O niezwykłej kobiecie naukowcu w Kulturze Dostępnej

19

Film „Maria Skłodowska-Curie”, w której główną rolę gra Karolina Gruszka, będzie można obejrzeć w najbliższy czwartek w cyklu Kultura Dostępna w lubińskim Heliosie.

Fot. Grzegorz Hartfiel

Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana została jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów. Wejściówki kosztują 10 zł.

Seanse odbywają się w każdy czwartek, zawsze o godzinie 18. A w repertuarze są tylko polskie produkcje. W najbliższy czwartek, 3 sierpnia, wyświetlony zostanie film o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu. „Maria Skłodowska-Curie” to portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn.

Maria Skłodowska-curie jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.

Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Szczegóły na temat Kultury Dostępnej można znaleźć na stronie www.helios.pl.

W kolejnej Kulturze Dostępnej, 10 sierpnia będzie można obejrzeć „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. W sierpniu wyświetlone zostaną jeszcze: „Amok” (17 sierpnia), „Ostatnia rodzina (24 sierpnia) oraz „PolandJa” (31 sierpnia).


POWIĄZANE ARTYKUŁY