11 listopada: Piknik Wojskowy i wspólne śpiewanie

77

11 listopada na lubińskich błoniach znów staną Leopard i Rosomak, a obok nich kocioł z wojskową grochówką. Wcześniej ulicami miasta przejdzie biało-czerwony pochód – wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych dni w polskim kalendarzu: Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku miasto przygotowało dla lubinian dodatkowe wydarzenie.

piknik-wojskowy-3
Fot. archiwum Lubin.pl

Uroczystości rozpoczną się już o godzinie 11.30, mszą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Po nabożeństwie lubinianie będą mogli przypiąć biało-czerwony kotylion lub sięgnąć po okolicznościowy balon i tak udekorowani przejść pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Po tej uroczystości tradycyjnie już na błoniach w centrum miasta zorganizowany zostanie Piknik Wojskowy. Jego początek zaplanowano na 14.00.

piknik-wojskowy-2
Fot. archiwum Lubin.pl

– Czołg Leopard, transportery opancerzone Rosomak, armatohaubica Dana, samobieżny przeciwlotniczy pojazd rakietowy Osa i zestaw przeciwlotniczy Biała – wylicza militarne atrakcje Artur Załęczny, kierownik działu marketingu Regionalnego Centrum Sportowego. Oprócz budzących respekt maszyn będzie można obejrzeć także mniejsze elementy wojskowego wyposażenia, a część ekwipunku kupić na militarnym kiermaszu.

piknik-wojskowy
Fot. archiwum Lubin.pl

11 listopada w miasteczku wojskowym można się spodziewać długiej kolejki – każdego roku żołnierska grochówka i bigos mają olbrzymie wzięcie i tak zapewne będzie i teraz. Ponieważ amatorów tych dwóch potraw jest naprawdę wielu, po raz pierwszy skosztować będzie można ich także w hali widowiskowo-sportowej – degustacja rozpocznie się o godzinie 16, a już godzinę później lubinianie wspólnie zaśpiewają w tym miejscu pieśni patriotyczne.

Spotkanie poprowadzi ksiądz Mariusz Jeżewicz, a pomogą mu w tym uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Teksty pieśni będą wyświetlane na telebimie. Oprócz tego mieszkańcy zostaną zaproszeni do wspólnego recytowania wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”, zaczynającego się od słów „Kto ty jesteś? Polak mały”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY