Angielski, niemiecki i hiszpański wśród najpopularniejszych

1301

Nawet nie przypuszczali, że świadczone przez nich usługi będą miał aż takie wzięcie. Mowa o grupie licealistów, którzy postanowili kontynuować ubiegłoroczny projekt językowy „Let’s say” i zapraszają na jego drugą, poszerzoną edycję. – Najczęściej wybierany był klasycznie język angielski i niemiecki, ale zaskoczyło nas duże zainteresowanie językiem hiszpańskim – mówi Aleksandra Naglik z Lubina, pomysłodawczyni projektu.

„Let’s say” to odpowiedź grupy uczniów z polskich liceów na niski poziom językowy w społeczeństwie.

– Zauważyć to można nawet w mediach, jak osoby publiczne często nie potrafią złożyć prostej wypowiedzi w języku obcym – uważa pomysłodawczyni projektu Aleksandra Naglik, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Zdanie młodej lubinianki podzielają też jej koledzy i koleżanki ze szkoły oraz innych miast Polski, którzy postanowili pokazać, jak skutecznie można się uczyć języków. Obecnie w ich ofercie znajdziemy następujące języki: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, oraz holenderski.

– W szkołach największy nacisk kładzie się na gramatykę. My od niej odeszliśmy, ponieważ uważamy, że nie ma sensu uczyć się gramatyki, kiedy nie zna się słownictwa. Dlatego też na naszych portalach społecznościowych, po pierwsze dajemy bardzo dużo słownictwa z różnych kategorii, a po drugie na Facebooku mamy sporo postów kulturowych, w których polecamy np. ciekawe seriale czy muzykę, aby odbiorcy mogli się osłuchać z tym językiem ze strony native speakera – tłumaczą uczniowie.

Pierwsza edycja projektu zakończyła się w czerwcu minionego roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Stąd też decyzja o jego kontynuowaniu.

– Udało nam się wtedy zrobić bardzo dużo rzeczy, dotarliśmy do wielu osób. Odzew był spory, dlatego też robimy drugą edycję. Na prośbę osób korzystających z naszych usług, nasz projekt poszerzyliśmy o webinary – dodaje Aleksandra Naglik.

Pierwsze webinary planują przeprowadzić na przełomie stycznia i lutego, o czym na pewno wcześniej poinformują na swoim profilu na Facebooku. 

W porównaniu do zeszłego roku zmienił się również skład osobowy grupy. Obecnie stanowią ją: liderka projektu Aleksandra Naglik, Alan Witkowicz, Wiktoria Dziedziulo (wszystkie z I LO w Lubinie), Emilia Dańczak z Poznania, Dominika Kapla z Warszawy, Błażej Molik z Pszczewa oraz Milena Kot z Gdańska, Aleksander Wilk z Wałbrzycha, Filip Parysek z Koła.


POWIĄZANE ARTYKUŁY