„Dzień z Zagłębiem”, czyli integracja na 200 osób

1999

Tor przeszkód z piłką, głuchy telefon, kalambury, wspólne zwiedzanie stadionu, ale przede wszystkim dobra zabawa – na terenie stadionu Zagłębia Lubin odbyło się integracyjne spotkanie osób niepełnosprawnych „Dzień z Zagłębiem”. W akcji wzięło udział około 200 podopiecznych warsztatów terapii zajęciowych z Lubina, Polkowic i Ścinawy. Wszystko to z okazji obchodzonego kilka dni temu dnia godności osób niepełnosprawnych.

Organizatorzy dla wszystkich uczestników przygotowali drobne upominki, jednak najważniejszy był miło spędzony czas we wspólnym gronie.

– Spotykamy się z warsztatami terapii zajęciowych z Lubina, Polkowic i Ścinawy, żeby uczcić dzień godności osób niepełnosprawnych, który obchodzony był 5 maja – mówi Maria Mielniczak, koordynatorka i współorganizatorka akcji.

– Kiedyś byłam pracownikiem tego klubu i mam do niego sentyment, dlatego pomyślałam, że na pierwszy raz będzie to dobre miejsce. Mam nadzieję na więcej takich akcji. Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne integrowały się i żeby ten sport był możliwością wyjścia i spędzenia czasu poza domem – dodaje.

Maria Mielniczak, koordynatorka i współorganizatorka akcji

Na uczestników czekało sześć stanowisk, w których odbywała się zdrowa rywalizacja sportowa i nie tylko. Nie zabrakło też nauki przyśpiewek kibicowskich, zagrzewających sportowców do walki.

– Taką sentymentalną rzeczą, którą chciałabym stworzyć, jest odciśnięcie swojego kciuka na dużym płótnie przez każdego z nas. To byłaby taka fajna pamiątka – zapowiada Maria Mielniczak.

Klub Zagłębia Lubin nie od dziś współpracuje z WTZ-ami czy z innymi stowarzyszeniami zrzeszającymi osoby niepełnosprawne.

– Ale po raz pierwszy mamy tak dużą imprezę, w której uczestniczy 200 osób w jednym czasie. To nas bardzo cieszy – podkreśla Marcin Magda, dyrektor ds. marketingu Zagłębia Lubin.

Marcin Magda, dyrektor ds. marketingu Zagłębia Lubin

– Nasz stadion jest w pełni dostosowany dla kibiców niepełnosprawnych i cieszymy się, że grono osób niepełnosprawnych jest coraz większe, więcej osób ogląda spotkania miedziowych. Jest również więcej kibiców gości, którzy do nas przyjeżdżają i chwalą sobie to, że mogą obejrzeć mecz w komfortowych warunkach. Zapraszamy wszystkich fanów, także rodziców osób z niepełnosprawnościami, którzy może nie czują do końca, czy to jest dobre miejsce. Powiem otwarcie: tak to jest dobre miejsce. Jest wspaniała atmosfera, dobra zabawa i integracja – zachęca przedstawiciel klubu.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY