Kto zapłaci za droższe paliwo do miejskich autobusów?

Opłata drogowa, której wprowadzenie zaproponowali posłowie PiS, może już niebawem uderzyć po kieszeni nie tylko kierowców. Dodatkowe koszty liczą już przewoźnicy, także ci, którzy obsługują miejskie autobusy. Ile będą kosztować bilety?

Zdjęcie ilustracyjne (archiwum Lubin.pl)

Jeśli nie spełnią się obietnice PKN Orlen i do obecnych cen paliw trzeba będzie doliczyć nową opłatę drogową, odczują to nie tylko właściciele samochodów. Twardy orzech do zgryzienia będą miały też firmy transportowe i samorządy. Te ostatnie mogą (ale nie muszą) otrzymać pieniądze na remonty swoich dróg, za to na pewno zmierzą się z kwestią finansowania publicznej komunikacji.

Problem wyższych kosztów będzie musiał rozważyć m.in. powiat lubiński, który jest organizatorem Lubińskich Przewozów Pasażerskich – bezpłatnego systemu komunikacji, obejmującego Lubin, Ścinawę i gminę wiejską Lubin. Obsługująca LPP firma PKS Lubin już wyliczyła, że przy obecnej siatce połączeń będzie musiała zapłacić za paliwo do żółtych autobusów około 300 tys. zł więcej rocznie (kwota netto).

Trzyletnia umowa, którą przewoźnik zawarł z powiatem lubińskim, w kilku przypadkach przewiduje waloryzację wynagrodzenia. Jednym z czynników warunkujących ewentualną podwyżkę jest wzrost ceny paliwa. Jeśli jednak opłata drogowa wejdzie w życie już jesienią, przewoźnik będzie musiał sfinansować ją z obecnej marży – waloryzacja może nastąpić dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego.

O ile jednak wożenie pasażerów w ramach LPP może zostać sfinansowane z kas gmin uczestniczących w tym projekcie, to w przypadku pozostałych linii obsługiwanych przez PKS Lubin wzrost ceny paliwa może spowodować zmiany w siatce połączeń. Firma już zrezygnowała z własnych kursów na trasie Lubin-Wrocław.

– Każda podwyżka, a ta jest znacząca, odbije się mocno na firmach transportowych – komentuje Kazimierz Ziółkowski, prezes PKS Lubin. – To boli i jest trudne do zaakceptowania w obecnych warunkach gospodarczych, kiedy mamy nadwyżkę w budżecie państwa, malejące bezrobocie i podkreślany przez rząd rozwój polskiej gospodarki.

 

W rzeczywistości we wszystkich polskich gminach koszty związane z potencjalną podwyżką cen paliwa sfinansują mieszkańcy, niezależnie od tego, czy płacą za bilety, czy nie. A im więcej pieniędzy będzie musiał wydać samorząd na autobusy, tym mniej będzie ich miał na inne zadania.

Projekt ustawy wprowadzającej kontrowersyjną opłatę drogową trafił do sejmowych komisji merytorycznych. Chociaż nie znalazł się w porządku obrad Sejmu zaplanowanych na ten tydzień, to zdaniem niektórych polityków, także Prawa i Sprawiedliwości, nowe przepisy zostaną przyjęte jeszcze w czasie wakacji.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

22 komentarzy do "Kto zapłaci za droższe paliwo do miejskich autobusów?"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Stasiek Ciorba
Gość
Stasiek Ciorba
11 miesięcy 6 dni temu

Panie Wojtku Ch w tym dziwnym kraju obecnie wybrana władza czego by nie robiła,z góry jest skazane na krytykę i napuszcza się ludzi że to na 500+i inne rozdawnictwo.Takie portale jak onet.de czy wp.de,polskojęzyczne znaczy,wczoraj podały że cyt.”Kaczyński wycofał się z podwyżek cen paliw”itp a dziś dalej piszą że będą takie podwyżki,Takie me.dy jak Petru czy Schetyna będą trąbić że Kaczor się ich wystraszył a on zwyczajnie ich wysterował,miał inny plan.Pytam się gdzie byli UBywatele RP i KOD jak sądzili pana Janka z Osieka gdzie był tow.Mizguła?

DinX
Gość
DinX
11 miesięcy 7 dni temu

Już wczoraj wycofano propozycję projektu tej ustawy. Beznadziejna redakcja tego portaliku, oczywiście jest grubo w plecy z bieżącą wiedzą …

Wojciech Ch
Gość
Wojciech Ch
11 miesięcy 7 dni temu
Z moich doświadczeń wynika , że kasa na drogi gminne i powiatowe jest potrzebna jak woda . Jeśli rzeczywiście podatek ten będzie tworzył osobny budżet na remont tych dróg to jestem za . I nie chce wchodzić w pustą polemikę , że rząd chce mnie okraść bo w myślach jadę po drogach…w gminie Ścinawa …Dłużyce , Dziewień , Zaborów , Jurcz , Parszowice , Wielowieś , gmina Lubin…..Pieszków , Raszawa , Raszówka….Zimna Woda , Lisiec i w kierunku Jaroszówki …..Krzeczyn W , Gorzyca…..Szklary Dolne …Brunów i do Jędrzychowa i wszędzie dziury , jeśli na jakiś odcinek jest kasa to najczęściej… Czytaj więcej »
Wojciech Ch
Gość
Wojciech Ch
11 miesięcy 7 dni temu

Irytujący jest tytuł artykułu bo sugeruje jakoby fakt , że obywatel będzie musiał za coś zapłacić …..a Panie redaktorze …czy jest coś w sferze publicznej w postaci materialnej bądź usługowej za co obywatel w gruncie rzeczy nigdy w żaden sposób nie płaci ?

kornik
Gość
kornik
11 miesięcy 7 dni temu

hahaha i BUM !!! nie udało się, Jarek jak zwykle was rozegrał koncertowo…ustawa to książkowa zmyłka.cała para poszła w paliwo, a tymczasem bokiem przeszły takie ustawy, że UBywatele zbierają szczeny z podłogi. podpowiedź dla redakcji szanownej – może taki artykuł- zmiany w polskim sądownictwie powodem obniżenia jakości kostki brukowej. Czy jedynym winnym uwalonego przetargu jest rząd Beaty Szydło?

Zenon
Gość
Zenon
11 miesięcy 7 dni temu

to to jest pryszcz , ale upadający PKS w Lubinie, z ktorego nie ma autobusu do Wrocławia, to dopiero wstyd dla Lubina i prezydenta 🙂 a niedlugo wybory 🙂

wyobrażacie sobie ? Lubin miasto 80 tysięczne i nie ma autobusu do Wrocławia 😀

Wstyd i żenada, kto jest prezydentem w Lubinie ?

MarcinRadecki
Gość
MarcinRadecki
11 miesięcy 7 dni temu

Projekt wycofany . Cwaniaczki z portaliku. Piszcie o dziurze w rynku

Januszek
Gość
Januszek
11 miesięcy 7 dni temu

Sprawa już nieaktualna. Projekt wycofany. Skończcie pisać o farmazonach, skupcie się na dziurze w rynku.

kornik
Gość
kornik
11 miesięcy 7 dni temu

jak to kto? jak zawsze mpwik…czego to on już sponsorował w dziurawym i jak zawsze ujemnym lubińskim budżecie… słabi jesteście, oj słabi w tych próbach odwrócenia uwagi od waszej nieudolności…po was tylko kamieni 😉 kupa i kilometry płotów

BUSOMAT PL
Gość
BUSOMAT PL
11 miesięcy 7 dni temu

Tak czy inaczej autobus to najlepszy środek transportu

Tupaj
Gość
Tupaj
11 miesięcy 7 dni temu

PiS zapłaci , rachunki na nowogrądzką w Warszawie z dopiskiem prezes wysyłać

44
Gość
44
11 miesięcy 7 dni temu

W srace… jak nie potraficie wystawic komentarza to nie miejcie pretensji do nikogo

affaaffa
Gość
affaaffa
11 miesięcy 7 dni temu

gdzie mój komentarz nie bylo ani przeklenstw ani nikogo nie obrażałem cenzyura jak za komuny

haron
Gość
haron
11 miesięcy 7 dni temu

a pamiętać jak z PO było po 6zł ?

Kamil
Gość
Kamil
11 miesięcy 7 dni temu

Tak, tylko wtedy był oprócz kosmicznych podatków skok kursu walut i cen paliwa na rynku. PiS w tym samym roku zrobił schemat co wchodzi w kwotę zakupowanego przez nas paliwa i deklarował się, że obniży podatek a teraz dokłada nowy 🙂 PO już nie rządzi i słabo jest się bronić „a bo PO to albo tamto”. Klasą jest zwalczyć problem bez szukania argumentów.

haron
Gość
haron
11 miesięcy 7 dni temu

tak zgadza się, ale kiedy cena spadła nie można było jej obniżyć w Polsce bo platfusy zrobiły zapasy wtedy kiedy cena była najwyższa
w skali roku przeciętnemu kowalskiemu wyjdzie 500-1000 zł więcej jeżeli to jest dla kogoś dużo znaczy ze ma auto które nie powinno jeździć

Julek
Gość
Julek
11 miesięcy 7 dni temu

„A im więcej pieniędzy będzie musiał wydać samorząd na autobusy, tym mniej będzie ich miał na inne zadania.” Np. na ogrodzenie parku?

Autsajder
Gość
Autsajder
11 miesięcy 7 dni temu

Huuuuuuura!! Widzę już płatną komunikację i oby jak najszybciej a wtedy w komunikacji zapanuje czystość i nie będzie smrodu od niedomytych „pasażerów”…

mniodzio
Gość
mniodzio
11 miesięcy 7 dni temu

Tak?to proszę sprawdzić ile kosztowało paliwo jak wprowadzano darmowe autobusy a ile kosztuje teraz? Tak samo jest z podwyżkami cen bo paliwo do góry,ale jak jakiś czas temu paliwo było po 6 zł.i leciało w dół ceny nie spadały!

benga
Gość
benga
11 miesięcy 7 dni temu

wg rządu – co to 20 gr na litrze….

TS
Gość
TS
11 miesięcy 7 dni temu

a to rozumiem, ze jakby paliwo szło w dół to by płacił ludziom za przejazdy? 😀

abc
Gość
abc
11 miesięcy 7 dni temu

Jak to kto? Pan Kierownik PKS, który zaoszczędził właśnie na likwidacji kursów do Wrocławia.

wpDiscuz