Wykształcili prawie 14 tysięcy osób. I LO świętuje

9

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie właśnie świętuje 70-lecie. – Dużo się uczcie, bo warto – mówił Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty do wszystkich zgromadzonych dziś w auli liceum. 

Prawie 14 tysięcy absolwentów, 500 pedagogów, laureaci szkolnych olimpiad i uczniowie z dużymi osiągnięciami sportowymi oraz plastycznymi – tym może pochwalić się najstarsze liceum ogólnokształcące w Lubinie, czyli pierwszy ogólniak. Z okazji 70-lecia szkoły, w szkole imienia Mikołaja Kopernika odbyła się dziś uroczysta akademia.

I Liceum Ogólnokształcące powstało w 1948 roku. Uroczystą akademię z okazji 70-lecia szkoły rozpoczęto od przypomnienia historii szkoły. Budynek, w którym obecnie znajduje ogólniak, został wybudowany w latach 1907-1911. Aktualny dyrektor I LO, Józef Marciniszyn zacytował inauguracyjne wystąpienie pierwszego dyrektora najstarszego ogólniaka – Jana Początka.

Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz miasta i powiatu. Najliczniejszą grupę stanowili jednak absolwenci szkoły ze wszystkich roczników. Wśród nich znaleźli się m.in. 86-letni Jan Kolaczek, uczeń pierwszego rocznika Kopernika oraz aktor Andrzej Chyra.

– Pierwszy ogólniak przynosi nam dużo chluby. Może się pochwalić pięknymi osiągnięciami, bowiem znajduje się na liście najlepszych szkół w Polsce – mówił prezydent Robert Raczyński. – To cieszy, że Kopernik wykształcił tylu światłych ludzi, z których możemy być dumni – dodaje.

Co ważne, do I LO uczęszczają nie tylko mieszkańcy powiatu lubińskiego. Poziom szkoły kusi również młodzież z Głogowa, Środy Śląskiej czy Polkowic.

Dyrektor liceum, Józef Marciniszyn wręczał odznaczenia „Przyjaciela Szkoły”. Dostali je m.in. Andrzej Chyra, Tomasz Górzyński, Piotr Midziak czy Kazimierz Ziółkowski.

– Życzę szkole 100 lat. Nieprzerwanie świetnych wyników i wybitnych absolwentów – mówi starosta lubiński Adam Myrda.

Świętowanie jubileuszu zakończy wieczorny bal absolwenta w hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość