Wójt gminy Rudna skazany

Dziś zapadł wyrok w sprawie tzw. przestępstwa wyborczego w Rudnej. Wójt gminy Rudna Władysław Bigus i sekretarz Andrzej Bobrek zostali uznani przez sąd za winnych.

– Kara nie jest istotna, bo ona tylko symbolizuje winę. Ważne, że sprawiedliwość zwyciężyła – mówił po rozprawie Waldemar Latos, który wraz z Adelą Szklarz w ostatnich wyborach samorządowych był kontrkandydatem Władysława Bigusa do fotela wójta gminy Rudna.

Sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie uznał Władysława Bigusa – wójta gminy Rudna i Andrzeja Bobrka – sekretarza, winnymi zarzucanego im czynu.

Sąd skazał Władysława Bigusa na siedem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo obarczył Bigusa grzywną w wysokości sześciu tysięcy złotych.

Andrzejowi Bobrkowi wymierzył karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności, na okres próby dwóch lat, i czterech tysięcy złotych grzywny.

Przypomnijmy, że proces toczył się o kwestię dopisywania do list wyborczych osób nieuprawnionych. Osoby te w chwili wyborów nie zamieszkiwały w gminie Rudna. Część z nich deklarowała, że często dojeżdża do Rudnej, niemniej ich miejsce zamieszkania jest inne.

Sędzia uznał, że wójt i sekretarz nie dopełnili obowiązków sprawdzenia, czy wpisane przez wyborców w deklaracji miejsca zamieszkania, zgadzają się ze stanem faktycznym.

Latos przekonywał, że nie jest to sprawa osobista, bowiem najbardziej ucierpieli na niej mieszkańcy Rudnej. Demokratyczne wybory zostały podważone. – Sprawa toczyła się naprawdę długo, bo od poprzednich wyborów w 2014 roku – mówi Latos.

– Nie żywiłem do wójta żadnych pretensji jako do osoby, tylko do urzędnika. Chodziło o to, że nieuczciwie w tych wyborach startował – mówi Latos. – Liczę, że wybory, które nastąpią jesienią, będą wolne od takich zagrań, że sprawiedliwie będziemy walczyć o głosy wyborców – dodaje.

– Dzisiejszy wyrok jest satysfakcjonujący dla wszystkich mieszkańców gminy Rudna. Przywraca on wiarę w demokratyczne wybory – mówi Adela Szklarz, oskarżycielka.

Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Eli
Eli
7 miesięcy 11 godzin temu

Oświadczenie Pana Wójta z 18.07 2018, publikowane na oficjalnej stronie Gminy Rudna, to już przesada. Panie Wójcie przed Sądem powinien Pan mówić i się bronić! A okazuje się,że przed Sądem skorzystał Pan z odmowy składanie wyjaśnień! Publikuje Pan je na stronie utrzymanej za publiczne pieniądze, wykorzystując swoją pozycję, aby oczerniać kontrkandydatów? Syna Pan dopisał do uprawnionych wyborców przez przypadek??? Mieszka od lat we Wrocławiu i Pan o tym nie wiedział? Mam nadzieję, że jak Pan to pisze Wyborcy to mądrzy ludzie i to widzą.

???
???
7 miesięcy 5 dni temu

Wyrażam moje poparcie dla wójta gminy Rudna. A do takich pseudointeligentów jak Anonimowo i jemu podobnych mówię, nie dzielcie jeszcze skóry na niedzwiedziu, nie plujcie jadem, nie siejcie pomówień i oskarżeń, bo jeszcze przyjdzie czas że będziecie musieli wszystko odszczekać. Zanim rzucisz kamieniem, pomyśl! Może jak się chwilę zastanowisz dojdziesz do wniosku że to osmiesza i pogrąża przede wszystkim ciebie:-(

Mieszkanka
Mieszkanka
7 miesięcy 5 dni temu

Wszyscy tak najeżdżacie na tego naszego Wójta… Będzie ktoś inny to też będzie Wam źle!
Tak bardzo chcecie głosować na P.Szklarz czy P.Latosa, a znacie ich wgl. ? Prócz tego,ze poszli na Wójta Bigusa i jego sekretarza do sądu to nie zrobili nic od wyborów. Z tego co wiem to P. Szklarz chciała ośrodek sprywatyzować jak wygra… Ciekawe co byście wtedy zrobili? Do kogo mielibyście pretensję? Dzięki zaangażowaniu całej gminy powstanie Żłobek, nowe boisko Sparty Rudna czy zajezdnia kajakowa w Chobieni…
Czasami lepiej ugryźcie się w język…
Pozdrawiam wszystkich którzy tak jak ja nie mają pretensji o wszystko do Wójta…

???
???
7 miesięcy 6 dni temu

Stare polskie porzekadło mówi, że jak Bóg chce kogoś pokarać to mu rozum odbiera, jak się czyta to co poniżej to naprawdę wierzę w to że przysłowia są mądrością narodu. Z litości zapytam Anonimowo, skąd tyle jadu w tobie?

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 6 dni temu

Wikary wrescie go osądzili to dyktatura tyle lat przy władzy, radnych łebków zieci itp wpychał do kghmu koniec z układem

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 6 dni temu
„Szanuj wójta swego, możesz mieć gorszego”. Czego właściwie się spodziewacie JEŚLI wyrok się uprawomocni? Bigus odejdzie- i co dalej? Objęcie stołków przez ludzi, którzy nie godząc się z porażką w roku 2014 wyciągną każdy możliwy brud, by dopchać się do koryta- świetnie wróży na przeszłość mieszkańcom. Na pohybel każdemu, kto przeciwko mnie… A moralność / uczciwość zwycięzców procesu? Porozmawiajcie z chłopakami zatrudnionymi w tartaku lub podwładnymi Adelki z czasów jej szefowania ośrodkiem zdrowia. Nie ma, że boli. A jakby tego było mało, zwolennicy ”nowego” już dzielą skórę na niedźwiedziu, opowiadając wszem i wobec jakie czystki i kogo czekają. Normalnie nowi… Czytaj więcej »
Tymozaurus
Tymozaurus
7 miesięcy 7 dni temu

Propozycje Lubina ;Latos -wójt Szklarz -zastępca, dyr Dom Kultury -Zagadka

Tymozaurus
Tymozaurus
7 miesięcy 7 dni temu

Władek odwołuj się od wyroku. Lubin juź dzieli stołki.

Koleś
Koleś
7 miesięcy 7 dni temu

Płacze buractwo po bigosie bo koryto się może skończyć sie za robote weśta hahaha hahaha

Ewa
Ewa
7 miesięcy 6 dni temu

Weź Koleś zapisz się do szkoły to może cię chociaż pisowni nauczą , ponieważ inteligencję się ma wrodzona tego się nauczyć nie da a u Ciebie widać sa duże braki ..

xD
xD
7 miesięcy 7 dni temu

koleś Latosa? Czy koleś Szklarz? A to co napisałeś to jest hasło kampanii i program wyborczy w jednym?

Sukces Radnego
Sukces Radnego
7 miesięcy 7 dni temu

Nie miał bo ty tak chcesz… Powiedz tacie niech drogi załatwi. Hahaha…

Karol
Karol
7 miesięcy 7 dni temu

Gdy czytam te wypowiedzi jak to Bigus dbał o gmine, jak budował i był cacy i debeściak to ze śmiechu łzy mi lecom hahaha….ludzie oprzytomnijcie przeciw Ci dopisanie glosowali też na niego i na jego przyd…ów do powiatu tak naprawdę tamte wybory powinni unieważnić , dla myślących Bigus przez te 4 lata nie miał mandatu do sprawowania władzy w gminie…

Sukces Radnego
Sukces Radnego
7 miesięcy 7 dni temu

Jeśli pan Latos, radny powiatowy, będzie równie zdeterminowany w radzie powiatu, to jeszcze przed wyborami będziemy mieli wyremontowane wszystkie drogi powiatowe w gminie Rudna. A gdy starosta nie zechce tego zrobić, to normalnie nie ma się co pieścić, tylko do prokuratury! Do skutku! Interes publiczny jest wyraznie przez to zagrożony, cierpi na tym zdrowie i życie mieszkańców i nie tylko. Kadencja w powiecie się kończy, czas na reakcję też. Ale niektórzy potrafią nadać sprawom nadzwyczajny bieg. Liczymy, że i sprawę dróg pan załatwi.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 7 dni temu

Zgadza się- to dobry człowiek. Tylko dobry człowiek może tworzyć dobre rzeczy. Owoce jego pracy są na to dobrym potwierdzeniem

TAK
TAK
7 miesięcy 7 dni temu

Zgadza się – to dobry człowiek. Tylko dobry człowiek może tworzyć dobre rzeczy. Owoce jego pracy są na to dobry przykładem.

DARO
DARO
7 miesięcy 7 dni temu

Taki dobry dobry człowiek. Szkoda. Karma wróci

Ku refleksji!
Ku refleksji!
7 miesięcy 7 dni temu
Wszyscy Komentatorzy popierający w swoich wpisach panią Szklarz i pana Latosa jednocześnie popierają metodę walki o urząd wójta zaprezentowaną przez tych „opozycjonistów”. Polega ona na tym, że pokonuje się przeciwników politycznych nie – jak to być powinno- konkurencyjnym programem, ofertą rozwoju gminy itp., lecz używając argumentum ad personam, który uderza bezpośrednio w człowieka, w jego wizerunek, osobistą godność, dorobek itd. UWAGA! OSTRZEŻENIE! Starszym wiekiem Komentatorom tego artykułu ta metoda powinna być znana, bo pochodzi rodem z minionej epoki. Ot, niechcący, pani Szklarz i pan Latos pokazują w jakim kierunku poprowadzą Gminę Rudna jakby wygrali wybory:( PS: Czy o taką nową… Czytaj więcej »
Ktoś
Ktoś
7 miesięcy 7 dni temu

Każdy przy władzy będzie robił swoje czy to Jasio czy to Stasio… jedno jest pewne jak może zostać włodarze gminy ktoś kogo ludzie znają tylko z plakatu wyborczego albo jego parszywego ryja…lub ktoś kogo kojarzą wyłącznie jako małżonka lekarza, nawet nie jako mieszkańca gminy…

Adam
Adam
7 miesięcy 7 dni temu

Radni sobie pomeldowali rodziny żeby mieć głosy a wójta skazują Przecież to nie
o dopisywanie głosów chodzi tylko zameldowanie ludzi którzy głosowali na radnych. To wójt miał chodzić i sprawdzać po domach kto mieszka? Jakaś paranoja a wyrok tuż przed wyborami. Przecież to każda wyższa instancja odrzuci.

KLARA
KLARA
7 miesięcy 7 dni temu

przyszła kryska na matyska….wypłynęła oliwa

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy 7 dni temu

W naszej gminie jest mnóstwo wykształconych młodych osób, które nadają się na Wójta!!! Osobiście nie chciałbym Latosa na Wójta- to cwaniak. Ale kogoś inteligentnego i młodego z naszej gminy jak najbardziej. Za dużo w gminie po znajomosci spraw sie załatwia!! Także Panowie Wójcie, Zastępco i Przewodniczący Rady- pakujcie paprotki i inne bibeloty w pudełka, czas na nowe i oby lepsze dla gminy i jej mieszkańców, bo Wy Panowie tylko znajomkom, nawet bez wykształcenia prace załatwiacie!!!

mieszkanka
mieszkanka
7 miesięcy 7 dni temu

dokładnie!!! wymienić wójta

Z RUDNEJ
Z RUDNEJ
7 miesięcy 7 dni temu

POPEŁNIŁ PRZESTĘPSTWO!!! – NIE MOŻE BYĆ DALEJ WÓJTEM – czas na zmiany

Zator
Zator
7 miesięcy 7 dni temu

Czerepacho i klakierzy wazelinują aż cuchnie. Latos nieznany, Szklarz obca i tylko Wójt swój. A kto słyszał o nim 20 lat temu gdy był pracownikiem PGR w Tarnówku?

BL
BL
7 miesięcy 7 dni temu

Szkoda wójta

Chodzi tylko o pieniądze
Chodzi tylko o pieniądze
7 miesięcy 8 dni temu

Kim w ogóle jest p. Latos? Jak gminą może zarządzać osoba, której żadne środowiska lokalne tak na prawdę nie znają? Przecież wiadomo, że chodzi tylko o pieniądze – o to, by Raczyński rozszerzył dzięki niemu wpływy do budżetu Lubina czerpiąc je z bogatej jak na razie Gminy Rudna.

Szczery
Szczery
7 miesięcy 8 dni temu
Autorze Za Wójtem albo masz spory udział z gminnego korytka albo móżdżek maluteńki. Sąd w Lubinie też oczernił skazanych za przestępstwo? Wójt służy społeczeństwu ciężką pracą? Gdyby tak ciężko było, to już dawno by zrezygnował, to nie przymus być urzędnikiem. Widocznie lubi zarabiać kilkanaście tysięcy miesięcznie i nie chce się tego pozbyć. A że dużo zrobił przez 20 lat – zobacz na inne gminy, mają ledwie 1/4 tego co Rudna i też budują drogi, chodniki, szkoły i ludziom pomagają. Po to jest każda władza by ludziom służyć i pomagać. Jak dopisywanie nic nie zmieniało w wynikach wyborów, to po co… Czytaj więcej »
Darek
Darek
7 miesięcy 8 dni temu

Zastanowiłeś się co ty za bzdury wypisujesz ?
Które gminy za 1/4 są takie obrotne i świetne ?
Jak Wójt nic nie robi to ty jesteś jednym z tych marudnych niedotlenionych ……
Ty jesteś,,Szczery,,
Może dostałeś czekoladkę i kwiatka od latawca 🙂

Mieszkanka
Mieszkanka
7 miesięcy 5 dni temu

Darek ma rację!
Zobaczcie ile wójt zrobił…
A nie tylko narzekacie…
Co inni Wam złote góry obiecali?

świeże powietrze
świeże powietrze
7 miesięcy 8 dni temu

do za Wójtem. Pan Wójt służył, bo tego chciał, wywiązywał się ze swoich obowiązków, nie robił tego za własne pieniądze, może nie ma na koncie jakiś spektakularnych nadużyć, ale zaufanie nasze nie raz nadwyrężył. Porównując p. Bigusa do p.Raczyńskiego, to jest naprawdę człowiekiem przyzwoitym. Jest wójtem od kilkudziesięciu lat, otoczony tymi samymi ludźmi.. to już naprawdę pora na zmiany. Nasza gmina jest już takim skansenem, p.Bigus zrobił już wszystko co mógł. Dba o to co mamy, ale nasza Gmina ma możliwości, żeby się rozwijać, nikt nie chce dynamicznego rozwoju, ale trzeba iść do przodu, a nie zaspokajać podstawowe potrzeby.

Za Wójtem
Za Wójtem
7 miesięcy 8 dni temu
Jak to łatwo oczernic człowieka po tylu latach służby dla społeczeństwa. To, że Pan Wójt przez tyle lat służył o czymś świadczy. To my go sami wybieralismy. Jeżeli jakieś głosy były dopisanie to i tak wiemy, że nie miało to żadnego wypływu na wynik. Spójrzcie do około i docencie jaką mamy gminę. Nikt nie wie ile to kosztuje wysiłku i ciężkiej pracy. Ludzie nie doceniają niczego. Tyle ile pan wójt dla was zrobił to naprawdę masakra. Wszystko za darmo. Jesteśmy specyficzna i bardzo roszczenia gminą bo ludzie wiedzą że wójt zawsze pomoże…. O jakich stanowiskach osadzonych wy mówicie jak od… Czytaj więcej »
z gminy
z gminy
7 miesięcy 8 dni temu

nie chodzi o poddawanie się, ale kiedyś trzeba z tej sceny zejść. Wójt powinien sam powiedzieć, dziękuję za te wszystkie lata, moja misja zakończona. Nie chciałbym, żeby przegrał w wyborach, bo nie zasługuje na to, żeby w jakimkolwiek kontekście nazywać go przegranym. Rozumiem, że ciężko po tylu latach taką decyzję podjąć..ale może nas zaskoczy dla dobra swojego i Gminy. Pan Wójt nie jest niezastąpiony.

Tadzio, Jasio
Tadzio, Jasio
7 miesięcy 8 dni temu

W Scinawie to były numery podczas ostatnich wyborów

Darek
Darek
7 miesięcy 8 dni temu

Taaaaaaak Pani Adela dużo zrobiła ,,DOBREGO,, jak była w Ośrodku Zdrowia……….:-)
I chyba dlatego słuch po niej zaginął 🙂
Paranoja !!
Weźcie się ogarnijcie !!!

Tadzio, Jasio
Tadzio, Jasio
7 miesięcy 8 dni temu

A za Scinawę by się wzięli. Obszarnicy ziemscy kaskę lumpom dawali za głosy

XXX
XXX
7 miesięcy 8 dni temu

Brawo dla sądu w końcu prosiak odejdzie od koryta banda złodzieji!!!

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 8 dni temu

Jak to łatwo przejąć stołek po człowieku, który przez tyle lat zrobił , w miarę możliwości’ wszystko dla gminy Rudna.Wstyd p. Adela,w ogóle nie mieszkanka gminy i od wielu kadencji zakompleksiony p. Latos ,który ciągle walczy, a którego nawet mieszkańcy Chobieni nie znają? Uśmiech na plakatach nie wystarczy …. Może „Czas ze sceny zejść…….” jak to mówi piosenka Perfektu?…

czas
czas
7 miesięcy 8 dni temu

Czas wójta się kończy. 20 lat starczy. Przewietrzyć naszą gminę czas.

wójt
wójt
7 miesięcy 8 dni temu

Pani Ada jako wójt to jedyna szansa na rozwój gminy.

Gosc
Gosc
7 miesięcy 8 dni temu

Pani Adela też się pewnie dopisała, na bezczelnego. Jak może startować w wyborach na wójta gminy osoba z poza niej? To jest dopiero kpina!
Jak taka osoba może się wypowiadać za wszystkich mieszkańców?

Andrzej
Andrzej
7 miesięcy 8 dni temu

Ja to bym radnych , którzy pracują w Państwowych firmach pracują sprawdził jak wygrali wybory .Ale dobiero była by jazda.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy 8 dni temu

Nareszcie bedzie szansa dla każdego wykształconego mieszkańca gminy w otrzymaniu pracy, a nie tylko znajomkowie i pociotkowie po znajomosci!!! SPRAWIEDLIWOŚĆ!! Wójt, sekretarz i per pan Jureczek juz nie bedą „bożyszczami”!!! Zatrudnianie swoich skończy sie!!!

mieszkańcy
mieszkańcy
7 miesięcy 8 dni temu

Straszne jak łatwo przychodzi ludziom szkalowanie człowieka który 20 lat z oddaniem służy tej Gminie. 4 lata wałkowania sprawy i wyrok w sam raz przed wyborami – zastanawiający czas i tak kuriozalna kara. Sprawa sprzedana! Ale ludzie głupi nie są. Lubin liczy na bezmyślność wyborców i się przeliczy. Już Ścinawę zagarnęli. Rudna będzie mądrzejsza i nie odda Gminy w ręce marionetek RR.
Panie Wójcie: „Kapitan ze statku schodzi ostatni!!!”.

do Pani Adeli Szklarz
do Pani Adeli Szklarz
7 miesięcy 8 dni temu

Proszę nie wypowiadać się w imieniu wszystkich mieszkańców gminy Rudna!!! Nikt nie dał Pani takiego prawa.

Wojtas.
Wojtas.
7 miesięcy 8 dni temu

Chętnie zagłosuję na kandydatów , którzy w przyszłych wyborach wprowadzą prawo , które w takich wypadkach wyklucza z życia społecznego takie osoby wraz z ich rodzinami do któregoś tam pokolenia . Być może to zmieniłoby stosunek włodarzy do ich żywicieli .

pazerność nie popłaca
pazerność nie popłaca
7 miesięcy 8 dni temu

Uwaga na firmę z ul. Przemysłowej, za salonem samochodowym, sprzedającą tynki i kamień. Wcisneli mi nie taki tynk jak chciałem, a strasznie arogancka właścicielka nie chciała uznać reklamacji. Wydałem na to sporo kasy i musialem kupic w drugiej firmie to co chciałem mieć na elewacji. Lepiej ominąć tą firmę szerokim łukiem.

Za Wójtem
Za Wójtem
7 miesięcy 8 dni temu
Czizis, dobrze wszyscy wiemy ile osób dostało pomocy od obecnego wójta. Latają jak z koty z pęcherzem. Tego nikt nie docenia. Najłatwiej jest kogoś oczerniać. Wszyscy o dobrym szybko zapominają, a to co złe to w pamięci zostaje na dłużej. Nie, nie jestem z rodziny i wątpię aby rodzina zniżała się tak i chciała się tutaj wypowiadać. Równie dobrze zapytam a może Ty jesteś z rodziny Szanownego Pana Latosa czy Szanownej Pani Szlarz? Nawiasem mówiąc dobrze ktoś napisał kto to jest Pani Adela i co ona tu robi? A ją za przeproszeniem kto dopisał do siebie? Raczej nie jest mieszkanka… Czytaj więcej »
Czizis
Czizis
7 miesięcy 8 dni temu

A ja nazwę kpiną świnie prubujace utrzymać się przy korycie 🙂 za wszelką cenę a pajacami takie pociotki jak Ty ”Za Wójtem” . Rodzinkja czy jak !?

Za Wójtem
Za Wójtem
7 miesięcy 8 dni temu

Kpiną to można nazwać tą cała rozprawę za pieniądze podatników. Tak to jest jak świnie pchają się do koryta wymyślając i oczerniając obecną władzę. A w czym strona oskarżająca jest lepsza? Niech się cieszą, że ich występki nie wyszły jeszcze na światło dzienne. Pamiętajcie dopóki wyrok nie jest prawomocny wójt jest dalej wójtem i ma możliwość startowania w wyborach. Nie jeden już został skazany niesłusznie i wszyscy pochopnie oceniali. Niech każdy myśli swoją głowa i niech nie bierze całkiem na serio artykułów na Lubin.pl. Pozdrawiam i więcej wiary w obecnego wójta. Panie wójcie szczerze współczuje.

Czizis
Czizis
7 miesięcy 8 dni temu

Kpina, zawiasy…. Wszystko to ustawka synalkowie ustawieni w spółkach Skarbu Państwa pan Bigus dalej wały będzie kręcił. To jest teatrzyk mający na celu wmówić nieświadomym że sprawiedliwość istnieje. Ręka rękę myje….

Darek
Darek
7 miesięcy 8 dni temu

Paranoja !!!
A kto to jest ten oskarżyciel Pani Adela ponieważ ja jej z gminy Rudna wogóle nie kojarzę :-):-):-)
Następna dopisana osoba :-):-):-)

swd
swd
7 miesięcy 8 dni temu

Taki wyrok to jakaś kpina. Sprawa trwała prawie całą kadencję…Powinni mieć zakaz startowania do czegokolwiek przez co najmniej 15lat.

Marcyś
Marcyś
7 miesięcy 8 dni temu

Ale wielkie halo, skazani? A wyrok prawomocny jest? Sędzia się nie pomylił? A apelacje już były? Jeszcze nie, to po co ten raban. Ludzie z wyrokami dożywocia są uniewinniani w wyższych instancjach, a tutaj co jakieś skromne zawiasy.

Władek
Władek
7 miesięcy 8 dni temu

Teraz jeszcze powinni zabrać się za tych co się dostali i za tych co potwierdzali w zeznaniach że ktoś u nich mieszka a nie było to prawdą. Rodzinki i znajomych niektórych radnych

wpDiscuz