Bez naszej pomocy mogą umrzeć

2269

Ostatnie noce są wyjątkowo zimne i mroźne. To zły czas dla osób, które nie mają dachu nad głową. Stąd apel lubińskiej policji – jeśli na ławce, przystanku lub w innym opuszczonym miejscu spotkamy bezdomnego, natychmiast zadzwońmy po odpowiednie służby. – Jeden telefon na numer 12 może uratować komuś życia – podkreśla aspirat sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy. 

Co roku w okresie zimowym lubińscy policjanci wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyruszają w teren. Próbują dotrzeć do wszystkich miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. To wszelkie altanki na działkach, pustostany czy wiaty przystankowe. Bezdomni otrzymują koce i ciepłą odzież, ale też propozycję pomocy.

– To między innymi ogrzewalnia i schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Parkowej 1 oraz jadłodajnia przy ul. Jana Pawła II 58 w Lubinie, a także inne placówki pomocowe, np. w Żukowicach. Bezdomni informowani są o możliwościach uzyskania ciepłej odzieży czy posiłku. Jest to szczególnie ważne, gdy niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia – tłumaczy asp. sztab. Serafin.

Fot. KPP Lubin

Jednak nie tylko policjanci i pracownicy socjalni mogą pomóc. – Jeśli zauważymy bezdomnych w miejscach, w których są oni narażeni na wyziębienie i zamarznięcie, nie bądźmy obojętni. Informujmy o tym fakcie instytucje pomocowe i policję, wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112. Taka pomoc dotyczy każdej osoby, którą zauważymy na przystanku, w parku, nawet będąca pod wpływem alkoholu – apeluje oficer prasowy.

Funkcjonariusze przypominają również o możliwości korzystania z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”. – Prosimy o wykorzystanie dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu. To ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących. Może być istotne w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach wynikających np. ze znacznego spadku temperatury – dodaje asp. sztab. Serafin.


POWIĄZANE ARTYKUŁY