Aquapark gotowy już w przyszłym roku

6365

– Jesteśmy w fazie wychodzenia z ziemi – tak o powstającym w Lubinie Dolnośląskim Centrum Rehabilitacji i Rekreacji mówił dziś prezydent Robert Raczyński. Włodarz zwołał dziś konferencję, podczas której mówił o postępach w realizacji inwestycji. Jednocześnie zdradził też, że obiekt będzie gotowy w lipcu 2025 roku.

Od lewej; Krystyna Miter, Robert Raczyński, Marta Fełeńczak

Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Rekreacji w Lubinie przez wielu nazywane jest aquaparkiem. Ale ten obiekt to coś więcej niż aquapark: to także centrum rehabilitacji i leczenia bólu, którego Lubin dotąd nie miał.

– Projekt zawiera cztery strefy organizacyjne: strefa rekreacji, strefa saun i odnowy biologicznej, strefa rehabilitacji i centrum leczenia bólu – wylicza prezydent Raczyński. – Pracę znajdzie tam łącznie około 200 osób. Mówimy o personelu na stanowiskach medycznych i niemedycznych. Obiekt ma być oddany do użytku 7 lipca 2025 roku, zatem można już odliczać dni – dodaje.

Centralną częścią strefy rekreacji będą baseny. Mowa o 13 basenach wewnętrznych o powierzchni prawie 5 tys. m. kw., trzy jacuzzi 8-osobowe, dwa jacuzzi 12-osobowe, cztery baseny solankowe i basen z chłodną wodą. Do tego siedem zjeżdżalni: trzy zjeżdżalnie zewnętrzne, w tym jedna pontonowa, jedna czarna rura i tzw. rakieta o większym przyspieszeniu oraz cztery wewnętrzne: multimedialna, rura, cebula i rynna kamikaze. Całe wnętrze skąpane będzie w żywych roślinach, by odwiedzający mogli poczuć się jak na wakacjach.

W strefie saun i odnowy biologicznej do wyboru będzie siedem saun: czterech żywiołów, parowa rzymska, fińska duża i mała oraz biosauna. Dodatkową atrakcją będzie grota śnieżna, dwie studnie lodowe, dwa natryski wrażeń, wiadro bosmana, dwa lodospady i dwa natryski ślimakowe.

W tej części zaprojektowana jest tez strefa rehabilitacji z gabinetami zapewniającymi fachową pomoc w schorzeniach układu ruchu, układu krążenia oraz oddechowego. Prezydent podkreśla, że miasto będzie podejmować rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, by część tych zabiegów była refundowana.

O potrzebie powstania fachowego i kompleksowego miejsca do rehabilitacji mówiła dziś Marta Fełeńczak, rehabilitantka dziecięca, w najbliższych wyborach kandydująca do rady miejskiej.

– Od 18 lat działam w służbie zdrowia, zawodowo zajmuję się rehabilitacją dzieci. Budowa nowego obiektu wzbudza ogromne zainteresowanie wśród rodzin pacjentów – podkreśla Marta Fełeńczak. – Uważam, że to bardzo ważna inwestycja, ponieważ zapewnia ona pacjentowi dostęp do kompleksowej rehabilitacji w jednym miejscu, to jest bardzo ważne dla osób z niepełnosprawnościami. Tutaj w jednym miejscu będziemy mieć dostęp do kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, ciepłolecznictwa, poradni leczenia, bólu, do strefy odnowy biologicznej. Dla mnie, jako rehabilitanta, najważniejsze jest, że ten obiekt otwiera nowe horyzonty dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami. Brakowało nam takiego miejsca – dodaje.

Nowością, która nie występuje przy tego typu obiektach jest centrum leczenia bólu.

– Konsultantem i doradcą naszego projektu zgodził się zostać prof. dr hab. Andrzej Kubler z Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – mówi prezydent Raczyński.

Na zewnątrz powstanie strefa saun zewnętrznych, m.in. z sauną wysokotemperaturową typu ruska bania, basen do relaksu z ciepłą wodą oraz basen do schłodzenia po jacuzzi, basen połączony śluzą ze strefą basenów wewnętrznych, 400-metrowy staw kąpielowy oraz basen do morsowania zimą.

O tym, jak ważne jest powstanie DCRiR w Lubinie mówiła dziś Krystyna Miter, szefowa lubińskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także kandydatka na radną miejską.

– Ten projekt zaspokaja potrzeby nas emerytów, rencistów i inwalidów. Dwa razy do roku seniorzy z naszego miasta, łącznie kilkaset osób, regularnie wyjeżdżają na wody termalne do Chochołowa. Dotąd ich oferta była dla nas bardzo korzystna, ale teraz – w porównaniu z obiektem powstającym w Lubinie – ich oferta jest dużo uboższa. Tym bardziej cieszę się, że będziemy mieć miejsce do rehabilitacji i rekreacji. Dla nas, seniorów, bardzo ważne jest też centrum leczenia bólu. Dziękujemy za to miejsce i liczymy, że razem z radą miejską, prezydent zadba o zniżki dla seniorów – uśmiecha się Krystyna Miter.

Dodajmy, że obiekt będzie mógł pomieścić około 4 tys. osób. Koszt jego budowy to 256 mln zł. Miasto trzymało na ten cel 30 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu. 

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY