By sylwester nie skończył się tragedią

149

Już za chwilę nad naszymi głowami odbędzie się wielobarwny i zarazem głośny pokaz. Wybór fajerwerków jest ogromny, strzelających również nie brakuje. Dla naszych Czytelników mamy kilka wskazówek, jak przygotować się do fajerwerkowego show, by Nowy Rok nie zaczął się od kłopotów.

Fot. Pixabay

W okresie sylwestrowo-noworocznym petardy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Aby sylwester nie zakończył się tragedią, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Fajerwerki są materiałami wybuchowymi. Stanowią wspaniałą ozdobę sylwestrowej nocy, ale ich nieumiejętne użytkowanie może skończyć się tragedią – poparzeniami, ranami, pożarami, a nawet śmiertelnymi wypadkami. Jak pokazują statystyki, ofiarami są głównie mężczyźni w wieku 19-50 lat.

Zacznijmy od początku – by było bezpiecznie, fajerwerki trzeba kupić w sprawdzonym punkcie. Należy sprawdzić, czy z fajerwerków nie wysypuje się mieszkanka pirotechniczna, czy mają zabezpieczony lont, czy nie mają pękniętej obudowy lub innych uszkodzeń.

Powinniśmy pamiętać, aby materiałami pirotechnicznymi nie bawiły się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu.

– Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze powinniśmy przestrzegać instrukcji ich użycia. Dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję znajdującą się na wyrobach jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej. Instrukcja taka powinna być w języku polskim. Nigdy nie powinniśmy używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub doprowadzić do pożaru. Niedopuszczalne jest używanie wyrobów pirotechnicznych uszkodzonych, rozerwanych lub już raz odpalonych. Powinniśmy również pamiętać o zwierzętach, dla których odpalone materiały pirotechniczne są olbrzymim hukiem mogącym narazić je na cierpienie – mówi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy.

Policjantka przypomina również, że wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania, mogą być sprzedawane tylko osobom dorosłym. Sprzedaż takich wyrobów osobom niepełnoletnim stanowi przestępstwo, za które grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową, policją i strażą pożarną przygotował poradnik dla osób, które używają środków pirotechnicznych. Link TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY