19 dni przeciwko przemocy domowej

912

Powiat lubiński dołączył do światowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Przez blisko trzy tygodnie można będzie skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą ofiarom przemocy znaleźć wyjście z niebezpiecznej sytuacji.

Fot. Pexels/Karolina Grabowska

Kampania trwa od 1 do 19 listopada, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, jak wiele osób doświadcza przemocy i jak destrukcyjna jest ona dla dzieci i młodzieży. W powiecie lubińskim w zeszłym roku założone zostały 222 Niebieskie Karty, w pierwszej połowie tego roku procedurę tę uruchomiono dla 74 rodzin. Skala problemu może być jednak inna, ponieważ nie wszystkie ofiary przemocy mają odwagę powiadomić policję lub inne instytucje. 

Według policyjnych statystyk 90 procent sprawców przemocy to mężczyźni. Wśród ofiar 73 proc. stanowią kobiety. Wbrew stereotypom nie każdy przypadek przemocy związany jest z alkoholem – policjanci szacują, że pijani sprawcy odpowiadają za 54 proc. aktów przemocy.

Źródło: Komenda Główna Policji, Informacja dotycząca realizacji przez Policję procedury „Niebieskie Karty” w 2020 r.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie uruchomiło strefę specjalistycznego poradnictwa i wsparcia „Razem przeciwko przemocy”. Bezpłatną pomoc znaleźć tu mogą wszyscy mieszkańcy powiatu lubińskiego.

– Jesteśmy tylko jednym z wielu ogniw, które muszą współpracować, żeby skutecznie zapobiegać temu problemowi – przyznaje Alina Tarczyńska, dyrektor PCPR. – Dostajemy informacje od policji, ale wiele sygnałów przychodzi też z otoczenia: od rodziny, sąsiadów i ze szkół. Często to właśnie nauczyciele pierwsi widzą, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Przygnębienie, pogarszające się oceny, brak śniadania albo unikanie zajęć z wychowania fizycznego, żeby nikt nie zauważył śladów pobicia na ciele – to są najczęstsze oznaki – wskazuje.

Fot. Oleg Magni/Pexels

Dla osób doznających przemocy, a także dla tych, które podejrzewają, że ktoś im bliski lub znajomy jest jej ofiarą, PCPR uruchomił bezpłatne konsultacje specjalistów:

  • psychologa – w każdy poniedziałek w godzinach 10 – 12,
  • prawnika – w każdy wtorek i czwartek w godz. 13.30 – 15.30;
  • pracownika socjalnego – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30;
  • terapeuty – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30.

Wsparcie można uzyskać podczas wizyty w Centrum, przy ul. Składowej 3 w Lubinie, dzwoniąc pod numer 76 847 96 92 lub kontaktując się z PCPR elektronicznie: pcpr@powiat-lubin.pl lub on-line: interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl. W sytuacjach nagłych, kryzysowych istnieje możliwość otrzymania natychmiastowej pomocy specjalistycznej.

– Mamy także program terapeutyczny dla sprawców przemocy, którym chcemy pomóc radzić sobie z emocjami, w szczególności z agresją, której ofiarami są ich bliscy – dodaje Alina Tarczyńska. – Kobietom, które doświadczają przemocy, zapewniamy wsparcie w formie warsztatów, na których uczą się, jak się zachować wobec sprawcy, jak się usamodzielnić i wyjść z toksycznej relacji. Widzimy już pierwsze efekty: kobiety podejmują pracę, walczą o siebie oraz swoje dzieci i zmieniają swoje życie na lepsze.

Grupa wsparcia dla pań spotyka się w siedzibie PCPR w każdą środę o godz. 16. Natomiast warsztaty „Bądź dobrym rodzicem” prowadzone są w każdy poniedziałek od 10 do 11.30.


POWIĄZANE ARTYKUŁY