Pajda chleba ze smakiem

157

Okoliczni rolnicy mają dożynki, zaś lubińscy seniorzy zamiast święta plonów przygotowują święto chleba. – Spotykamy się co roku, by kultywować tradycję. Tradycję przepiękną, narodową związaną z chlebem – mówi Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior. Dziś na stołach w świetlicy w Osieku świeżego chleba z pewnością nie zabraknie. Wyrośnięte bochenki przygotowane własnoręcznie przez seniorów będą też rywalizować o tytuł najlepszego.

święto chleba (14)
Zofia Biernat ze swoim wypiekiem

Swoje święto chleba lubińscy seniorzy organizują od wielu lat. – Nie potrafię zliczyć od ilu – mówi z uśmiechem Elżbieta Miklis. – Na początku organizowaliśmy je u siebie w Domu Dziennego Pobytu Senior, a od jakiegoś czasu wybieramy ośrodki kultury na wsiach, bliżej rolników, i zapraszamy na nie wielu gości – dodaje.

Dziś w świetlicy w Osieku bawi się około 150 osób. Jak co roku, seniorzy rozpoczęli świętowanie od podzielenia się chlebem. Był również krótki program recytatorsko-wokalny oraz koncert sopranistki Idy Tamary Zagórskiej. Jednak jednym z ważniejszych punktów imprezy jak zwykle był konkurs na najlepszy chleb, podczas którego oceniany był wygląd, smak, a także „swojskość” wypieków. W tym roku w rywalizacji wzięło udział sześć bochenków. Wśród nich był również ten przygotowany przez Zofię Biernat z Lubina, należącą do klubu z DDP Senior.

– Startuję już trzeci raz. Raz nawet udało mi się zdobyć pierwszą nagrodę – mówi pani Zofia. – Za każdym razem przygotowuję trochę inny chlebek. Tym razem zrobiłam chleb z ziarenkami, posypany sezamem, na zakwasie, który dostałam od zięcia – ponieważ on na co dzień piecze w domu chleb – dodaje.

święto chleba (16)

Pani Zofia wypieka świeży chleb, gdy tylko ma okazję, więc nie brakuje go podczas żadnych ze świąt. Słynie też z przepysznych drożdżówek.

Każdy z uczestników dzisiejszego święta chleba zapewnia, że poszanowanie dla niego to bardzo ważna rzecz i stara się je przekazać swoim dzieciom oraz wnukom.

– W momencie kiedy przez nieopatrzność kromka chleba spadnie na ziemię, dmuchamy i całujemy. Są osoby, które do dziś przed przekrojeniem wykonują na chlebie znak krzyża. I niezaprzeczalnie nadal zdrowa pajda jest przepyszna, jeszcze lepiej smakuje ze świeżym masełkiem – dodaje Elżbieta Miklis.

Seniorzy będą się dziś bawić jeszcze przez kilka godzin.

Święto chleba to wspólna inicjatywa Domu Dziennego Pobytu Senior oraz Stowarzyszenia Trzeci Wiek. W tym roku włączył się również Związek Emerytów i Rencistów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY