Emerytury po nowemu

15

Każdy emeryt, którego świadczenie obliczono na starych zasadach, ma prawo do ponownego przeliczenia świadczenia. Aby to zrobić, musi jednak spełnić określone przepisami warunki.

 

Przeliczenie emerytury obliczonej na starych zasadach, tj. z uwzględnieniem zarobków, stażu ubezpieczeniowego i kwoty bazowej, oznacza ponowne obliczenie wysokości już przyznanego świadczenia. Może być to skutkiem np. zgłoszenia wniosku o doliczenie nieuwzględnionego wcześniej okresu ubezpieczenia lub o obliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem innych zarobków, niż te, które wskazano przy ubieganiu się o emeryturę.

Sposobów przeliczenia emerytury jest kilka. Opis każdego z nich znaleźć można na stronie www.zus.pl . Każdą możliwość warto skonsultować ze specjalistami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taka konsultacja u pracownika w sali obsługi klientów jest bezpłatna.

Co zrobić, aby przeliczyć świadczenie? Przeliczenie świadczenia odbywa się na wniosek zainteresowanego. We wniosku należy wskazać, o co się ubiegamy oraz dołączyć odpowiednie dokumenty (np. świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, formularz ZUS – Rp7 itp.).

Czy przeliczenie zawsze się opłaca? Istotą przeliczenia świadczenia jest podwyższenie jego wysokości. Jeżeli jednak zdarzyłoby się tak, że wskutek przeliczenia obniżyłaby się wysokość emerytury – ZUS będzie wypłacał świadczenie w wysokości dotychczasowej, ustalonej przed dokonaniem tego przeliczenia.

Już wkrótce, bo 15 października, w legnickim oddziale ZUS będzie można zdobyć wiedzę na temat sposobów podwyższania świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych z dotychczasowego systemu oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji. W tym dniu odbędzie się bezpłatne szkolenie w tym zakresie. Są jeszcze wolne miejsca. Kontakt w sprawie zgłoszeń: nr tel. 76 876 41 63.


POWIĄZANE ARTYKUŁY