Budowa S3 stoi, bo nie płacą podwykonawcom

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze… To znane powiedzenie zdaje się potwierdzać także przy budowie S3 na odcinku Lubin-Polkowice, przy którym od kilku tygodni trudno zauważyć jakiekolwiek postępy. Powodem opóźnień i pustek na placach budowy mają być właśnie pieniądze, a ściślej narastające zaległości finansowe wobec podwykonawców. Poinformowała nas o tym jedna z firm, która pracowała przy tym zadaniu.

Po raz pierwszy pisaliśmy o tej sprawie 7 listopada („Gigantyczne opóźnienia na budowie trasy S3„). Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się w tej sprawie tzw. rada budowy, czyli spotkanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcą, którym jest konsorcjum firm Salini Polska i Pribex. Dowiedzieliśmy się wtedy, że budowa oficjalnie nie została wstrzymana, a Dyrekcja wystąpiła do wykonawcy o wyjaśnienia. Do dziś jednak takich wyjaśnień konsorcjum nie złożyło.

Dziś dowiedzieliśmy się, że głównym powodem zastoju w pracach są prawdopodobnie zaległości finansowe konsorcjum wobec podwykonawców. Jedna z warszawskich firm działających na zlecenie Pribeksu nie otrzymała do tej pory za wykonaną pracę ponad pół miliona złotych brutto. Spółka, która umowę z Pribexem podpisała pod koniec tamtego roku, odpowiedzialna była głównie za dostawę materiałów sypkich na plac budowy i inne związane z tym mniejsze zlecenia. Blisko 80 proc. nieuregulowanej sumy pochodzi z okresu od 1 do 26 maja; później podwykonawca wycofał się ze współpracy z Pribeksem. Pozostała część to faktury nie zapłacone w marcu i kwietniu. Podobno przyjęta praktyka była taka, że podwykonawca wysyłał fakturę zleceniodawcy dopiero po otrzymaniu od niego protokołu odbioru prac. Problem w tym, że zleceniodawca często długo zwlekał z dostarczaniem protokołów. – Przykładowo protokół odbioru za maj dostaliśmy dopiero 24 lipca. Następnego dnia wystawiliśmy fakturę, za którą i tak do tej pory nam nie zapłacili – mówi właściciel warszawskiej firmy, która do prac przy budowie S3 na odcinku Lubin-Polkowice skierowała ponad 20 pracowników. Nasz rozmówca – zastrzegający nazwisko i nazwę jego firmy do wiadomości redakcji – uważa także, że należne mu pieniądze w ostateczności powinien zapłacić inwestor, czyli GDDKiA.

Jak podała dziś „Gazeta Wyborcza”, Salini Polska, będąca liderem konsorcjum, zdecydowała się odsunąć od większości prac swojego partnera – firmę Pribex. Powodem ma być konflikt pomiędzy spółkami, a także niewywiązywanie się Pribeksu z umów z podwykonawcami. „GW” cytuje dyrektora kontraktu, Przemysława Mellera:  Nie jesteśmy zadowoleni z efektów ich pracy. […] Nie możemy zerwać z Pribeksem umowy, bo wygraliśmy przetarg jako konsorcjum. Nasz partner będzie więc pracował na mniejszym odcinku.

Od tygodnia próbujemy się skontaktować z przedstawicielami Salini Polska, jednak do tej pory nie udało nam się porozmawiać z Przemysławem Mellerem ani innym reprezentantem firmy. Ostatecznie od sekretarki budowy Agnieszki Lisieckiej-Ficner otrzymaliśmy następującą wiadomość SMS: „Dyrektor kontraktu każe przekazać, że nie jesteśmy uprawnieni do udzielania informacji. Prosi o kontakt z GDDKiA”.

Doniesienia te dementuje jednak Michał Bajerski, radca prawny Pribeksu: – Mój klient takiego oświadczenia od firmy Salini nie otrzymał. Umowa konsorcjum wręcz to wyklucza, ponieważ członkowie konsorcjum solidarnie odpowiadają za podjęte zobowiązania, realizację prac i solidarnie też czerpią zyski. To jest jakaś ocenna wypowiedź pana Mellera.

Na pytanie o zaległe płatności mecenas dodaje: – Na każdej budowie zdarzają się zaległości. Rynek budowlany w Polsce wygląda, jak wygląda, ale firma Pribex stara się rzetelnie i jak najlepiej wywiązywać ze swoich zobowiązań, mimo że budowa od kilku miesięcy nic nie zarobiła.

Na temat większości szczegółów tej sprawy niewiele wie Magdalena Szumiata, specjalistka ds. komunikacji dolnośląskiego oddziału GDDKiA: – Wciąż czekamy na oficjalne wyjaśnienia od wykonawcy. Jak tylko będziemy wiedzieli coś więcej to Państwa o tym poinformujemy – zapewnia. Rzeczniczka potwierdza również, że w polskim prawodawstwie istnieje przepis chroniący podwykonawców i na jego podstawie Dyrekcja w innych częściach Polski już kilka razy spłacała zobowiązania generalnych wykonawców. Podobnie mogłoby być i w tym przypadku.

Według nieoficjalnych informacji dziś ma dojść do kolejnego spotkania w tej sprawie, tym razem już na bardzo wysokim szczeblu. Szanse na to, że problematyczny odcinek zostanie oddany do użytku zgodnie z planem, czyli w czerwcu przyszłego roku, są w tej chwili praktycznie zerowe.

Fot. Magda Szumiata via Twitter

Tymczasem dzisiaj GDDKiA otworzyła koperty w kolejnym przetargu dotyczącym trasy S3. Tym razem oferty składały firmy zainteresowane budową odcinka z Kamiennej Góry do Lubawki. Jedną z nich jest także Salini Polska…

Współpraca: Joanna Dziubek

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

21 komentarzy do "Budowa S3 stoi, bo nie płacą podwykonawcom"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
marek
Gość
marek
21 dni 4 godzin temu

A gdzie sa nasze władze samorzadowe? zaco biorą pieniadze .Powinni codziennie warowac pod GDDiK

Luzak
Gość
Luzak
23 dni 9 godzin temu

Całe szczęście, że odcinek Lubin – Legnica buduje Budimex i nie ma tam jakiś większych przestojów. Jeżdżę tamtędy codziennie i widzę postępy prac.

ZG Rudna
Gość
ZG Rudna
24 dni 7 godzin temu

A kiedy płacą zyski?Bo nie wiem?

lublubin
Gość
lublubin
24 dni 11 godzin temu

Do Panów Górników !!! Ale tych z ZG. Kopex,. PUGiP itp. to też podwykonawcy. Zatrudniaja emerytów lub młodych i płacą połowe kasy w kopertach od wielu lat i co ??? Jest dobrze bo żadna porzadna firma przetargu na kopalni nie wygra tylko koledzy z wyżej wymienionych. To Polska właśnie.

rozkojarzony
Gość
rozkojarzony
25 dni 7 godzin temu

nie rozumiem co to jest: PODWYKONAWCA? jezli wygrasz przetarg to ruszaj tyłek a nie okradaj ludzi. np w kopalni , ktos inny robi roboty a ktos inny zabiera kasy. to jest nienormalnie!!! Gdzie Prawo i Sprawiedliwosc?

do Daro
Gość
do Daro
25 dni 23 godzin temu

…a kopalnie wybudowali za komuny

Daro
Gość
Daro
26 dni 1 godzina temu

Do POfanów : przetarg na S 3 rozstrzygnięty był za rządów PO . Strzelacie sobie w kolano .

Koziolem Matolek
Gość
Koziolem Matolek
26 dni 6 godzin temu

KGHM zamiast placic nagrody tym leniom pracujacym pod ziemia niech zasponsoruje lepiej budowe drogi, bo bedziemy latami czekac nan ten odcinek.

moon
Gość
moon
25 dni 20 godzin temu

Nick adekwatny do sensu wypowiedzi.. po prostu matołek 😀

janusz
Gość
janusz
26 dni 13 godzin temu

Makaroniarze wytransferowali około 100 mln. zł do Włoch, stąd właśnie problemy z kasą

Obywatel X
Gość
Obywatel X
26 dni 21 godzin temu

Oho , pedały z PO się uaktywniły. Bleee …

Anna
Gość
Anna
26 dni 22 godzin temu

To bardzo dobrze pokazuje jakie mamy państwo Prawa i Sprawiedliwości.Misiewicze na stanowiskach, wydojona kasa i nie wiadomo kto tu rządzi.Jedno wielkie bagno

Jac
Gość
Jac
26 dni 22 godzin temu

kompromitacja dobrej zmiany nawet nie potrafią kawałka drogi zbudować

Rocky
Gość
Rocky
26 dni 22 godzin temu

A gdzie były gazety i inne media kiedy na Euro 2012 prowadzone były wielkie inwestycje także drogowe a czas realizacji okazał się za krótki,,,,tam dopiero mogły być przewały także z Vatem.Nikt nie będzie rozkopywać a na papierze wszystko się zgadza.A kiedy zabraknie to wprowadzi się podatek od kopalin zwiększy się wiek emerytalny prywatyzacja albo się wskoczy na zasiłek pogrzebowy.Mając wsparcie mediów i Asa-PiS w rękawie III kadencja to tylko formalność,,,,,,,,,,,,Szkoda że to właśnie na tej tak tak ważnej długo oczekiwanej trasie taki pech.Wierzę w cud „dobrej zmiany” i że w przyszłym roku rozbujamy na niej Bryki

ja do poll
Gość
ja do poll
26 dni 23 godzin temu

Thebilski paznokciu,ty przeczytałeś artykuł czy tylko tytuł?

poll
Gość
poll
27 dni 1 godzina temu

Dojna zmiana wydoiła na 500+ i kasa jest pusta

janusz
Gość
janusz
26 dni 13 godzin temu

zboczeńcy mają milczeć rozumiemy się?

gruzin
Gość
gruzin
26 dni 23 godzin temu

poll weż koło i walnij się w czoło

teotero
Gość
teotero
27 dni 1 godzina temu

na tym polega patriotyzm w tym kraju .. świntują na akademiach i uroczystościach tz, patriotyczne zachowania machania chorągiewką i pustymi sloganami na wiecach ,,a na co dzień patriotyzm objawia się w oszustwach ,kradzieżach itd itp… OT PATRIOTYCZNY KRAJ ..

yetick
Gość
yetick
27 dni 2 godzin temu

Firma nie wywiązująca się ze swoich zobowiązań powinna być wykluczona jak najszybciej z budowy i obciążona kosztami przestoju. Dziwię się jak można startować do przetargu na realizację kolejnego odcinka , przecież nawet idiota pojmie że szykuje się kolejny wał. Myślę że w GDDiK mają ludzie trochę rozumu, potrafią logicznie myśleć i wyciągać wnioski. Dość utrudniania życia ludziom..

lolek
Gość
lolek
27 dni 2 godzin temu

dobrazmiana

wpDiscuz