Strajk nie przeszkodził w egzaminie ósmoklasisty

934

Po zakończonych w piątek egzaminach gimnazjalnych, dziś swój pierwszy tak ważny w życiu test zdają ósmoklasiści. W Lubinie przystąpiło do niego 745 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych. Egzaminy, chociaż odbywają się w cieniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli, to jednak w całej Polsce przebiegły bez zakłóceń. Tak było też w naszym mieście. 

Dzisiejsze egzaminy, podobnie zresztą jak te ubiegłotygodniowe, odbyły się w cieniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Dzisiaj mija ósmy dzień protestu. Na szczęście we wszystkich lubińskich placówkach obyło się bez problemów. – Wszystkim dyrektorom  dziewięciu jednostek oświatowych, czyli szkół podstawowych, udało się zabezpieczyć niezbędną liczbę członków komisji, aby egzaminy mogły się odbyć. Dzisiaj do egzaminu ósmoklasisty podchodzi 745 uczniów. Wszystkim życzymy powodzenia. Oprócz ocen na świadectwach, będzie to jeden z elementów, który zdecyduje o tym, gdzie uczniowie pójdą do szkół średnich – mówi Marcelina Falkiewicz, rzecznik prezydenta Lubina.

Protestujących nauczycieli wspierają lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Dziś lubińscy uczniowie w geście poparcia i solidarności ze strajkującymi będą oklejać swoje szkoły.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Ale jednocześnie, nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Dodajmy, że jest to pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie edukacji wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dziś uczniowie mierzą się z językiem polskim. W pierwszej części rozwiązywali m.in. zadania odnoszące się do dwóch tekstów znajdujących się w arkuszu. W drugiej natomiast należało napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów do wyboru. – Pojawiły się fragmenty książki „Mały Książę”, do których były pytania. Trzy zadania z gramatyki, jedno ze słowotwórstwa: na podstawie formantu musieliśmy określić, jaki jest typ wskazanego wyrazu – tłumaczy jeden z uczniów lubińskich ósmoklasistów.

Jutro uczniów czeka egzamin z matematyki, zaś w środę z języka obcego. Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca. W województwie dolnośląskim egzamin ósmoklasisty zdaje 26 tysięcy uczniów.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość