Ludowe śpiewy i tańce w Muzie

254

Mówi się, że muzyka łączy pokolenia, a szczególnie ta w wykonaniu ludowym. O tym, że tak faktycznie jest, mógł się przekonać każdy, kto odwiedził dziś Centrum Kultury Muza w Lubinie. W ramach zorganizowanego już po raz jedenasty Przeglądu Zespołów Ludowych na scenie znakomicie zaprezentowali się przedstawiciele chyba wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaków począwszy, na seniorach skończywszy.  

Na tegoroczny przegląd przybyło aż dwadzieścia zespołów z Dolnego Śląska. Niektóre z nich po raz pierwszy miały okazję wystąpić na deskach lubińskiej Muzy. Do tego grona należą m.in. Osieczanki z Osieka, Dziadoszanki z Grębocic czy Jaczowiacy z Jerzmanowej. Nie brakowało też  stałych bywalców imprezy, którzy, jak na przykład Niezapominajki z Gromadki, uczestniczą w niej od samego początku, czyli już od 11 lat.

Licznie zgromadzoną publiczność, która niemal do ostatniego miejsca wypełniła jedną z sal Muzy, a także wszystkich artystów serdecznie powitała Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior, jednego z organizatorów imprezy: – Jest nam niezmiernie miło, że jesteście państwo z nami i że chcecie do nas przyjeżdżać. Wszystkim wam życzę, żebyście stanęli na dziś na pudle. Jeśli się to nie uda, to niech najlepszą nagrodą będzie dla was możliwość przebywania w tak zacnym towarzystwie.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się 20-osobowa grupa „Sasanka”, działająca przy Centrum Kultury w Rudnej. Utwory „Matulu, oj matulu”, „Ludowe granie” i „Zielony dzban” zaśpiewane przez wokalistki i wokalistów tego zespołu wprowadziły widownię w doskonały, muzyczny nastrój. Następnie przyszła pora na wspomnianych Jaczowiaków z Jerzmanowej, a więc debiutantów lubińskiego przeglądu. Oglądając ich żywiołowy występ miało się jednak wrażenie, jakby brali udział w tym wydarzeniu od wielu lat, mimo że w dużej mierze o sile zespołu stanowiły dzieci i młodzież.

Chwilę później gromkimi brawami nagrodzony został taniec Polka Tramblanka w wykonaniu maluchów z Przedszkola „Planeta zdrowia” w Lubinie. – Kłaniamy się pięknie rodzicom. Rosną wam artyści – skomentowała występ Elżbieta Miklis.

Po kilku minutach przedszkolaki ponownie zebrały głośne oklaski od publiczności, po tym jak w jednym z utworów towarzyszyli kapeli „Hosadyna od Lubina”, który tworzą podopieczni Domu Dziennego Pobytu Senior w Lubinie. Swoje nieprzeciętne umiejętności wokalno-taneczne w dalszej kolejności zaprezentowały następujące zespoły: Dziadoszanki i Polne Maki (oba z Grębocic), Perła (Przybyłowice), Ale Babki, Wesoła Gromadka, Niezapominajki (wszystkie z Gromadki), Echo (Chocianowiec), Brzegowiacy (gmina Żukowice), Kostomłocianie (Kostomłoty), Pęcławianki (Białołęka), Przyjaciółki z Niedźwiedzic (Niedźwiedzice), Porębiok (gmina Oława), Osieczanki (Osiek), Roztoka (Rudna) oraz Wąsoszanki (Wąsosz).

Wyników wprawdzie jeszcze znamy, ale wiemy, że jurorzy będą mieli na pewno twardy orzech do zgryzienia. Tegoroczny przegląd stał bowiem na bardzo wysokim poziomie, czego najlepszym dowodem były reakcje widzów.

Przegląd Zespołów Ludowych organizowany jest w ramach projektu imprez międzypokoleniowych, dofinansowywanego z miasta. W ramach tego projektu przygotowywane są również: Jarmark Wielkanocny, Lubińskie Betlejem i Przegląd Form Wokalnych.

Fot. Szymon Kwapiński


POWIĄZANE ARTYKUŁY