję, że w przyszłym roku się uda – zapewnia Cezary Stokosz.
Organizatorzy liczą bowiem, że festiwal na dłużej zagości w Lubinie. Ma to być pewnego rodzaju kontynuacja tego, co organizowano w Lubinie na przełomie lat 80. i 90.
– Wyjechałem z Lubina na wiele lat. Kiedy jeszcze tu mieszkałem, zorganizowałem sześć edycji Międzynarodowego Festiwalu Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej (w latach 1987-1992 – przyp. red.). Tegoroczny festiwal jest kontynuacją tego wydarzenia. Wtedy przyjeżdżali do nas muzycy, wybitne sławy z Hiszpanii, Kuby, Argentyny. Mam nadzieję, że znowu tak będzie – wspomina Cezary Strokosz, który później, przez 22 lata organizował znany w całej Europie Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu.
Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Lubinie można znaleźć na stronie ckmuza.eu TUTAJ.