Nie chcą zakazu handlu w niedzielę

Dziś w wielu miejscowościach całej Polski rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod obywatelską petycją wyrażającą sprzeciw wobec planowanej ustawie, która mocno ogranicza handel w niedzielę. W Lubinie głosy poparcia zbierano pod galerią handlową Cuprum Arena.

Inicjatorem ogólnopolskiej zbiórki podpisów jest Nowoczesna, chociaż politycy tej partii zapewniają, że nie chcą w ten sposób promować logo swojego ugrupowania. – To taka akcja społeczna, ponadpartyjna. Zapraszamy wszystkich, którzy nie zgadzają się na podporządkowanie życia prywatnego pisowskiej  ideologii. Chcemy przekazać mocny sygnał naszego sprzeciwu. Nasze „Nie” może być usłyszane – mówią organizatorzy.

Projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma trafić pod głosowanie jeszcze w tym miesiącu. Biorąc pod uwagę sejmową arytmetykę, wiele wskazuje na to, że rządzącym uda się wprowadzić w życie swój pomysł. Wydaje się że kwestia handlu w niedzielę dzieli nie tylko samych polityków, ale też większość Polaków. – Po pierwsze nie zgadzamy się na ograniczanie nam wolności wyboru. Po drugie, taki zakaz spowoduje likwidację ponad stu tysięcy miejsc pracy. W gronie poszkodowanych znajdą się uczniowie lub studenci, którzy mają możliwość zarobku tylko w weekendy, a także sklepy rodzinne – uważa Jacek Rutkowski z Nowoczesnej.

Według szacunków partii Ryszarda Petru, aż 80 procent polskiego społeczeństwa nie zgadza się z zakusami PiS-u. – Jest to kolejny krok do budowy państwa ideologicznego i społeczeństwa, które jest bardzo szablonowe dla naturalnego środowiska PiS-u. Poza tym jak zwykle w przypadku partii Jarosława Kaczyńskiego zabrakło konsultacji społecznych  – dodaje z kolei Grzegorz Zieliński z Nowoczesnej.

Jednym z przytaczanych argumentów przeciwko zakazowi jest też statystyka, zgodnie z którą aż 67 proc. odwiedzin Polski przez obywateli sąsiednich państw to wizyty typowo „zakupowe”. Ponadto nowe regulacje miałyby znacznie uszczuplić wpływy do budżetu państwa oraz nawet o 15 proc. zmniejszyć obroty sklepów.

Akcja zbierania podpisów pod petycją prowadzona jest także w internecie.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

47 komentarzy do "Nie chcą zakazu handlu w niedzielę"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Obywatel X
Gość
Obywatel X
1 miesiąc 11 dni temu

Lubin.pl – lokalny biuletyn Ryśka Petru. Robert – ludzie patrzą i widzą …

Polak
Gość
Polak
1 miesiąc 16 dni temu

Dobrze zapłacicie pracownikom za sobotę czy niedzielę 200 czy 250 % i problem sam się rozwiąże. O czym tu więcej debatować.

Olek
Gość
Olek
2 miesięcy 17 godzin temu

Jeśli wolne – to dla wszystkich. Niech nikt nie pracuje w niedzielę. Żadnego chorowania i wykorzystywania lekarzy, jeżdżenia taksówkami, szwędania się po kinach, kawiarniach czy restauracjach, żadnych szkół zaocznych. Nie ma że brak paliwa, albo że się zepsuło nagle… Wolność dla wszystkich taka sama. Dla księdza i organisty zbierającego na tacę zwłaszcza!

taka prawda
Gość
taka prawda
2 miesięcy 5 dni temu
No cóż, najśmieszniejszy argument: zakaz spowoduje likwidację 100 tyś miejsc pracy. Pomijając już fakt, skąd taka a nie inna liczba (wróżenie z fusów, wnętrzności kury lub szklanej kuli), to proponuję przyjrzeć się bliżej marketom w sobotę. Tłok taki, że czasem w kolejce do kasy stoi się 20 minut. Po likwidacji handlu w niedzielę ten tok będzie jeszcze większy, a podobny dojdzie w poniedziałek. Więc tych ludzi trzeba będzie obsłużyć, a nie sądzę, aby market pozwolił sobie na 30-40 minutowe kolejki do kas. Po prostu będzie więcej osób na kasach i stoiskach w tygodniu, co przełoży się na szybsza obsługę. A… Czytaj więcej »
Pracownik CA
Gość
Pracownik CA
2 miesięcy 6 dni temu

Ręce opadaja jak widzę w niedziele te tłumy osób które po kościele muszą po prostu dla zasady zaliczyć spacer po galerii albo rodziny z dziećmi które obżeraja się świństwem z maka zamiast zjeść rodzinny obiad w domu.. Dzieci biegają po sklepach bez kontroli rodziców którzy tak naprawdę nie zwracają na nich uwagę, ot taka rozrywka, brawo.

ja
Gość
ja
1 miesiąc 25 dni temu

A co Ty masz do nich? Niech sobie spedzaja czas,jak chca. Co innego Cie boli jak sądze…ze Ty musisz byc wtedy w pracy. No ale taka sobie wybralas/-es.

Jacek Rutkowski
Gość
Jacek Rutkowski
2 miesięcy 6 dni temu

@ Stary szofer – nikt Ci nie broni nie pracować w niedzielę. Przecież nie ma przymusu – sam pracowałem w ruchu ciągłym (tzn. świątek, piątek i niedziela) i nikt się mnie nie pytał, ale płacili. Durnowate ustawy chcą ustawiać życie innym – przecież możesz siedzieć z rodziną i nie robić zakupów.

taka prawda
Gość
taka prawda
2 miesięcy 5 dni temu

Nie masz racji, większość sklepów ma grafik i w nich – w zdecydowanej większości – musisz obsadzić minimum 2 niedziele. Może nie wszędzie tak jest, ale w zdecydowanej większości. I nie ma nic do gadania, masz grafik i pracujesz. Można się zamieniać z kolegami/koleżankami, ale wyłącznie jak się zgodzą. Ja chodzę na zakupy w niedzielę, nie przeczę, ale nie mam nic przeciwko zakazowi. Sam pracuje od pn do pt na jedną zmianę, mam komfort w pracy, każdy weekend wolny. Uważam, że każdy zasługuje na wolną niedzielę. A KAŻDE zakupy można zrobić w sobotę czy poniedziałek.

Gosc hahaha
Gość
Gosc hahaha
2 miesięcy 6 dni temu

Trzeba bylo sie zapytac pracownikow galerii ktorzy od 10 do 21 siedza w pracy.. i tak od pon do niedzieli bez dodatkowych zarobkow za dni swiateczne

Homosum
Gość
Homosum
2 miesięcy 6 dni temu

Kościoły powinny być zamknięte w niedziele.I tyle w temacie.

Stary szofer
Gość
Stary szofer
2 miesięcy 6 dni temu

Powiem tak: masz dobry człowieku wolną sobotę i niedzielę to nie obrzydzaj innym życia i nie łaź jak smród po gaciach, zakupy można zrobić w każdy inny dzień tygodnia a niedzielę spędzić z rodziną w bardziej cywilizowany sposób niż łażenie na frytki czy po cement….sklepy są otwarte cały boży tydzień do godziny 22 i proszę nie mówić, że nie ma czasu na zakupy w tygodniu! Wystarczy tylko pomyśleć i zorganizować sobie czas a inny tego nie organizować, są dorośli i potrafią to zrobić sami.

Grzegorz Zielińśki
Gość
Grzegorz Zielińśki
2 miesięcy 6 dni temu
Szanowni Państwo, ze względu na wczorajsze doświadczenia z brakiem miejsc parkingowych w galerii oraz w okolicy, chciałbym spytać, czy komentarze z wczoraj pisali Państwo przed wyjściem do galerii/marketu, czy zaraz po powrocie? Czy hipokryzja musi być naszą cechą narodową (?) Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy chce pracować w niedzielę. Ja akurat pracowałem w weekendy na studiach i cieszę się, że miałem taką możliwość. W chwili obecnej z chęcią poszedł bym do pracy w niedzielę za stawkę 200% i według mnie o to trzeba walczyć, o zmianę systemu, tak aby każdy dzień… Czytaj więcej »
Janek
Gość
Janek
2 miesięcy 5 dni temu

Grzesiek, ale o czym my mamy z Tobą rozmawiać, skoro wy chcecie robic spotkania z UBekami? To politycy Nowoczesnej zapowiadają start ogólnopolskiej akcji wymierzonej przeciwko ustawie dezubekizacyjnej Działacze partii Petru chcą, żeby byli funkcjonariusze służb PRL, którzy utracili właśnie swoje uposażenia, teraz zgłaszali się do biur poselskich Nowoczesnej i wspólnie przygotowywali pismo do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o indywidualne rozpatrzenie każdej sprawy.

Natka
Gość
Natka
2 miesięcy 6 dni temu

Należymy do Unii a w wielu miastach Unijnych sklepy sa zamknięte. Proste i logiczne po co te dyskusje?

wer
Gość
wer
2 miesięcy 6 dni temu

Pytanie do nowoczesnej . Czy to prawda że tylko 3 osoby się podpisały pod tą petycją ? :):)

Szalona
Gość
Szalona
2 miesięcy 6 dni temu

Witam ja jestem za wolną niedzielą nie życzę nikomu iść do pracy na 10:30 i kończyć o 22:00 i szlak cię trafia jak widzisz tych klijentów ktorzy mogli by innaczej spedzic czas z rodziną a nie pędzic do sklepu, ja jak mam wolne spedzam czas nie przed tv lub komputerem ide na siłownię lub na spacer do parku a nie do marketu czu do galerri

szofer
Gość
szofer
2 miesięcy 6 dni temu

Właśnie przeczytałem w słowniku, co to jest moderacja i wszystko jasne. Widzę, że zarządca portalu doszedł do wniosku,żeby nie ujawniać gołej prawdy. A więc jednak w oczy kole…

szofer
Gość
szofer
2 miesięcy 6 dni temu

Dlaczego nie ma mojego komentarza?. Czekał na moderacje i przepadł, a może prawda w oczy kole???

Rocky
Gość
Rocky
2 miesięcy 6 dni temu

Dopiszę,,krytykowałem Komunę – dzisiaj żałuję być może tak będzie też z Nowoczesną,,musi odciąć stare korzenie i postawić na prawdziwą Nowoczesność

Tak dla wolnych niedziel
Gość
Tak dla wolnych niedziel
2 miesięcy 6 dni temu

Ludzie z handlu się nie wypowiedzieli, bo byli w pracy 🙂

szofer
Gość
szofer
2 miesięcy 6 dni temu
Kochani pracownicy marketów. Po Waszych wpisach wnioskuje,że w każdą niedzielę oprócz biura,cała załoga melduje się w pracy. Nie wierzę, żeby wszyscy pracowali we wszystkie niedziele. Ja jeżdżę autobusem od 25 lat uwierzcie proszę, jest miesiąc, w którym mam wolne trzy niedziele, ale jest i taki, gdzie mam tylko jedną. Nie było jednak takiej sytuacji,żeby w niedzielę zatrudnieni byli wszyscy kierowcy. Nam kierowcom jest bardzo przykro,jak w Wigilię zamykają sklepy o 18 i pracownicy idą do domów na wieczerzę. My musimy jeździć do 23 i nikt na nas z kolacją nie czeka. Podobnie jest w Święta, wszystkie markety są pozamykane, ale… Czytaj więcej »
Rocky
Gość
Rocky
2 miesięcy 6 dni temu

Dlaczego zmusza się do pracy w weekend a samemu korzysta się z wolnego – może już czas wysłać Nowoczesną na Galery,,, przecież to stara PObieda.Z drugiej jednak strony jest to dobre miejsce na wolny czas integracje nudę i ucieczkę od TVE-nu

autobus
Gość
autobus
2 miesięcy 6 dni temu

Ja pracuję w komunikacji miejskiej i też chcę mieć wolne niedziele,a nie zrywać się o czwartej rano,żeby najpierw pozawozic do pracy pracowników marketów, a potem wozic spacerowiczów.

ela
Gość
ela
2 miesięcy 6 dni temu

Wszystko powinno być zamknięte w niedzielę nie tylko sklepy. Pani pracująca na basenie czy w kasie kinowej tez mają rodziny. Więc albo zamykamy wszystko albo nic.

Afroamerykanin
Gość
Afroamerykanin
2 miesięcy 6 dni temu

Panie Zieliński z .N,a czy pan pracuje w niedzielę? Pewnie nie skoro wysuwa pan tak głupie postulaty? Proponuje wysłać żonę do galerii za ladę, niech dzień wolny spędzi bez pana i dzieci, wtedy pan zrozumie głupotę swojej decyzji. Ja akurat tak mam i duzo bym dał, zeby niedziela była wolna z rodziną. Ale jak ktos nie wie o czym inni mówią, to potem robi z siebie oszołoma, aby tylko na odwrót do Pis było…

Olkh
Gość
Olkh
2 miesięcy 6 dni temu

To może niech facet z nowoczesnej regulski posiedzi na kasie w niedzielę 12 godzin zamiast z rodzina to zrozumie PiS. Ja jestem za tym zeby nie było handlu w niedzielę to jest męczarnia dla pracowników zamiast rodzina to sklep. A taki regulski chodzi sobie po galerii zadowolony w niedzielę i kupuje nowe gacie.

Dark
Gość
Dark
2 miesięcy 6 dni temu

Ten pomysł z podpisami ma takie szanse powodzenia jak i ten młody garbaty człowiek z N. napastujący przechodniów pod galerią. Biedny nieudacznik wielu rzeczy się już łapał i nic nie wychodziło, więc Największa partia Nieudaczników daje mu wielką szansę być „kimś”. Gdyby miał normalna rodzinę i żona co niedziela musiała iść do pracy w markecie, to też by się udzielał w protestach?

adi123123
Gość
adi123123
2 miesięcy 7 dni temu

Jak ktoś nie wie to wyjaśnię,większość sklepów pracuje w trybie zmianowym rownowaznym .Co oznacza,że maszybko do wyrobienia godziny ustawowo przyjęte i czy robisz w niedzielę czy we wtorek wlicza Ci się to do miesiąca. Więcej wolnych niedziel=mniej wolnego w tygodniu i cała filozofia. Więc proszę nie straszyć zwolnieniami bo opisani studenci to promil sytuacji.kończąc sam pracuje w sklepie wielkopowierzchniowym i mam dość rano w niedzielę jazdy do pracy jak reszta idzie grzecznie do kościoła.żałuję że tylko 2 ale lobby ma długie macki i pewnie na więcej wolnych niedziel się nie ugieliczy. Pozdrawiam

zadumany
Gość
zadumany
2 miesięcy 7 dni temu

Muszę zgodzić się z tymi, którzy są za ustawą. Ja nawet byłabym za całkowitym zakazem handlu w niedzielę (pomijając niestety stacje benzynowe), no ale nie można mieć wszystkiego.
Pracuję w markecie, i jest tak jak się mówi. Ludzi przychodzą „na spacer” do sklepu, bo „OTWARTE”. Jakby było zamknięte, to by nie przyszli, bo niby po co? My musimy siedzieć, bo się przyjęło, że klienci przychodzą w niedzielę, a to bujda. Bo gdyby spacerowicze nie przychodzili nie musiałoby być otwarte.”
Więc niedzielnych spacerowych sklepowiczów proszę o zastanowieniu się nad drugim człowiekiem…

Anonimowo
Gość
Anonimowo
2 miesięcy 7 dni temu

Śmieszy mnie argument lewactwa , że PiS chce nas zmusić , żeby w niedzielę iść do kościoła a nie galerii . Nie mieszajmy w to kościoła . Gdybym pracowała w handlu też bym wolała spędzić czas z rodziną a nie w pracy

poll
Gość
poll
2 miesięcy 7 dni temu
Ludzie tutaj to jacyś hipokryci.Chcą zakazu handlu a pchają się do Galerii.Czy nikt nie rozumie że gdy nie będzie klientów to to wszystko będzie pozamykane i nie potrzeba ustaw, uchwaół i czegokolwiek.To klient decyduje czy będzie otwarte czy nie a nie polityk pod naciskami ideologicznymi aby wszystkich zapędzić do kościoła na mszę.Jeszcze teraz jesteśmy zbyt biednym narodem aby to wprowadzić jak w niemczech ale za jakiś czas społeczeństwo samo zrozumie na czym polega popyt i podaż i to się wówczas samo zmieni.Byliśmy za komuny trzymani za pysk i o ograniczaniach decydowała władza teraz „dobra zmiana” robi to samo ale to… Czytaj więcej »
Adam
Gość
Adam
2 miesięcy 7 dni temu
ja Jak się można pytać ludzi którzy cały rok mają wolne weekendy, wyjdą w niedzielę na parę godzin do galerii a biedny człowiek który musi cały dzień siedzieć w sklepie nie ma możliwości spędzenia niedzieli z rodziną, ciekaw jestem gdyby to ten podpisujący miał pracować prawię co niedzielę to by co innego podpisywał ale że ma weekendy wolne to ma w d…. innych. Takie referendum powinno być przeprowadzane do ludzi którzy pracują w niedziele a nie dla ludzi którzy mają wolne weekendy bo ci zawsze powiedzą żeby inni pracowali bo jest to zawiść ludzka, Polacy nie są nauczeni poszanowania drugiej… Czytaj więcej »
xD
Gość
xD
2 miesięcy 7 dni temu

Podoba mi sie pana zdanie Panie Adamie, wybierajmy ludzi gorszych (tych którzy maja inne zdanie niz ja) i lepszych! Tylko tym, którzy sie zgadzają ze mna pozwalajmy wyrażać swoją opinie! Niestety jeszcze mamy demokracje i każdy, niezależnie czy ma mózg, czy nie moze zagłosować (tez ubolewam) :/

D-el
Gość
D-el
2 miesięcy 7 dni temu
Ja pracuję w galerii i z tymi zwolnieniami to śmiech na sali – obecnie brakuje nam ok 10 pracowników i chętnych nie widać. Z tego co widzę inne sklepy też mają problemy. A ja wolałabym spędzać niedzielę z moim dzieckiem a nie siedzieć w pracy,. bo ktoś chce mieć „wolność” wyboru i na 7 dni wybierać akurat niedzielę na szwendanie się z nudów po sklepach. My pracujemy w niedzielę bo musimy a nie bo chcemy. I naprawdę – te dwie wystarczą. Dla tych dwóch spędzonych w domu jestem gotowa zasuwać pozostałe dwie i wszystkie soboty to zamknięcia. I naprawdę szkoda… Czytaj więcej »
ja
Gość
ja
1 miesiąc 24 dni temu

A ktoś Cię zmusza do siedzenia w takiej pracy? jest Ci zle to zmien na taka,gdzie sa wolne weekendy.Proste jak drut. Chyba wiedzialas na jakie wrunki sie godzisz to co teraz stekasz?

Iza
Gość
Iza
2 miesięcy 7 dni temu

Ja mam wolna niedziele maz wszystkie pracuje to jedyna okazja by byla by spedzic czas z rodzina ,puknijcie sie ci co niepracuja w niedziele I podpisali petycje albo ludzie ktorzy uwielbiaja chodzic do galerii zamiast do parku

anix
Gość
anix
2 miesięcy 7 dni temu

Pewnie, bo przecież Janusze i Grażyny muszą iść w niedzielę do galerii…

don vasyl
Gość
don vasyl
2 miesięcy 7 dni temu

A ja wam powiem,że przekonali mnie. Niech w niedzielę będą otwarte sklepy.Tylko,żeby za ladą staneli zwolennicy Nowoczesnej.Wtedy mogą być niedziele pracujące. Wtedy podpiszę tą listę.

Harnas
Gość
Harnas
2 miesięcy 7 dni temu

Niedziela powinna byc wolna dla Boga i Rodziny jak kiedys. Ile mozna pracowac, odpoczac tez trza, zaprogramowano nas od poczatku niby naszej demokracji ze trza jeb.c nie mdlec, zapierd..c. wmowiono ze trzeba non stop pracowac wydawac i myslec tylko o sobie. U sasiadow na zachodzie norma jedt wolna niedziela i nikt nie traci a rodzina i ty zyskujesz odpoczynek i czas na rodzine. Pozdrawiam. Wylacz tv wlacz myslenie.

don vasyl
Gość
don vasyl
2 miesięcy 7 dni temu

Niedziela dla Boga? Nie mam więcej pytań…. Niedziela ma być wolna,bo pracownikowi sklepu,restauracji itp. należy się dzień wolny,tak jak należy się posłowi nowoczesnej.

Helmut
Gość
Helmut
2 miesięcy 7 dni temu

Nowoczesna to niech lepiej pojedzie do swoich Niemiec – tam jest zakaz, i niech tam walczy o pracujące niedziele. Tak chcą by było jak tam to niech wzorują się na nich.

Wrrr....
Gość
Wrrr....
2 miesięcy 7 dni temu

A ja chcę zakazu handlu w niedzielę, z miłą chęcią spędziłabym niedzielę z rodziną. Sprzeciwiają się osoby, które każdą niedzielę mają wolną i z nudy wybierają się na zakupy. Gdyby pracowali w niedzielę na pewno byliby ZA…

Iwona
Gość
Iwona
2 miesięcy 7 dni temu

Niech będa sklepy otwarte w niedziele ale dla pracownikow niech wprowadza aby wewnatrz firmy sprzedawca mial co druga niedziele wolna w miesiacu. Obroty sprzedazy nie spadną a i pracownicy zyskaja dodakowa niedzile wolna a nie jak dotychczas wolne co 4 niedziele

wer
Gość
wer
2 miesięcy 7 dni temu

Haha nowoczesna i ich szacunki , jutro pewnie napiszą że w Lubinie zebrali 1 milion podpisów 🙂

Z
Gość
Z
2 miesięcy 7 dni temu

Widać, że sami sobie popodpisywali. Śmiech na sali…. Ale czego się spodziewać po Nowoczesnej.

don vasyl
Gość
don vasyl
2 miesięcy 7 dni temu

Czy posłowie nowoczesnej pracują w sejmie w niedzielę? Chyba nie.To dlaczego chcą aby sprzedawcy pracowali? Czy pan Ryszard „Lecę na Maderę gdy inni protestują” Petru nie może zrobić zakupów w sobotę?

Anonimowo
Gość
Anonimowo
2 miesięcy 7 dni temu

A ja chce zakazu , gdzie można wypełnić ankietę?

wpDiscuz