Afrykański pomór świń coraz bliżej Lubina. Czy mamy się czego obawiać?

2817

48 przypadków w woj. lubuskim, 3 w wielkopolskim i dwa na Dolnym Śląsku – to potwierdzone przez głównego lekarza weterynarii dane dotyczące przypadków ASF u dzików w zachodniej Polsce. Dotyczą one okresu od 14 listopada do 15 grudnia tego roku. Strefy ochronne zostały wyznaczone m. in. w powiatach głogowskim i polkowickim. Czy mieszkańcy Lubina i okolic mogą się czuć bezpiecznie?

Fot. Pixabay.com

ASF zbiera coraz większe żniwo, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. W ostatnim czasie kilka martwych dzików, które były zarażone tym wirusem, znaleziono w Zielonej Górze. W związku z tym na terenie powiatu zielonogórskiego obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasów. Z kolei w woj. dolnośląskim zwiększone zostały obszary ochronne (tzw. strefa żółta) oraz obszary objęte ograniczeniami (tzw. strefa czerwona), do których włączono niektóre gminy w powiecie głogowskim czy polkowickim.

Póki co powiat lubiński znajduje się obecnie w strefie białej, co oznacza, że zagrożenie tu nie występuje. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce wirus ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Fot. Pixabay.com

– Musimy być przygotowani na to, że i do nas dotrze. Najważniejsza jest teraz bioasekuracja, czyli to, co rolnicy powinni robić oraz polityka informacyjna – mówi dr Wiesława Bober, powiatowy lekarz weterynarii w Lubinie. – Pamiętajmy, że wirus ASF nie jest groźny dla zdrowia oraz życia ludzi. Najbardziej narażone na jego działanie są dziki oraz świnie domowe. Powoduje on ogromne straty gospodarcze – dodaje weterynarz.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa ASF są zarażone dziki, ale też człowiek, a zwłaszcza hodowcy trzody chlewnej. To głównie do nich skierowany został apel ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz głównego lekarza weterynarii, w którym zawarto podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Inspekcja Weterynaryjna w Lubinie rozsyła ulotki informacyjne dot. ASF do gmin, instytucji, a także do hodowców trzody chlewnej. Podpisywane są też umowy z kołami łowieckimi na dodatkowy odstrzał dzików.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie dziki i świnie. Wirus ASF przez długo czas może utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny one być jak najszybciej usuwane ze środowiska. Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików. 

Szczegółowych informacji udzielają właściwi miejscowo powiatowi lekarze weterynarii, a komunikaty o bieżącej sytuacji w zakresie występowania ASF na terenie kraju zamieszczane są na stronach internetowych: www.wetgiw.gov.pl oraz www.wroc.wiw.gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY