Lubińskie szkoły wśród najlepszych w Polsce

71

Dwa lubińskie licea ponownie znalazły się na liście najlepszych polskich szkół przygotowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, choć oba zaliczyły spadek.

Dziś ukazał się kolejny, 21. już ranking przygotowany przez „Perspektywy”. Taka lista najlepszych szkół opracowywana jest co roku.

Tradycyjnie oddzielnie oceniane były licea ogólnokształcące i technika.

Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły

– czytamy w „Perspektywach”.

O miejscu w rankingu decydowały w przypadku liceów: sukcesy w olimpiadach – 30%, wyniki z matur z przedmiotów obowiązkowych – 25% oraz wyniki z matur z przedmiotów dodatkowych – 45%.

Na liście najlepszych polskich liceów zawsze znajdowało się 500 szkół. Po raz pierwszy listę rozszerzono do tysiąca placówek. W tym roku na pierwszym miejscu uplasowało się XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica z Warszawy, zrzucając tym samym z pozycji lidera XIII LO ze Szczecina, które górowało nad innymi szkołami od kilku lat.

Z lubińskich liceów na stałe w pięćsetce najlepszych polskich szkół zadomowiło się I LO im. Mikołaja Kopernika, choć co roku klasyfikowane jest na innym miejscu. Tym razem szkoła z Lubina zaliczyła spadek z miejsca 179. na 181. Do tej pory lubiński Kopernik najwyżej znajdował się na 115. miejscu w 2017 roku. Wcześniej był między innymi 148. czy 207.

Wśród szkół licealnych na Dolnym Śląsku I LO tym razem uplasowało się na 15. miejscu.

Z pierwszej pięćsetki wypadło w tym roku lubińskie II Liceum Ogólnokształcące. Sklasyfikowano je w najnowszym rankingu „Perspektyw” na 543. miejscu. Poprzednio było 442. Zaś wśród dolnośląskich liceów drugie jest tym razem 41.

W tegorocznym rankingu techników nie znalazła się żadna szkoła z Lubina. Na liście jest pięćset placówek.

Tym razem przeanalizowano wyniki 2126 liceów ogólnokształcących oraz 1731 techników (bez szkół dla dorosłych). Przygotowano właściwie pięć rankingów. Najważniejsze z nich to lista najlepszych liceów i techników. Ich uzupełnieniem są trzy ogólnopolskie rankingi: maturalny liceów ogólnokształcących, maturalny techników oraz szkół olimpijskich.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie www.perspektywy.pl.

 

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość