Lubin trochę starszy i nieco młodszy

304

Tym razem sięgnęliśmy po dwie starsze i dwie młodsze pocztówki z Lubina. Czy ktoś pamięta, jak w latach 70. ubiegłego wieku wyglądał lubiński rynek? Dziś będzie okazja, by sobie przypomnieć.

Dwie ostatnie pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do wszystkich czterech jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Pomnik bohaterów II Armii Wojska Polskiego

Pomnik został odsłonięty 12 października 1968 r. z okazji XXV-lecia Ludowego Wojska Polskiego.

Pierwotnie stał na placu przed Bramą Głogowską, na placu Wolności (rynek). Obecnie znajduje się pod średniowiecznymi miejskimi murami obronnymi obok Wzgórza Zamkowego. Oczywiście z zupełnie nową tablicą.

Ciekawostką jest fakt, że głaz wcześniej służył jako pomnik poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Pielgrzymowa (Pilgramsdorf – nieistniejącej już dziś wioski, zatopionej w zbiorniku osadowym Żelazny Most).

Widokówka z 1972 roku.

Rynek

Tak wyglądała północno-zachodnia część lubińskiego rynku w 1975 roku. W miejscu nieistniejących, przedwojennych kamieniczek pierzei północnej wzniesiono parterowy ciąg handlowo-usługowy z restauracją Ratuszową na pierwszym planie, który w latach 2007-2008 także został wyburzony. Obecnie w tym miejscu jest deptak.

ul. Tysiąclecia – Breitestrasse (Szeroka)

Ulica Tysiąclecia widziana spod budynku obecnego banku BNP Paribas, w którym do końca lat 80. ubiegłego wieku funkcjonowała najstarsza lubińska apteka lat powojennych.

Budynek mleczarni przy ul. Chocianowskiej

Na karcie pocztowej z roku 1905 widzimy mleczarnię, wybudowaną w 1899 roku, która w pewnym sensie służy do tych samych celów do chwili obecnej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY