Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Uważaj na oszustów

2500

Podchodzisz do bankomatu, by wypłacić gotówkę. Przeprowadzasz transakcję, lecz nie otrzymujesz wytypowanych pieniędzy. Jesteś zdezorientowany i odchodzisz. Taka sytuacja nie musi oznaczać awarii urządzenia, ale podstęp. Oszuści przyklejają na bankomaty specjalne nakładki zatrzymujące pieniądze. Gdy odchodzimy od okienka, oni zabierają nasze pieniądze.

Fot. Pixabay

W ostatnim czasie na terenie województwa dolnośląskiego doszło do kilku takich incydentów. Sprawcy zmodyfikowali bankomaty w taki sposób, by nie wydawały one pieniędzy. Klientowi, który chce wypłacić gotówkę, wydaje się że wypłata w ogóle nie doszła do skutku – pieniądze nie opuściły urządzenia, a tym samym – konto nie zostało obciążone.

Niestety, wygląda to inaczej. Oszuści obserwują bankomat z oddali. Pokrzywdzeni nie otrzymując pieniędzy zdezorientowani odchodzili od urządzenia, a wtedy przestępcy podchodzą do bankomatu i wyciągają zatrzymane pieniądze.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu środków pieniężnych z bankomatów. Aby zmniejszyć ryzyko utraty naszych oszczędności w chwili ich wypłaty, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących pracy i wyglądu bankomatu.

Zanim wypłacimy gotówkę, powinniśmy sprawdzić, czy w miejscu, w którym wydawane są z niego środki płatnicze, nie ma doczepionych elementów wystających poza obudowę, np. w formie nakładek. Starajmy się w miarę możliwości wypłat dokonywać w bankomatach zlokalizowanych w oddziałach lub w miejscach, w których funkcjonuje stały monitoring. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przebiegu transakcji powiadommy od razu bank. Jeżeli nabraliśmy pewności, że zostaliśmy okradzeni, skontaktujmy się z policją. Czasem niewypłacenie przez bankomat gotówki może wynikać z awarii urządzenia, jednak gdy dojdzie już do takiej sytuacji, powinniśmy bliżej przyjrzeć się jego detalom i w zależności od spostrzeżeń powiadomić instytucję finansową oraz służby. Niezależnie od tego, starajmy się na bieżąco weryfikować ilość przeprowadzanych na naszych kontach transakcji i sprawdzać, czy wszystkie z nich kojarzymy i rzeczywiście przebiegły one wedle naszej wiedzy pomyślnie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY