Dzisiaj Soczelnik, czyli prawosławna Wigilia

1443

Jest dwanaście tradycyjnych potraw, miła, rodzinna atmosfera i prezenty pod choinką. Nie brakuje też opłatka, który w tym przypadku określany jest mianem prosfory. Dziś wierni Kościoła prawosławnego obchodzą ważne święto – Wigilię Bożego Narodzenia. Podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim to czas radości i spotkań z najbliższymi.

7 stycznia przedstawiciele Kościoła prawosławnego obchodzą Boże Narodzenie. Podobnie jak u katolików, w ich domach jest choinka. Dzieci w Soczelnik, czyli Wigilię, dostają prezenty. Cały ten czas jest bardzo ważny i lubinianie tego wyznania spędzają go w gronie rodzinnym. Równie istotny dla chrześcijan jest okres przygotowawczy do świąt Bożego Narodzenia.

– Możemy go podzielić na dwie sfery: wewnętrzną i zewnętrzną. W sferze wewnętrznej nie zapominamy, co jest istotą i głębią tych świąt. Pamiętamy przede wszystkim, że dzieciątko Jezus przychodzi dla zbawienia rodzaju ludzkiego. Pomimo tych wszystkich trudności, które teraz przeżywamy, staramy się, aby ta duchowa głębia towarzyszyła nam przez cały dzień – mówi ks. Bogdan Repeła, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Lubinie.

Wierni Kościoła prawosławnego duchową wędrówkę przed Bożym Narodzeniem rozpoczynają już 28 listopada, kiedy zaczyna się tzw. Post Filipowy, trwający 40 dni.

Bogdan Repeła, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Lubinie

Wigilia, nazywana Soczelnikiem, nie różni się nadto od tej katolickiej. Podobnie jak u wiernych wyznania rzymskokatolickiego, jest choinka i są prezenty. Na stole nie może zabraknąć kutii czy zupy grzybowej. Wśród potraw popularne są również gołąbki i pierogi. Niektóre dania związane są z lokalną tradycją, np. Łemkowie mają kyselicę, podobną do żuru robionego na zakwasie. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy i łamania prosfory, czyli eucharystycznego chleba, pełniącego podobną rolę co opłatek w Kościele rzymskokatolickim. Bardzo ważnym elementem świąt, które także trwają trzy dni, są ikony.

– Na środku prawosławnych świątyń zobaczymy Ikonę Bożego Narodzenia, a w niej będziemy odnajdywać Słowa Ewangelii. Przypomni nam ona o Mędrcach, którzy  przybyli, aby wysławiać Nowonarodzonego. Przypomni o Pasterzach, którzy z pokorą i bojaźnią  przyszli do Tego, przed którym kłania się cała przyroda i stworzenie. Postawi ona także jedno ważne pytanie. Jak my dziś nauczyliśmy się wysławiać nowonarodzonego Jezusa Chrystusa? Jak człowiek w dzisiejszym świecie potrafi przygotować się na spotkanie z Bogiem? – dodaje proboszcz prawosławnej parafii.

Boże Narodzenie dla prawosławnych jest świętem bardzo radosnym, podczas którego wierni również składają sobie życzenia.

– Z okazji świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć wszystkim wiernym prawosławnej Cerkwi najserdeczniejsze życzenia, aby przeżywanie tajemnicy narodzin Pana naszego Jezusa Chrystusa – Zbawiciela Rodzaju Ludzkiego prowadziło nas do refleksji nad prawdą o Bogu Wszechmogącym, który jest Drogą, Miłością i Życiem. Zgodnie z Tradycją Świętą, poprzez uczestnictwo w okresie postu filipowego, każdy  z nas rozpoczął własną duchową drogę do Betlejem, prawdziwego spotkania Boga z człowiekiem. Oto bowiem na świat przychodzi Syn Boży, nasz Pan Jezus Chrystus, Zbawiciel, dla pokrzepienia ludzkich serc i zbawienia rodzaju ludzkiego. Niech ta prawda inspiruje i oświeca nasze myśli, słowa i uczynki w każdym nadchodzącym dniu nowego 2023 roku. Chrystus się rodzi! Wysławiajcie Go! – życzy duchowny.


POWIĄZANE ARTYKUŁY