Dni wolne w 2019 roku. Kiedy będzie okazja, by przedłużyć weekend

66

Wystarczy dobrze zaplanować urlopy, by w rozpoczętym właśnie 2019 roku cieszyć się aż siedmioma długimi weekendami. Warto więc już dziś zajrzeć do kalendarza.

Fot. Pixabay

Jak wyliczył portal money.pl, w sumie w ciągu tego roku możemy odpoczywać nawet 140 dni! 104 dni wolnego będziemy mieli w ramach weekendów, czyli w soboty i niedziele. Do tego dochodzi 13 świąt, z czego 10 wypada w dni inne niż niedziela. W przypadku osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę jest jeszcze urlop – 20 lub 26 dni w zależności od stażu.

Warto urlop zaplanować już na początku roku, by efektywnie wykorzystać wszystkie możliwości na przedłużenie weekendów. A będzie ich tym razem aż siedem.

Pierwszy ustawowo wolny od pracy dzień mamy dzisiaj – 1 stycznia. Niestety 6 stycznia – święto Trzech Króli – wypadnie tym razem w niedzielę. Z dodatkowego odpoczynku więc nici, ponieważ według kodeksu pracy za święto wypadające w niedzielę nie przysługuje dzień wolny.

W tym roku święta wielkanocne mamy w kwietniu. Wielki Piątek to 19 kwietnia, Wielka Sobota 20 kwietnia, a Wielkanoc 21 kwietnia. Zaś wolny poniedziałek będziemy mieli 22 kwietnia. Kto wie, być może wkrótce i Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy. Chcą tego posłowie PSL UED, którzy złożyli już w Sejmie odpowiedni projekt ustawy.

Kolejna dłuższa przerwa od pracy czeka nas w maju. 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada tym razem w środę, a 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja w piątek. Wystarczy, że weźmiemy jeden dzień urlopu (2 maja) i czeka nas pięć dni odpoczynku. Zaś jeśli weźmiemy trzy dni urlopu – w poniedziałek, wtorek i czwartek – możemy zagwarantować sobie aż siedmiodniowy przedłużony weekend.

Czterodniowy weekend możemy zaś wygospodarować przy okazji Bożego Ciała, które przypada w czwartek 20 czerwca, jeśli weźmiemy wolne w piątek 21 czerwca.

Fot. Pixabay

Również w sierpniu będzie okazja, by wydłużyć weekend do czterech dni. W czwartek 15 sierpnia wypada święto państwowe, dzień wojska polskiego, a jednocześnie święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ponownie można więc wziąć wolny piątek, by przedłużyć sobie wolne.

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada, przypada w piątek. Bez żadnego urlopu nasz weekend wydłuży się więc do trzech dni.

Święto Niepodległości (11 listopada) będziemy celebrować w poniedziałek. Będzie to więc kolejny trzydniowy weekend.

Ostatnie dni wolne czekają nas w grudniu. W tym roku Wigilia wypada we wtorek. W ten dzień zazwyczaj pracujemy krócej, ale jeżeli weźmiemy sobie wtedy wolne, możemy cieszyć się przedłużonym weekendem. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) świętować będziemy w środę, zaś drugi – w czwartek (26 grudnia). I znowu pojawia się okazja do przedłużenia sobie laby, jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek i piątek (23 i 27 grudnia). Biorąc kolejne dwa dni urlopu – 30 i 31 grudnia – możemy odpoczywać od 23 grudnia do 1 stycznia. Przy wykorzystaniu 5 dni urlopu będziemy mieli w sumie 10 dni bez pracy.

Poniżej kalendarz dni wolnych w 2019 roku:

Nowy Rok (1 stycznia) – wtorek

Święto Trzech Króli (6 stycznia) – niedziela

Niedziela Wielkanocna (21 kwietnia) – niedziela

Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia) – poniedziałek

Święto Pracy (1 maja) – środa

Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – piątek

Zesłanie Ducha Świętego (9 czerwca) – niedziela

Boże Ciało (20 czerwca) – czwartek

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – czwartek

Wszystkich Świętych (1 listopada) – piątek

Święto Niepodległości (11 listopada) – poniedziałek

Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) – środa i czwartek


POWIĄZANE ARTYKUŁY