Dwa dni wolnego i inne przywileje dla krwiodawców

8805

Do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wprowadzony został przepis o dwóch dniach płatnego urlopu dla krwiodawców. Ustawa przeszła przez Sejm i czeka na podpis prezydenta. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, a wiele na to wskazuje, honorowi dawcy mogą też liczyć na inne przywileje.

W związku z wybuchem pandemii w 2020 roku krwiodawcom przyznany został dodatkowy, czyli drugi dzień płatnego urlopu od pracy po zabiegu. Wkrótce ten przywilej powinna zagwarantować im odrębna ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt przeszedł już przez parlament i leży na biurku prezydenta, oczekując na podpis.

– Na razie wiemy tylko tyle, że do końca marca przysługują każdemu dawcy, jeżeli odda krew, dwa dni wolnego. Do prezydenta trafiła ustawa, która to reguluje. Jeśli jej nie podpisze to dawcom będzie przysługiwał tylko jeden dzień wolnego, tak jak wcześniej – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Szefowa lubińskiego punktu krwiodawstwa obawia się, że w razie powrotu prawa sprzed pandemii, znacząco mogłaby spaść liczba dawców.

Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

– Polska wprowadziła program samowystarczalności kraju pod względem zabezpieczenia w krew. Może dochodzić do sytuacji jak poprzednio, gdzie bywały momenty, kiedy nam tej krwi brakowało. Jeżeli zostaną dwa dni wolnego to myślę, że ci krwiodawcy będą chętniej przychodzić – uważa.

Joanna Jarmolińska podkreśla, że odkąd wprowadzono dodatkowy dzień wolnego za oddanie krwi, liczba krwiodawców w Lubinie wzrosła aż o 2 tysiące w roku, czyli prawie o 20 procent.

– Tej krwi jest naprawdę duża potrzeba. W ostatnim czasie grupy minusowe, czyli te najbardziej deficytowe, były sprowadzane tylko na imienne zapotrzebowanie. Normalnie w dobrych czasach robimy zbiorcze zamówienie i dostajemy tyle tej krwi, ile potrzebujemy – zauważa szefowa lubińskiego punktu RCKiK.

– Nie ma jednak obaw, że pacjent nie dostanie krwi. Zawsze tę krew otrzyma – podkreśla Jarmolińska.

Z kolei w ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie przewidziano też inne przywileje dla dawców krwi i jej składników. Jednym z nich jest zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, gdzie dawca oddał krew. Kolejny to kompensata energetyczna wydawana przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi (teraz wynosi 4500 kcal przy oddaniu 450 ml krwi) – dotyczy to także osób, które zostały poddane zabiegom uodpornienia lub wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych. 

Projekt przewiduje także szczególne prawo do rekompensaty pieniężnej. Jest ona przewidziana dla dawców rzadkich grup krwi i dawców, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia/innym zabiegom celem uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY