Inkubator kuchenny także nad Odrą?

62

Dziewięcioosobowa delegacja z Krainy Łęgów Odrzańskich odwiedziła Zakrzów niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej, aby poznać motywy i cele działania tamtejszych aktywistów. Na bazie budynku starej szkoły LGD Gościniec 4 Żywiołów stworzył piękny budynek o wielu funkcjonalnościach.

Fot. pixabay.com

W budynku szkoły mieści się przede wszystkim inkubator kuchenny, w którym lokalni sadownicy i mieszkańcy mogą przetwarzać żywność z własnego ogrodu, pola, sadu lub wytwarzać inne lokalne smakołyki. Inkubator prowadzi Lokalna Grupa Działania, ale działalność gospodarczą związaną z przygotowaniem smacznych produktów prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Smaki Gościńca”. Spółdzielcy wytwarzają wspólnie pierogi, naleśniki, paszteciki, chleb, przetwory owocowe, serwują również posiłki na miejscu. Tutaj też jest sklepik z smakołykami stworzonymi w inkubatorze oraz dwa kluby konsumenckie działające pod nazwa KoKoszyk. Konsumenci co tydzień mogą zamówić i odebrać swojskie produkty wytworzone w spółdzielni i przez lokalnych producentów. Główną ideą inkubatora kuchennego jest udostępnianie za opłatą kuchni do utworzenia własnych produktów. Uczestnicy wizyty byli świadkami, jak lokalny sadownik przetwarzał swój agrest na sok.

Inne funkcje w budynku to biuro LGD Gościniec 4 żywiołów i sala szkoleniowa, która przydaje się jako miejsce do nauki i do posiłku. O większości zakrzowskich działań, historii i kosztach opowiedziała Renata Bukowska – lokalna liderka.

Oprócz poznania inkubatora kuchennego w Zakrzowie, dzięki wykładowi Krzysztofa Kwatery, seminarzyści poznali działalność inkubatorów w Irlandii, Anglii i USA. Wykład ten otworzył im oczy na wiele możliwości.

Wstępne wnioski z wizyty są następujące – w LGD Łęgi Odrzańskie powinien powstać wariant podstawowy inkubatora kuchennego, ale bez tłoczenia soków, ponieważ nasi lokalni sadownicy już takie przetwórnie mają. W dalszym etapie należy rozwijać inkubator w oparciu o lokalne potrzeby. Jakie one są – tego jeszcze do końca nie wiadomo. Odpowiednie badania potrzeb lokalnej społeczności będą prowadzone w ciągu tego roku.

Członkowie delegacji to Rafał Plezia – Prezes LGD KŁO, Ryszard Czerw – Wiceprezes LGD KŁO/ UG Jemielno, Mariola Kądziela – Przewodnicząca Rady LGD KŁO, Marta Postoł- członek Rady LGD/właściciel przetwórni owocowo-warzywnej, Maciej Karczewski – sadownik z Lutyni, Aleksander Sokołowski – członek Rady LGD/rękodzielnik i pszczelarz, Tomasz Chojnacki i Iwona Judzińska – rękodzielnicy oraz Tomasz Marchewka – przedsiębiorca z Rudnej.

inf. Rudna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY