Muza w różowych barwach, czyli Powiatowy Dzień Zdrowia

104

„Zdrowie jest najważniejsze”, „Stawiamy na profilaktykę”, „Badajmy się” albo „Zdrowie ponad wszystko” – to hasła, które wielokrotnie można było dziś usłyszeć w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Przez niemal cały dzień odbywały się tam zajęcia, warsztaty i pokazy artystyczne poświęcone tematyce zdrowia. Wszystko w ramach zorganizowanego po raz pierwszy Powiatowego Dnia Zdrowia.

Od samego rana lubińska Muza tętniła życiem. Miejsce to odwiedziły dziś setki uczniów i przedszkolaków, a także nieco starszych mieszkańców. Od godz. 10 najmłodsi mieli okazję poznać cenne wskazówki na temat prawidłowego czyszczenia zębów. Instruktaż w tym zakresie przeprowadziła Agnieszka Strącel-Stępniewska. Następnie odbył się ciekawy pokaz udzielania pierwszej pomocy, w którym uczestniczyły zarówno dzieci, jak i wykwalifikowani ratownicy medyczni.

W jednej z sal nagrodzono laureatów konkursu plastycznego związanego z profilaktyką mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Wśród przedszkolaków najwyżej oceniono pracę Agaty Czerniawskiej z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Lubinie. Odpowiednio drugie i trzecie miejsce zdobyły: Oliwia Kasperska (Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie) i Julia Jędraś (Niepubliczne Przedszkole Słoneczko w Lubinie). Wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe trafiły również do Emilii Buchowskiej (Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie), Adrianny Wawnikiewicz (Przedszkole Miejskie nr 6 w Lubinie) i Gabrieli Stankiewicz (Niepubliczne Przedszkole Słoneczko w Lubinie). W kategorii szkół podstawowych (kl. I-IV) pierwsze miejsce przyznano Urszuli Krzyżanowskiej. Druga była Amelia Rynkar (obie z Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie), a trzecia Pola Zaorska (Salezjańska Szkoła Podstawowa w Lubinie). Wyróżnienia: Lena Sadowska, Nadia Kruglińska (obie z Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie), Izabela Daniel (Salezjańska Szkoła Podstawowa w Lubinie).

W najstarszej grupie uczestniczących w konkursie, czyli uczniów klas V-VIII, na podium uplasowały się kolejno: Maria Mazur (Salezjańska Szkoła Podstawowa w Lubinie), Zofia Nowakowska (Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie) i Małgorzata Wójcik Vel Jaworska (Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Raszówce). Wyróżniono Amelią Stankiewicz, Zofię Świerzowską (obie ze szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach) oraz Amelię Siudzińską (Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie).

Ponadto każdy chętny mógł tego dnia skorzystać z licznych stacji zdrowotnych rozstawionych w holu Muzy, przy których można było bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi, poziom tkanki tłuszczowej, cukru, zważyć się czy też zbadać swój wzrok lub słuch.

O godz. 17 rozpoczęła się część typowo artystyczna. Na scenie dwukrotnie zaprezentowała się znana lubińska sopranistka Liliana Iżyk, mająca za sobą występ m.in. na deskach słynnej nowojorskiej sali Carnegie Hall. Młoda artystka za swoje nieprzeciętne możliwości wokalne zebrała gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

Wyświetlony został również krótki, choć bardzo ciekawy materiał filmowy informujący o najważniejszych zagrożeniach zdrowotnych oraz sposobach ich leczenia i zapobiegania. Według przeprowadzonych badań naukowych, do 85. roku życia wpływ genów na procesy starzenia się wynosi tylko 20 do 30 procent. Resztę stanowi tryb naszego codziennego życia, sposobu odżywiania się, profilaktyki itp. Przy tej okazji przypomniano też, jakie projekty zdrowotne w ostatnich czterech latach zostały przeprowadzone dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Lubinie. A było ich całkiem sporo. Szczepienia przeciw grypie, zajęcia profilaktyczne przeciw próchnicy, badania osteoporozy czy kursy pierwszej pomocy medycznej – to tylko kilka z długiej listy, z której łącznie skorzystało około 12 tys. osób.

O ważności wykonywania regularnych badań cytologicznych mówił natomiast ginekolog Paweł Sadowski. Okazuje się, że w Polsce mamy jeden z najwyższych wskaźników wykrywalności i umieralności na raka szyjki macicy. – Nie możemy dopuścić do tego, żeby nasze mamy, żony czy siostry umierały wcześniej niż kobiety w Europie. Wczesne stadia tej choroby przebiegają bezobjawowo. Wykrywa je proste badanie cytologiczne – mówił Sadowski.

Do badań profilaktycznych, szczepień i zdrowego trybu życia zachęcał również starosta lubiński Adam Myrda. – Niektórzy mówią, że żeby się leczyć trzeba mieć zdrowie. To oczywiście żart. Szczepmy się, badajmy się i dbajmy o nasze zdrowie. Zdrowie ponad wszystko – mówił starosta.

Chwilę później na scenie zrobiło się różowo. Wszystko za sprawą oryginalnego pokazu mody „Różowo mi”, w którym mamy wraz z córkami zaprezentowały stroje wykonane przez nie same z materiałów ekologicznych, takich jak plastikowe kubeczki, nakrętki od butelek, słomki do napojów itp. Co istotne, pokaz odbył się w ramach projektu realizowanego przez powiat lubiński dotyczącego ”Programu profilaktyki raka szyjki macicy”.

Zwieńczeniem wieczoru był recital „Jak wybrnąć z gafy” w wykonaniu znanej aktorki Joanny Trzepiecińskiej i pianisty Bogdana Hołowni.

Fot. Szymon Kwapiński

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY