Radni miejscy do premiera: Zrealizuj obietnice PiS

58

W ubiegłym tygodniu radni powiatowi, a dziś lubińscy radni miejscy postanowili po raz kolejny zaapelować do rządu o zniesienie miedziowego podatku. 6 października minął bowiem trzy lata od chwili, jak przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości, wówczas kandydatka na premiera, Beata Szydło obiecała w Lubinie zlikwidowanie tej daniny. – Jest to niezwykle ważna dla nas kwestia. Szkoda, że rządzący w naszym kraju tylko obiecują, natomiast nic z tym nie robią. My będziemy powtarzali ten apel, aż w końcu uda się coś z tym zrobić – mówi radny Tomasz Górzyński.

Apel, który odczytał radny Górzyński, przyjęto dziś jednogłośnie

Treść apelu przyjętego dziś jednogłośnie przez radnych miejskich jest bardzo podobna do tej, pod którą w piątek podpisali się wszyscy radni powiatu lubińskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

„Wzywamy Pana (premiera Mateusza Morawieckiego – przyp. red.) do faktycznego zrealizowania obietnic PiS, składanych podczas wyborczych kampanii. W przeciwnym wypadku, ta potężna danina grozi nie tylko spadkiem konkurencyjności polskiego przemysłu miedziowego na świecie i zatrzymaniem wydobycia, ale także wielotysięcznym bezrobociem. Nie chcemy podzielić tragicznego losu Zagłębia Wałbrzyskiego! Niesprawiedliwy i wielce szkodliwy dla polskiego przemysłu podatek od wydobycia miedzi i srebra musi zostać w końcu wycofany” – czytamy w apelu.

Treść apelu

Lubińscy radni miejscy nie pierwszy raz piszą do rządzących w sprawie zniesienia miedziowego podatku, wprowadzonego w 2012 roku przez rząd PO-PSL. Oba dotychczasowe apele – wystosowany w lutym 2012 roku i w listopadzie 2013 roku – pozostają bez odpowiedzi.

– Mamy tutaj jednego posła i właściwie nie ma żadnej jego inicjatywy w tym kierunku, a to jest sprawa tocząca się od kilku ładnych lat – mówi radny Zbigniew Warczewski. – Żeby dokuczyć panu posłowi, powiem, że nie jest on tylko od składania wieńców i kwiatów w okolicy, ale żeby dbać od dobro regionu, przemysłu i obywateli – dodaje.

– Ten podatek miedziowy uszczupla w sposób istotny budżet naszego miasta i ogranicza inwestycje, które mogą się tutaj w tym mieście dziać. Jest to niezwykle ważna dla nas kwestia. Szkoda, że rządzący w naszym kraju tylko obiecują przy każdej kampanii, natomiast nic z tym nie robią – stwierdza radny Tomasz Górzyński. – Będziemy powtarzali ten apel, jako samorządowcy, jako klub Lubin 2006, jako mieszkańcy, aż w końcu uda się coś z tym zrobić. Mam nadzieję, że posłowie z naszego regionu też będą nieśli dalej ten apel w Sejmie i dotrze on do uszu premiera, a rząd wywiąże się z obietnic – podsumowuje.

W sierpniu kwota zapłaconej przez KGHM daniny przekroczyła 10 miliardów złotych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY