Chroń swoich rodziców i dziadków

1913

Apeli do seniorów było już mnóstwo, ale ci wciąż okazują swoją bezgraniczną ufność do ludzi i dają się oszukać. Tym razem policja kieruje więc apele do ich bliskich – dzieci czy wnuków. – Rozmawiajcie z nimi, uczulajcie, przybliżcie metody oszustów – podkreśla aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy.

Fot. Pixabay

Sprawcy, podszywając się pod policjantów, członków rodziny, prokuratorów wciąż szukają swoich ofiar, najczęściej osoby starsze i okradają ich z oszczędności. Metody są różne, a cel jeden – zostawić pokrzywdzonym puste konto bankowe, bądź kredyt, który ofiary oszustów zaciągają, myśląc, że pomagają swoim najbliższym. Policja raz jeszcze opisuje procedery, którymi posługują się oszuści.

„Na wnuczka” i „na policjanta” to oszustwa, których ofiarami padają przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio również za policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

– Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie dzwonią do ludzi i nie informują, że prowadzone są działania przeciwko grupie przestępczej, mające uchronić oszczędności seniorów przed ich utratą. Policjanci nigdy też nie żądają wypłaty żadnych kwot pieniędzy! Jeżeli dzwoniąca do nas osoba prosi nas o to, to miejmy pewność, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety często dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana – przestrzega asp. sztab. Serafin.

Mimo licznych apeli do seniorów, osoby starsze wciąż dają się oszukać, tym samym tracąc oszczędności całego życia.

– Dlatego apelujemy nie tylko do seniorów, ale również do ich bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Rozmawiajcie z nimi o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie państwo na osoby starsze, by w tego typu sytuacjach kontaktowały się z wami i pytały o radę – podkreśla policjantka, dodając, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 lub 112.


POWIĄZANE ARTYKUŁY