Bezpłatna pomoc prawna dla każdego mniej zamożnego

3306

Poradnictwo z zakresu prawa rodzinnego, pracy, cywilnego, karnego i nie tylko. Mieszkańcom naszego powiatu specjaliści pomogą za darmo. Wystarczy przyjść do jednego z czterech punktów zlokalizowanych w naszym powiecie.

Fot. Pixabay

1 stycznia 2016 roku w całym kraju ruszył rządowy projekt, gwarantujący darmową pomoc prawną wybranym osobom. Kontrole wskazały projekt za nieefektywny, głównie przez wąską grupę beneficjentów, którzy mogli z niego skorzystać.

Na terenie powiatu lubińskiego od trzech lat działają cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Dotychczas mogli się tam zgłaszać ludzie młodzi (do 26. roku życia), seniorzy (po 65. roku życia), kobiety w ciąży, osoby korzystające z pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, a także zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

W ubiegłym roku po taką pomoc zgłosiło się 1145 mieszkańców naszego powiatu. Rząd podjął jednak decyzję, żeby poszerzyć zakres beneficjentów. Stało się to głównie za sprawą Najwyżej Izby Kontroli, według której Polacy nie korzystają z finansowanych przez państwo porad prawnych. Przeciętnie w jednym dniu pracy takiego punktu, udzielona została jedna porada, która najczęściej trwała nie więcej niż godzinę. A takich punktów w Polsce powstało 1524.

Państwo wprowadziło nowelizację. Od 1 stycznia 2019 po darmową pomoc prawną mogą zgłaszać się wszyscy niewystarczająco zamożni.

Teraz program stanie się bardziej popularny. Wcześniej, przedział najbardziej aktywnych osób był z niego wyłączony. Nie obejmował on choćby osób niepełnosprawnych.

Od stycznia bieżącego roku z bezpłatnego doradztwa może skorzystać każdy obywatel Polski. Wystarczy, że wypełni oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie oraz stosowne kwestionariusze będą czekać na mieszkańców w placówkach.

Jeden z punktów konsultacyjnych mieści się w Ścinawie przy ulicy Rynek 17 w pokoju nr 6, kolejny w budynku Urzędu Gminy w Lubinie przy ulicy Księcia Ludwika I 3 w gabinecie 19/20, natomiast w Starostwie Powiatowym w Lubinie, w pokoju numer 116, będą dwa stanowiska konsultacyjne.

Specjaliści pomogą mieszkańcom naszego powiatu w często zawiłych i niezrozumiałych niuansach. A porady będą obejmowały szeroki zakres praw. Będziemy się więc mogli poradzić z prawa pracy, cywilnego, rodzinnego, karnego, wykroczeń, własności, dziedziczenia i nie tylko.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje jedynie spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Jednostki nieodpłatnego poradnictwa prawnego dla mieszkańców powiatu lubińskiego

Pomoc prawna będzie polegała na:

– poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;

– wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;

– pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym;

– nieodpłatną mediację;

– sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Do punktów konsultacyjnych można się zgłaszać się bezpośrednio, przychodząc z zewnątrz, bądź umawiać się pod wskazanym numerem telefonicznym.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie Starostwa Powiatowego w Lubinie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY