Nowości kinowe i niezwykły festiwal filmowy

29

„Księgarnia z marzeniami” i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” – to dwie filmowe nowości, które od dzisiaj, 31 sierpnia, można obejrzeć w lubińskim kinie Muza. Natomiast już w środę, 5 września, rozpocznie się Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Dramat „Księgarnia z marzeniami” wyświetlany będzie do 6 września. Przez najbliższy tydzień będą również pokazywane produkcje „Ant-Man i Osa” oraz „Patryk”.

Nieco dłużej, do 13 września, w kinie Muza będzie gościć film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Zaś w najbliższym DKF-ie, 5 września, będzie można obejrzeć „Marię Callas”.

Ponadto w środę i w czwartek, 5 i 6 września, w lubińskim kinie Muza odbędzie się Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, którego celem jest integracja osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością.

Każdego dnia pokazane zostaną po trzy filmy – wszystkie z audiodeskrypcją. Będzie można je obejrzeć w sali kameralnej Muzy. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

5 września od godziny 16.15 wyświetlone zostaną: „Podróż do cudotwórcy”, „Wszechwidzący”, „The Unlimited House of Krip”. A 6 września od godziny 17.30 będzie można obejrzeć filmy: „W czyimś łóżku”, „Janka” i „Niebo bez gwiazd”.

Szczegółowy repertuar kina Muza oraz cennik biletów można znaleźć na stronie www.ckmuza.eu.

O filmach:

„Ant-Man i Osa”

Scott Lang (Paul Rudd), zarówno jako ojciec, jak i superbohater, próbuje stawić czoła konsekwencjom swoich czynów. Podczas prób zrównoważenia życia rodzinnego z obowiązkami Ant-mana, otrzymuje pilne zadanie od doktora Hanka Pyma (Michael Douglas) i Hope van Dyne (Evangeline Lilly). Musi połączyć siły z Osą, by odkryć sekrety z ich przeszłości.

 

„Patryk”

Życie Sary Francis stoi na głowie. Ostatnia rzecz jakiej jej teraz trzeba to mały, nieporadny ktoś, kim trzeba się opiekować. Szczególnie jeśli ten ktoś ślini się, chrapie i wyżera co lepsze kąski z kuchennego śmietnika. A jednak! Sara dostaje w spadku rozpieszczonego humorzastego mopsa, który z niewymuszonym urokiem zmienia każdy jej dzień w chaos!

Wkrótce okaże się jednak, że ten czworonożny rozbójnik o spojrzeniu niewiniątka ma w sobie takie pokłady ciepła i miłości, że nie sposób mu się oprzeć. Niechciany kudłaty lokator stanie się najlepszym przyjacielem Sary, a jej życie nabierze zupełnie nowych barw, gdy okaże się, jak wielu przystojniaków ma słabość do uroczych psiaków.

Film z polskim dubbingiem.

 

„Księgarnia z marzeniami”

Florence Green (Emily Mortimer) szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m.in. „Lolitę” Nabokowa oraz „451 stopni Farenheita”’ Bradbury’ego, i u niektórych wywołuje to oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest – wszak książki mogą być niebezpieczne!

Bardzo wpływowa dama (Patricia Clarkson) zrobi wiele, by zamknąć ten „sklepik”. Florence jednak będzie konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści (Bill Nighy).

 

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule.

Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold.

Film z polskimi napisami.

„Maria Callas”

Nieznana historia Marii Callas – najsłynniejszej diwy operowej wszech czasów, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym. Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy.

Tajemnice, skandale i plotki, który wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy? Fascynująca, pełna emocji historia, która powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć i z najszczerszych, intymnych wyznań.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja:

„Podróż do cudotwórcy” (Journey To The Miracle Man), reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren, Dania 2018, 65 min. (dokumentalny)

Z nadzieją, ale i z wątpliwościami Fabian i Lisa wyruszają w podróż, która zmieni ich spojrzenie na świat. W małej wiosce Abadiânia w Brazylii mieszka John od Boga, jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego: oboje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić. Czy cudotwórca jest wybawcą wszystkich, którzy go odwiedzili i czy trzeba wierzyć, by zostać uleczonym?

„Wszechwidzący” (The All Seeing Blind), reż. Nuri Cihan Özdogan, Turcja 2017, 17 min. (fabularny)

Złoto Saddama, zdobycz z wojny w Iraku, ukryte w bawełnie, jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi.

„The Unlimited House of Krip”, reż. Garry Robson, Jane Farley, Wielka Brytania 2018, 28 min. (dokumentalny)

Film pokazuje ekstrawagancki świat mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy pokazu zaprosili osoby niesłyszące do prezentacji mody w Legendary House of Suarez Vogue Ball w Liverpoolu. Firma podtrzymuje tradycje międzynarodowych domów mody, a jednocześnie prezentuje zupełnie nowe i wyjątkowe możliwości wprowadzając do swoich pokazów język migowy. Członkowie Unlimited House of Krip prezentują swoje doświadczenia i możliwości od prób do wyjścia na wybieg.

„W czyimś łóżku” (The Beds Of Others), reż. Jonay Garcia, Hiszpania 2018, 15 min. (fabularny)

Laura jest seksualną asystentką wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.

„Janka”, reż. Adela Kaczmarek, Polska 2018, 52 min. (dokumentalny)

Intymny portret Janiny Ochojskiej – szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa, zdjęcia z animacją i archiwaliami 16 mm. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.

„Niebo bez gwiazd”, reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018, 52 min. (dokumentalny)

To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.


POWIĄZANE ARTYKUŁY