Dwa weekendy, dwa koncerty w kościele

2544

W kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej ponownie będzie można posłuchać muzyki. W  sobotę, 23 września, Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza na koncert organowy. Natomiast w kolejny weekend, 1 września, wystąpi kwintet dęty.

Najpierw 23 września odbędzie się cykliczny comiesięczny koncert. Tym razem usłyszymy śląską muzykę organową. W programie znalazły się m.in. utwory J.S. Bacha, D. Buxtehudego czy improwizacje.

Na odrestaurowanym instrumencie w lubińskim dużym kościele zagra Thomas Emanuel Cornelius. Słowo wstępu o muzyce powie Zuzanna Bator.

Początek wydarzenia o godz. 18.45. Wstęp jest bezpłatny.

W kolejny weekend, 1 października, o godz. 16.30 publiczność zgromadzona w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej usłyszy Mszę D-dur Antoniniego Dvořáka.

Szczęśliwie ukończyłem dzieło i jestem z niego bardzo zadowolony – myślę, że spełni swe zadanie. Można je opisać słowami: wiara, nadzieja i miłość do wszechmogącego Boga i dziękczynienie za wielki dar, który pozwolił mi tworzyć na chwałę i cześć Najwyższego. Nie dziw się mej pobożności – artysta który pobożny nie jest, nie mógłby dokonać czegoś podobnego. Czyż nie wynika to z dokonań Bacha, Beethovena, Rafaela i wielu innych? 

– tak o swojej Mszy D-dur op. 86 napisał Antonín Dvořák.

Msza D-dur op. 86 na tle innych kompozycji sakralnych Dvořáka jest dziełem dość szczególnym, lirycznym i bardzo osobistym. Powstała w 1887 r. na zamówienie Josefa Hlavki, architekta i mecenasa sztuki, przyjaciela kompozytora. Utwór miał uświetnić uroczystość konsekracji nowej kaplicy zamku w Lužanach. Ze względu na rozmiary tego miejsca kompozytor, tak doskonale władający środkami orkiestrowymi, musiał zrezygnować z monumentalnej obsady. Powstało dzieło kameralne, na chór, solistów ad libitum i organy.

Pierwsze wykonanie, pod dyrekcją kompozytora, odbyło się 11 września 1887 r. w zamkowej kaplicy w Lužanach, w partiach solowych wystąpiły m.in. żona kompozytora, Anna Dvořákowa (alt) oraz żona zleceniodawcy Zdenka Hlavkova (sopran).

Kilka lat później, na zlecenie londyńskiego wydawnictwa Novello, Dvořák opracował orkiestrową wersję utworu. Premiera Mszy w takim kształcie miała miejsce 11 marca 1893 r. w Londynie. Dzieło to, pierwotnie skomponowane na solistów, chór i organy, stało się bardzo popularne dopiero dzięki późniejszej orkiestracji kompozytora. Nowa aranżacja na kwintet dęty (flet, obój, klarnet, róg i fagot) to trzecie opracowanie oprócz dwóch oryginalnych wersji z organami i dużą orkiestrą. Barwne i kameralne instrumentarium daje możliwość wykonania tego pięknego utworu w mniejszym składzie wykonawczym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY