Bezpłatna pomoc prawna teraz także dla ciężarnych

32

Zainteresowanie bezpłatną pomocą prawną jest coraz większe, zwiększył się też katalog osób uprawnionych do jej otrzymania. Na terenie powiatu działają cztery punkty, w których mieszkańcy mogą uzyskać taką poradę.

Punkty pomocy prawnej działają od stycznia ubiegłego roku. W tym czasie w czterech punktach mieszkańcy powiatu lubińskiego mogą bezpłatnie poradzić się prawnika lub radcy prawnego. Nie wszyscy jednak, ponieważ ustawa zakłada, że do takiej darmowej porady upoważnieni są ludzie młodzi (do 26. roku życia) i seniorzy (po 65. roku życia), a także ci, którzy korzystają z pomocy społecznej, posiadają Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, a także zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Od tego roku z bezpłatnej porady mogą też korzystać kobiety w ciąży.

Na podstawie umowy zawartej z powiatem pomoc świadczą adwokaci lub radcowie prawni  Pomogą przeanalizować sprawę i podjąć określone działania. Podpowiedzą, co można, czego nie można zrobić, i w którym kierunku trzeba się dalej zwrócić. Mogą też pomóc przygotować wniosek o pomoc prawną z urzędu czy w drobnym zakresie przygotować inne pisma.

– Prawie tysiąc osób skorzystało z nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016 roku świadczonej w 4 punktach znajdujących się na terenie powiatu lubińskiego. Zdecydowaną większość osób stanowiła grupa powyżej 65 roku życia. Do punktów pomocy prawnej zgłosiło się więcej kobiet niż mężczyzn – mówi Magdalena Gościniak ze Starostwa Powiatowego. – Najczęściej korzystano z porad z zakresu prawa cywilnego, z spadkowego, rzeczowego, rodzinnego oraz z zakresu prawa administracyjnego – dodaje.

Radzić można się w wielu sprawach, ale nie we wszystkich. Katalog spraw, w ramach których można uzyskać pomoc zawiera m.in. prawo pracy, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, karne, administracyjne, podatkowe, ubezpieczeń społecznych i rodzinne.

Pomoc nie obejmuje praw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej.

Lokalizacje punktów darmowej pomocy prawnej:

Punkt 1 – LUBIN, ul. Łokietka 6A, pok. 2 (parter) – w budynku Urzędu Gminy Lubin
Punkt 2 – ŚCINAWA, ul. Rynek 17, pok. 6 (parter) – w budynku Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa
Punkt 3,4 – LUBIN, ul. Kilińskiego 12B, pok. 116 (1 piętro) – w budynku Starostwa Powiatowego w Lubinie

Harmonogram pracy radców i prawników tutaj: HARMONOGRAM


POWIĄZANE ARTYKUŁY